Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Spolupráca v oblasti rozvoja inovácií v energetickom sektore

VEDA NA DOSAH

Podpis Memoranda o porozumení: minister hospodárstva SR Peter Žiga a CEO InnoEnergy Central Europe Jakub Miler.

InnoEnergy pôsobí na Slovensku od roku 2017, kedy začalo hľadať a podporovať inovatívne riešenia prostredníctvom najväčšej európskej súťaže pre startupy – Power up! InnoEnergy  aktuálne začína spolupracovať na  podpore inovácií v energetike s Ministerstvom hospodárstva SR.

Najväčšia európska sieť na podporu inovácií v oblasti energetiky, mobility, čistých technológií a riešení pre smart mestá posilňuje svoje aktivity na Slovensku. EIT InnoEnergy sa dohodlo s Ministerstvom hospodárstva SR na spolupráci v oblasti rozvoja inovácií v energetickom sektore. V utorok 5. marca potvrdili vzájomnú spoluprácu podpisom Memoranda o porozumení minister hospodárstva SR Peter Žiga a CEO InnoEnergy Central Europe Jakub Miler.

Podpis Memoranda je podľa Jakuba Milera prirodzeným vývojom aktivít, keďže Slovensko je krajinou, ktorá má v energetike historicky významné know-how. „Upevňovanie väzieb s ministerstvom otvára nové oblasti vzájomnej spolupráce. Vďaka podpore zo strany ministerstva a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry dúfame, že počas finále súťaže PowerUp! pre Slovensko v Bratislave budeme hostiť tie najsľubnejšie začínajúce startupy zo Slovenska. V omnoho dlhšej perspektíve by toto mohol byť začiatok uvádzania portfólia riešení InnoEnergy v oblasti, ktorá by mohla prispieť k dosiahnutiu ambicióznych energetických cieľov krajiny,“ dodal J. Miler pri príležitosti podpisu Memoranda o porozumení.

Podpis memoranda o porozumení minister hospodárstva SR Peter Žiga a CEO InnoEnergy Central Europe Jakub Miler.

InnoEnergy môže práve v týchto oblastiach priniesť na Slovensko skúsenosti a odborníkov z viac ako 40 krajín, kde spolupracuje s viac ako 300 partnermi z priemyselného sektora, ale aj s výskumnými a akademickými inštitúciami. „Veríme, že táto spolupráca pomôže slovenským firmám pri hľadaní partnerov pre výskumné projekty, ale aj pri presadení sa so svojimi inovatívnymi riešeniami na zahraničných trhoch,“ uviedol počas podpisu Memoranda minister hospodárstva SR Peter Žiga.

Konkrétne projekty a formy spolupráce by sa mali dohodnúť v najbližšom období. Minulý rok napríklad InnoEnergy podporilo 4-miliónovou investíciou úspešnú slovenskú firmu z oblasti inovatívnych vrtných technológií GA Drilling. „Podpora takýchto, ale aj menších inovatívnych firiem, zostáva prioritou. Spolupráca s ministerstvom by samozrejme mala pomôcť využiť slovenský tradičný know-how v energetike na vznik riešení a firiem, ktoré budú aj v nastupujúcej generácii technológií patriť k európskej a možno aj svetovej špičke,“ dodáva Peter Kolesár, CEO spoločnosti Neulogy, ktorá zastrešuje aktivity InnoEnergy na Slovensku.

InnoEnergy je investičný fond so zameraním na nové riešenia z oblasti energetiky, čistých technológií, mobility a inteligentných technológií. Zároveň pomáha začínajúcim inovatívnym produktom v komercializácii s pomocou vlastného know-how cez prístup k financovaniu a k sieti kontaktov.

InnoEnergy pôsobí v 40 krajinách, v ktorých spolupracuje s viac ako 400 partnermi – veľkými priemyselnými firmami, poprednými výskumnými a akademickými inštitúciami, ako aj inovatívnymi podnikateľmi. Ročne investuje okolo 100 mil. eur do riešení, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť vďaka čistejším, lepším a efektívnejším technológiám.

Za sedem rokov existencie investovalo InnoEnergy do inovatívnych projektov celkovo 2 mld. eur. Vďaka tejto podpore sa podarilo preraziť na trh viac ako 80 novým inovatívnym produktom.

 

Informácie a foto poskytol: Roman Korenek, ReputationN

Uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky