Konferencia NextStep Science 2023 priblíži záujemcom mnohé príležitosti v oblasti komerčnej sféry.
Kariérne podujatie NextStep Science Conference je jednou z mála príležitostí, ako sa môžu študenti prírodných vied priblížiť firmám ponúkajúcim vedecké pracovné pozície. Tie im umožnia zamestnať sa po škole v odbore a zároveň získať aj zaujímavé ohodnotenie.
Tretí ročník podujatia NextStep Science Conference sa uskutoční v stredu 22. marca 2023 vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave. Na podujatí sa tiež predstaví úspešný slovenský startup Powerful Medical alebo MultiplexDX biochemika Pavla Čekana.
Účasť na podujatí NextStep Science Conference 2023 je otvorená pre všetkých študentov a nadšencov vedy a technológií. Registrovať sa môžete na webe občianskeho združenia NextStep Science – www.nextstepscience.org.
Podujatie je bezplatné vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky. Účasť na podujatí môže byť prezenčná alebo aj online, a to prostredníctvom platformy Zoom. Aktuálne informácie o prípravách podujatia sú k dispozícii na https://www.facebook.com/nextstepscience.
Príležitosti sú, len ich treba hľadať
Študenti a absolventi prírodovedných odborov na Slovensku nemajú dostatočný prehľad o možnostiach kariéry v prírodných vedách. Ich voľbou býva často práca na akademickej pôde, odchod do zahraničia či dokonca pôsobenie celkom mimo vedeckej oblasti. Po kvalitných absolventoch z odborov biológie, chémie, medicíny alebo farmácie je však veľký dopyt už i v komerčnej sfére na Slovensku.
Uvedomuje si to aj molekulárna biologička Mária Mazúrová, predsedníčka občianskeho združenia NextStep Science, ktoré kariérne podujatie pre prírodovedcov organizuje.
„Je veľmi dôležité, aby nielen absolventi, ale aj potenciálni študenti prírodných vied získali prehľad o možnostiach uplatnenia na Slovensku. Vyhneme sa tak odlivu mozgov do zahraničia alebo tomu, aby nadšenie pre vedu prevalcoval nedostatok informácií o atraktívnych príležitostiach, ktoré sú prínosné aj pre spoločnosť. Veľkou témou je napríklad využitie umelej inteligencie v medicíne,“ približuje Mazúrová.
Hlavnou témou sú biotechnológie
Študenti a nadšenci prírodných vied sa budú môcť počas podujatia zúčastniť na viacerých prednáškach, diskusiách a workshopoch s odborníkmi. Získajú teda prehľad o svojich kariérnych možnostiach, nadviažu nové kontakty a spolupráce. Program podujatia sa začína v stredu 22. marca o 17.00 hod. vo Vedeckom parku UK a pokračuje do večerných hodín.
Hlavným partnerom podujatia je spoločnosť Saneca Pharmaceuticals, ktorá na podujatie prinesie tému Z banky do reaktora – konkurencieschopný vývoj a produkcia liečiv.
„Na Slovensku máme mnoho šikovných ľudí a mladých talentovaných študentov. Je dôležité ich motivovať, vedieť využiť ich silné stránky a kreativitu na výskum, vývoj a riešenie problémov. Ich nové myšlienky a iný pohľad na vec spolu so skúsenosťami starších kolegov môže viesť k brilantným nápadom a riešeniam. Potrebujeme im ukázať, že aj na Slovensku sa dajú robiť veľké veci,” konštatuje Miroslav Kavala, Head of API engineering department v spoločnosti Saneca Pharmaceuticals.
Umelá inteligencia hýbe svetom
Jednou z kľúčových diskusií bude téma využitia umelej inteligencie v medicíne, ktorú prinesie spoločnosť Powerful Medical. Slovenský startup bratov Hermanovcov sa zaoberá využitím AI na zefektívnenie liečby kardiovaskulárnych chorôb.
„Najmä v západných krajinách si lekári uvedomujú, že umelá inteligencia má potenciál posunúť modernú medicínu na úplne inú úroveň. Na Slovensku vnímajú lekári prelomové technológie, akou je aj tá naša, s väčším rešpektom. Napriek tomu spolupracujeme so špičkovými slovenskými kardiológmi a v priebehu roka plánujeme našu aplikáciu spustiť aj na Slovensku a na ďalších európskych trhoch,” uvádza CEO spoločnosti Martin Herman na tému využitia umelej inteligencie v medicíne na Slovensku.
Môžete sa tešiť na mnoho príležitostí
Zaujímavým hosťom bude aj vedkyňa Dominika Fričová, ktorá sa po rokoch pôsobenia v zahraničí vrátila na Slovensko. O tejto téme bude diskutovať spolu s vedcom Miroslavom Balážom.
Na podujatí sa zúčastní aj firma biochemika Pavla Čekana MultiplexDX, ktorá sa zaoberá detekciou rakoviny prsníka a rozbieha projekt ohľadom Alzheimerovej choroby.
„Na Slovensku je obmedzený počet pracovných miest v oblasti prírodných vied mimo akademickej sféry, a tak nie sú pre mnohých dostupné relevantné pracovné miesta. Našich zamestnancov podporujeme v rozvoji vedeckej kariéry prostredníctvom projektov v rámci vývoja konkrétnych produktov, ale paralelne napríklad aj prostredníctvom publikácií v prestížnych vedeckých žurnáloch,” vyjadruje sa k téme pracovných príležitostí pre absolventov prírodovedných odborov Pavol Čekan.
Medzi ďalších zaujímavých hostí bude určite patriť Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Ljuba Bachárová, odborníčka v oblasti kardiológie a elektrokardiológie, GHC GENETICS SK, Biotech, Axxence, Envien group a ďalší.
„Veríme, že program konferencie pritiahne tisícky mladých vedcov, ktorí premýšľajú o tom, ako sa uplatniť po skončení svojho štúdia. Sme presvedčení, že slovenskí prírodovedci majú šancu stať sa úspešnými, treba im len ukázať dostupné možnosti a príležitosti,“ dodáva organizátorka podujatia Mária Mazúrová.
Zdroj: TS NextStep Science
(JM)