Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prezident Andrej Kiska otvoril Výskumné centrum ESET, bude sa venovať informačnej bezpečnosti

VEDA NA DOSAH

BRATISLAVA – Prestrihnutím diernej pásky, ktorá sa pred päťdesiatimi rokmi používala na vkladanie údajov do vtedajších počítačov, otvoril dnes slovenský prezident Andrej Kiska Výskumné centrum ESET. Centrum je spoločným projektom slovenskej bezpečnostnej spoločnosti ESET, Slovenskej technickej univerzity (STU)Univerzity Komenského v Bratislave (UK). V priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU bude študentom oboch univerzít poskytovať konzultácie pri príprave rôznych vedeckých prác a priestor na realizáciu praktických experimentov v oblasti informačnej bezpečnosti.

V priestoroch budú taktiež prebiehať cvičenia voliteľného predmetu Základy reverzného inžinierstva. „V ESETe využívame reverzné inžinierstvo najmä na odhalenie skrytej činnosti vírusov a iného škodlivého kódu, je však využiteľné aj v iných oblastiach informačných technológií, napríklad na analýzu či optimalizáciu kvality a spoľahlivosti kódu. Vďaka spolupráci s dvomi najlepšími slovenskými univerzitami sa nám podarilo otvoriť predmet, ktorého obsah budú môcť v pracovnom živote využiť absolventi až troch fakúlt,“ vysvetľuje Juraj Malcho, riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti ESET, ktorý bude centrum riadiť. Na predmet sa môžu cez informačný systém svojej fakulty prihlásiť študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU (FEI STU), Fakulty informatiky a informačných technológií STU (FIIT STU) a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK).

Výskumné centrum ESET otvorili okrem prezidenta Kisku, ktorý je absolventom bývalej Elektrotechnickej fakulty STU, aj rektor STU Robert Redhammer, rektor UK Karol Mičieta a generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko. Na mieste podpísali všetky zúčastnené inštitúcie memorandum o spolupráci. ESET zamestnáva vo svojej bratislavskej centrále a košickej pobočke mnoho absolventov zúčastnených fakúlt pracujúcich nie len na zlepšení detekcie škodlivého kódu, ale aj na samotnej architektúre antivírusového softvéru. Napríklad vývoj nového bezpečnostného radu pre firmy, ktorý ESET čoskoro uvedie na trh, by jednej osobe trval 55 rokov.

„Dnes sa napĺňa ďalšia časť môjho sna, vybudovať v Mlynskej doline mekku slovenského znalostného priemyslu. Formalizujeme spoluprácu najsilnejších slovenských univerzít s kľúčovým partnerom v oblasti IT – spoločnosťou ESET. Veríme, že tento krok inšpiruje ďalšie spoločnosti k podpore nášho snaženia v rôznych oblastiach: v budovaní univerzitných vedeckých parkov, intenzívnej medzinárodnej vedeckej spolupráci, vo vzdelávaní kreatívnych študentov a v podpore ich podnikania už popri škole. Z takejto synergie má šancu vyrásť niekoľko nových slovenských ESETov,“  hovorí Robert Redhammer, rektor STU.

„Spustenie nového výskumného centra je typickou win-win situation. S profitom pre študentov, učiteľov a pre ESET. Ale aj pre Bratislavu, celú našu spoločnosť a Slovensko. Výskumné centrum je prvým krokom, na ktorý chceme nadviazať, uvedomujúc si význam informačnej bezpečnosti pre spoločnosť. V spolupráci so štátnymi orgánmi, akademickou obcou i komerčnou sférou chceme preto vybudovať širšie koncipované Centrum excelencie pre informačnú bezpečnosť,“ uviedol rektor UK Karol Mičieta.

Prednášky predmetu Základy reverzného inžinierstva budú prebiehať v priestoroch Univerzity Komenského, cvičenia vo Výskumnom centre ESET v priestoroch FIIT STU. Predmet budú vyučovať bezpečnostní experti spoločnosti ESET. V letnom semestri 2014/2015, ktorý sa v týchto dňoch začína, sa budú venovať 24 študentom.

Podľa údajov z prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR patria práve študenti FIIT STU, FEI STU a FMFI UK medzi najlepšie platených absolventov na Slovensku. Rebríček portálu Profesia zase hovorí, že absolventi týchto fakúlt sú u zamestnávateľov nielen dobre platení, ale firmy o nich majú aj reálne najväčší záujem.

Na siedmich fakultách STU študuje aktuálne viac ako 17-tisíc študentov. Na Fakulte informatiky a informačných technológií je to momentálne takmer dvetisíc študentov a na Fakulte elektrotechniky a informatiky takmer tritisíc študentov. Na trinástich fakultách UK študuje vyše 27-tisíc študentov, z nich takmer 1700 na všetkých troch stupňoch štúdia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Zdroj: Tlačová správa STU v Bratislave

Prezident otvoril Výskumné centrum ESET

Zdroj: MojAndroid.sk, 17. 02. 2015

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky