Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Registrácia do 7. ročníka L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je predĺžená

VEDA NA DOSAH

Prihlášky môžete podávať do 31. januára 2023.

7. ročník L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede – Prihlasovanie

Zdroj: L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

Finančná podpora vo výške 15 000 eur nielen na výskumné účely, ale aj na osobný rozvoj – to je suma, ktorú si rozdelia ocenené vedkyne v programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede. Spoločnosť L’Oréal Slovensko spolu s partnermi Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity a Slovenskou komisiou pre UNESCO predĺžili prihlasovanie do 7. ročníka tohto programu do 31. januára 2023. Finančné prostriedky získajú tri vedkyne do 40 rokov (vrátane), pričom záujemkyne môžu svoje vedecké práce prihlásiť na webe www.prezenyvovede.sk.

Svet potrebuje vedu a veda potrebuje ženy

Podľa dát UNESCO vo vedeckom sektore pracuje oveľa menej žien ako mužov – celosvetovo iba 33 percent. Na rozhodovacích pozíciách v Európe je žien ešte menej, predstavujú len 14 percent takýchto vedeckých pracovníkov. Takmer tri štvrtiny dievčat v Európe si myslia, že pracovné miesta, ktoré priamo pomáhajú svetu, sú dôležité, no len 37 percent si myslí, že oblasti ako veda, technológie či inžinierstvo robia svet lepším.

„Žien pracujúcich vo vedeckom svete je v porovnaní s mužskými kolegami stále málo. Vďaka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede podporujeme výskumníčky nielen finančne, ale zároveň verejne vyzdvihujeme ich prácu, aby mali ďalšiu motiváciu pokračovať vo svojom výskume,“ povedal doktor Petr Štěpánek, vedecký riaditeľ L’Oréal Slovensko.

Grant pre tri najlepšie vedkyne

Motivovať vedkyne pôsobiace na Slovensku a oceniť ich prácu je cieľom programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede. V 7. ročníku programu si ocenenie v sume 15 000 eur rozdelia tri výskumníčky z oblasti environmentálnych vied, fyzikálnych vied a matematiky či informatiky. Ceny pre najúspešnejšie projekty budú udelené v týchto kategóriách: formálne vedy (matematika, štatistika, informatika), vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied (medicína, biochémia a podobne) a fyzikálne a technické vedy (fyzika, astronómia, stavebníctvo, strojárstvo). Keďže finančná odmena nie je limitovaná iba na použitie vo vedeckom výskume, víťazky 7. ročníka môžu sumu 5000 eur použiť na profesijný rozvoj, ale aj na súkromné účely.

Aj v tomto ročníku bude prihlásené práce hodnotiť odborná komisia v SAV, ktorej predsedá profesorka Ľubica Lacinová, členka predsedníctva SAV. „L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je jeden z mála programov, ktoré sa venujú zrovnoprávneniu žien v odbornom výskume. V predošlých ročníkoch projektu sme ocenili naozaj excelentné práce, ktoré nás utvrdili v tom, že to má veľký význam. Vedkýň pôsobiacich na Slovensku nie je veľa, o to viac si vážime ich prínos,“ uviedla Ľubica Lacinová.

Poznáte víťazky 6. ročníka?

Do predchádzajúceho, 6. ročníka projektu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo viac ako 20 vedkýň.

V kategórii inžinierske vedy a technológie zvíťazila doktorka Xiaolu Hou, ktorá pôsobí na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo svojej práci skúma možné útoky a protiopatrenia na implementáciu umelej inteligencie vo vstavaných zariadeniach.

Laureátkou kategórie formálne vedy sa stala doktorka Hana Šmitala Mizerová z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa matematickými modelmi prúdenia tekutín, kvapalín a plynov, ktoré sa vyskytujú v mnohých prírodných javoch a inžinierskych aplikáciách (prúdenie vzduchu okolo krídla lietadla, predpoveď počasia, znečistenie ovzdušia).

V kategórii vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied zvíťazila docentka Soňa Kucharíková pôsobiaca na Pracovisku laboratórií KTD a LVM Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce TRUNI v Trnave. Vo svojej práci študuje vzťahy medzi baktériami a kvasinkami počas tvorby biofilmu, teda infekcií, a venuje sa aj testovaniu nových i existujúcich liečiv, ktoré by sa mohli využiť v praxi.

Rozhovory s ocenenými vedkyňami si môžete prečítať aj na našom portáli VEDA NA DOSAH.

O programe L’Oréal-UNESCO For Women In Science

L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 s cieľom podporiť ženy vedkyne. Zámerom programu je oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a ich vplyv odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť a zároveň poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku ich kariéry. Program sa postupne rozšíril do mnohých krajín sveta a vyznamenal viac ako 3 900 žien zo 110 štátov.

Laureátky medzinárodného programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede z roku 2016 profesorky Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu. Nadviazali tak na laureátky medzinárodného programu 2008, ktoré v roku 2009 získali Nobelovu cenu vo svojej oblasti odborných znalostí: Elisabeth Blackburn v odbore medicína a fyziológia a Ada Yonath v odbore chémia.

O programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už šesť rokov. Doposiaľ bolo ocenených 10 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 50 000 eur.

Zdroj: TS L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky