Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenské startupy postúpili do finálne súťaže „Eyes 2.0“ v Budapešti

VEDA NA DOSAH

súťaž Eyes 2.0

Až niekoľko inovatívnych startupových projektov zo Slovenska dostalo šancu uspieť v zahraničí. V rámci súťaže pre start-upy „Eyes 2.0“ postúpili do medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční 19. marca 2018 v Budapešti.

V utorok 6. marca 2018 prebehlo národné kolo súťaže, pričom súťažiaci sa predstavili v konferenčnom centre Teledom v Košiciach. Päť projektov zo Startup centra Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM (Jellybo, InConn, Elly, Runout, BodyFix.io) postúpilo do maďarského finále priamo a jeden ako náhradník (Mineworld). Celkový víťaz z každej krajiny sa bude môcť v roku 2018 bezplatne zúčastniť významnejších start-upových akcií v rámci krajín V4.

Aké inovatívne myšlienky teda prinášajú postupujúce projekty?

Projekt Jellybo – vytvorená bola databáza webových mikro animácií, potrebných pri tvorbe webovej stránky. Tvorcovia projektu majú skúsenosť, že zákazníci si vo veľkej miere žiadajú tzv. webové komponenty – user experience a user interface (UX a UI) elementy, čo spraví webovú stránku živšiou. Vytvorili tak niečo ako databanku, dostupnú na adrese www.jellybo.com, kde si zákazníci môžu prevziať ľubovoľnú animáciu alebo interakciu pre ich webovú stránku za malý poplatok. Výber je uľahčený pomocou tlačidla vyhľadávania. Všetky animácie sú vkusné, nenápadné, podľa najnovších trendov v oblasti grafiky. Niektoré sú pomerne upokojujúce, niektoré povzbudzujú užívateľa, aby konal a niektoré majú informatívnu úroveň. Webovú stránku zákazníka to obohatí a stane sa zaujímavou. Princíp je taký, že animáciu si zákazníci zakúpia v e-shope, dostanú mailom zazipovaný súbor, ktorý obsahuje kód aj technickú dokumentáciu na pomoc pri implementácii na webovú stránku. Tvorcom projektu ide o to ušetriť čas a skrátiť zdĺhavý proces uskutočnením niekoľkých kliknutí. Zároveň dávajú priestor všetkým talentovaným ľuďom, ktorí chcú zdieľať svoje animácie a zarábať na svojom koníčku. V neposlednom rade sa snažia vybudovať komunitu týchto užívateľov.

Inncon – Innovative Construction prináša inovácie v oblasti stavebníctva pre zefektívnenie a skvalitnenie technologických postupov, čím zákazník získa časovú a finančnú úsporu. Hlavným vývojovým produktom je inovatívna stavebná doska Comfywarm. Ide o dosku so zabudovaným infračerveným vykurovaním, ktorá súčasne plní konštrukčnú a vykurovaciu funkciu. Použitím dosky Comfywarm zákazník dosiahne komfortné vnútorné teplo, ktoré je v porovnaní s tradičným spôsobom vykurovania zrealizované rýchlejšie a lacnejšie, keďže montáž dosky a realizácia vykurovania je zhotovená v jednom kroku. Ďalším súvisiacim vývojovým produktom je zariadenie na dodatočné vytváranie otvorov (kanálov) bez porušenia povrchu konštrukcie, ktoré nájde využitie nielen pri inovatívnych doskách Comfywarm, ale aj pri dodatočných úpravách sendvičových izolačných panelov či zateplených fasádach.

Runout – ide o jedinečnú mobilnú aplikáciu, ktorá ponúka nové možnosti nakupovania z pohodlia domova. Vďaka inovatívnemu peer-to-peer systému sa postará o to, aby ste už nikdy nemuseli strácať čas v obchodoch a mohli sa tak venovať niečomu užitočnejšiemu. Runout navyše nerobí rozdiely medzi užívateľmi. Znamená to že, každý môže žiadať donášku a zároveň aj donášať. Práve takto chcú dať jej tvorcovia možnosť privyrobiť si takmer každému. Zároveň ponúkajú spôsoby propagácie produktov pre rôzne obchodné reťazce, od tých najmenších až po supermarkety…

Fyzioterapeuticky orientovaný projekt, ktorého cieľom je skvalitniť proces diagnostiky problémov chrbtice, to je projekt BodyFix.io. Ide o prvý softvér svojho druhu son-line diagnostikou chrbtice. Užívateľom je k dispozícii webová a mobilná aplikácia, konkrétne je určená pre fyzioterapeutov, fyziatrov, rehabilitačných pracovníkov a všetkých, ktorí sa starajú o pohybový aparát. BodyFix dokáže z fotografie vyhodnotiť a interpretovať odchýlky chrbtice. V rámci on-line dokumentácie poskytuje zdravotné záznamy, kalendár na plánované sedenia, ale aj on-line komunikáciu s pacientmi na jednom mieste. Umožňuje komunikovať s pacientmi jednoducho a efektívne pomocou on-line správ. Užívatelia môžu zdieľať zdravotnú kartu svojho pacienta s kolegami pre efektívnejšiu spoluprácu a kvalitnejšiu starostlivosť o pacienta. Aplikácia im umožňuje zjednodušiť si prácu na maximum s on-line softvérom, v ktorom nájdu všetko, čo k práci potrebujú. V neposlednom rade je výhodou zdravotná karta v mobile, pričom k nej užívatelia majú prístup kedykoľvek a kdekoľvek.

Projekt Mineworld sa snaží poskytnúť maximálne využitie podzemných, ideálne banských priestorov nielen na ukážku histórie a súčasnosti baníctva, kde virtuálna a rozšírená realita spoločne s úpravou priestoru majú priniesť zážitok prítomného okamihu. S vôňami, chuťami, vnímaním. Zážitok má byť prežitý na vlastnej koži. V časti, ktorá je náučná, má každý skúsiť jednotlivé časti dobývania ako v minulosti, tak aj v súčasnosti.

Všetkým start-upistom držíme palce počas reprezentovania Slovenska na medzinárodnom finále súťaže pre startupy “Eyes 2.0”.

 

Zdroj informácií a foto: https://www.startupcentrum.sk/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky