Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý ročník EkoKvízu oslovil tisícky Slovákov

VEDA NA DOSAH

Tisíce otázok o ekológii, 111 ocenených hráčov. Úspech kvízu prekvapil aj organizátorov.

Objímanie stromu. Ekokvíz ku Dňu Zeme. Zdroj: iStockphoto.com

Celoslovenský kvíz zameraný na environmentálne témy organizátori odštartovali na Deň Zeme a trval celý mesiac. Ktokoľvek sa mohol v priebehu tohto mesiaca kedykoľvek zapojiť a zahrať si – vyplniť odpovede na série otázok s ekotematikou.

Cieľom kvízu bolo hravou formou a bezplatne zvýšiť povedomie o environmentálnych témach, ako sú globálne otepľovanie, klimatické zmeny, recyklácia alebo zelená legislatíva na Slovensku.

„Rád by som v mene organizačného tímu EkoKvízu poďakoval všetkým, ktorí tento projekt akýmkoľvek spôsobom podporili, ako aj tým, ktorí sa doň priamo zapojili ako hráči. V našom občianskom združení si uvedomujeme závažnosť súčasnej klimatickej krízy, a preto sa veľmi tešíme, že bol o náš kvíz takýto veľký záujem,” povedal Peter Baláž, koordinátor o. z. Edukácia@Internet.

Do kvízu sa mohli hráči zapojiť na stránke ekokviz.eu. Okrem dôležitých vedomostí si z EkoKvízu odnáša až 111 hráčov hodnotné ekologické výhry. Do EkoKvízu sa celkovo zapojilo 4990 ľudí z celého Slovenska, pričom najviac hráčov pochádzalo zo Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja.

„Mali sme však aj hráčov zo zahraničia, konkrétne si ho zahrali aj ľudia z Česka, USA, Nemecka, Rakúska, Francúzska alebo Číny,“ hovorí koordinátor Peter Baláž. Hráči boli prevažne mladí ľudia študujúci na základných, stredných a vysokých školách na Slovensku, z čoho majú organizátori radosť, keďže na toto publikum bol projekt primárne cielený.

Záštitu nad EkoKvízom prevzalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Slovenská komisia pre UNESCO, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku – Ladislav Miko, ako aj poslanci Európskeho parlamentu Michal Wiezik, Vladimír Bilčík a Martin Hojsík.

Ambasádorkami EkoKvízu sa stali známe influencerky Nikoleta Kováčová (Surová Dcérka), Katarína Peterová (Ekoistky), Petra Slezáková (Zero Waste Slovakia) a Vegan Petra.

Zdroj: TS EkoKvíz

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky