Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stand up vo vede? Prvý Science Slam na Slovensku bude v Bratislave!

VEDA NA DOSAH

Science Slam

Science Slam je unikátny spôsob popularizácie vedy, ktorý na javisku odhaľuje verejnosti dianie skryté zvyčajne za zatvorenými dverami laboratórií a pracovní. Vychádza z princípu Poetry Slam, no prednes poézie nahrádza veda. Na Slovensku sa uskutoční po prvýkrát, 16. novembra 2018 o 17.30 h. v priestoroch LEAF Academy na Sasinkovej ulici 13 v Bratislave. Ide o podujatie určené pre mladých vedcov, na ktorom majú možnosť prezentovať svoju prácu a výskum. Zaujímavé je však aj divácky, pretože vedci usilujú o priazeň divákov, ktorí rozhodujú o ich umiestnení svojimi bodmi.

V rámci celovečerného programu protagonisti prezentujú svoju prácu jednoduchým, originálnym a zábavným spôsobom. Štýl a spracovanie ich prejavu by mali počas niekoľkých minút sprostredkovať laickým divákom ich výskumnú činnosť, tak aby jej porozumeli. Formát sa veľmi nelíši od stand up comedy. Každé vystúpenie je limitované na 10 minút. Obsah a interaktivita je na každom z prezentujúcich, avšak používať akékoľvek premietacie zariadenia je zakázané. Všetko závisí od prejavu, schopností divákov zaujať a zabaviť. Následne diváci ohodnotia vystúpenie kartičkami s bodmi od 1 do 10, pričom jedna je najmenej a desať najviac. Víťazom sa stáva rečník s najvyšším súčtom bodov, ktorý získa nielen finančnú odmenu, ale aj možnosť zúčastniť sa európskeho kola Science Slamu.

„Sme kolektív mladých vedcov a študentov, ktorí sa zaujímajú o dianie u nás aj vo svete. Chceme rozšíriť povedomie o vedeckom dianí a ukázať, že veda nemusí byť nudná. Zároveň by sme radi slovenskú a českú vedu posunuli na vyššiu úroveň, a to nielen jej popularizáciou, ale tiež dosiaľ málo využívaným spôsobom získavania financií priamo od verejnosti,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek, Barbora Petrlíková. Ako dodáva, inšpiráciou  boli podobné podujatia organizované v mnohých krajinách sveta. V Európe sa tento fenomén začal v Nemecku a novinkou je celoeurópske kolo, do ktorého môžu postúpiť víťazi jednotlivých štátnych súťaží.

Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke Science Slam

alebo na Facebook-u

************************

Science Slam je jedinečná príležitosť, ako sa dozvedieť niečo zaujímavé z vedy a nezaspať od nudy. Vedecký variant založil účastník Poetry Slamu, od roku 2006 popularita Science Slam rastie a od roku 2010 si nachádza svoje miesto aj vo svete. Prvý medzinárodný európsky Science Slam sa konal v Kodani v roku 2014.

 

Informácie poskytla: Barbora Petrlíková, LEAF Academy

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky