Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenská produkcia súťažila na AFO 52

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto z filmu Život v oblakoch

AFO 2017 je už 52. ročníkom filmového festivalu v Olomouci, a ako uviedol jeden z členov programového výboru, aj súťažných snímok vo všetkých troch kategóriách  bolo 52… V československej súťaži, ktorá mala v tomto roku svoju premiéru, súťažilo 16 snímok, z toho 4 v slovenskej produkcii. A my sme sa boli na ne pozrieť.

Zem, ktorá hľadá svoje nebo

Dokument pod taktovkou režiséra a scenáristu Erika Prausa, poukazuje na širšie celospoločenské problémy 21. storočia. Prostredníctvom životných príbehov piatich obyvateľov obce Pohorelá, snímka reflektuje sociálnu realitu súčasnosti, ktorá sa dostáva do stretu s nostalgiou a spomienkami na časy minulé. V dokumente nechýbajú prvky tradičného spôsobu života, akými sú napríklad udržiavanie tradícii ľudovej kultúry, folklór a remeselné profesie. Témy súčasnosti sú sprostredkované cez problémy ako je nezamestnanosť a odlúčenie od rodiny. Snímka ako celok sprostredkováva sociálnu a ekonomickú reflexiu spoločnosti.

Prvá: Zora Jesenská

Snímka z dokumentárneho cyklu PRVÁ, pojednáva o živote našej významnej prekladateľky z obdobia 20. storočia, Zory Jesenskej. Biografická mapa dokumentu je postavená na úryvkoch jej vlastných denníkov, ako aj na výpovediach rodinných známych, slovenských intelektuálov a jej priateľov. Oddanosť literatúre sprevádzala Zoru Jesenskú počas celého jej života. V začiatkoch pôsobila ako členka slovenského ženského spolku a redaktorka časopisu Živena, neskôr tiež ako spisovateľka , literárna kritička a prekladateľka. Práve jej preklady z ruských, anglických a francúzskych diel boli vďaka jej umeleckému cíteniu, hodnotou a čitateľským zážitkom. Dokument mapuje aj angažovanie Zory Jesenskej po roku 1968, ktoré sa nezhodovalo s režimom, na základe čoho sa stala jednou z prvých prenasledovaných umelkýň.

Programový výbor festivalu dokumentárny cyklus PRVÁ zaujal natoľko, že v rámci programu AFO 52 zaradili do premietania ďalšie dve snímky z tohto cyklu, a to o Izabele Textorisovej a Ľudmile Pajdušákovej (pozn. redakcie: rozhovor so scenáristkou dokumentu o Izabele Textorisovej sme vám priniesli minulý rok v máji.)

Život v oblakoch

Dokument pod taktovkou Erika Baláža, ktorý pôsobí ako ochranca v Tatranskom národnom parku, sprostredkúva pohľad na život vo vysokohorskom prostredí. Prostredie, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človekom takmer nedotknuté. Snímka mapuje obyvateľov tejto divokej prírody, ich útrapy, ako i radosti počas jednotlivých ročných období. Hlavnými aktérmi dokumentu sú kamzíky, svište, jelene, ale aj dravce ako medvede a rysy.

Erik Baláž, ktorý v minulosti získal na AFO Cenu divákov za snímku Vlčie hory, o Tatrách povedal: „Tatry sú dosť divoké na to, aby si zachovali svoje tajomstvá“.

Atómka

25 rokov po tragédii v Černobyle, došlo k havárii v jadrovej elektrárni Fukušima v Japonku. Dokument z pohľadu rodinnej histórie, ponúka dokumentaristka Lena Hashimoto. Lena, ako dcéra slovensko-japonských rodičov, sa už ako malá stretávala s ľuďmi z postihnutej oblasti Černobyľu, ktorí v Japonsku absolvovali ozdravné pobyty. Rok po havárii vo Fukušime odchádza do Japonska navštíviť rodičov a pri tej príležitosti sa snaží zdokumentovať protichodné informácie, ktoré o havárii kolujú. Priamo v Japonsku zisťuje, že aj samotní obyvatelia, podobne ako „kolujúce informácie“, sú rozdelení na tri skupiny: tí, čo jadrovú energiu odmietajú; tí, čo ju podporujú; a tí, ktorí rezignovali.

 

Spracovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto: AFO 52

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky