Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pätica víťazov v súťaži projektu OpenMaker

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /inovácie/

Možnosť rozvíjať a financovať inovatívnu myšlienku ponúka projekt OpenMaker. Už od januára sa záujemcovia môžu zúčastniť zaujímavých tematických workshopov. Medzinárodná komisia vybrala v rámci súťaže OpenMaker päť inovatívnych riešení, ktoré získavajú podporu po 20 tisíc eur:

1. BIOplastic Material development for intermediate and final products

Cieľom projektu je vyvinúť obnoviteľný, biodegradovateľný materiál, ktorý bude v budúcnosti schopný nahradiť ropné plasty. Inováciou predmetnej technológie je revolučná schopnosť rozložiť sa v domácom komposte.

2. CLAY NEXT – 21st century ceramics

Cieľom projektu je založenie novej značky úžitkovej keramiky, vyrábanej prostredníctvom 3D tlače a dopytovej produkcie. Projekt prepája spotrebnú elektroniku, nástroje digitálnej fabrikácie a lokálnu remeselnú tradíciu.

3. XtMos – Extreme Motors

Cieľom projektu je využívanie zdrojov obnoviteľnej energie, návrh troch konceptov integrovaných motorov poháňaných slnečnou energiou a vytvorenie prototypu jedného z týchto konceptov.

4. LiDa – Light in the Dark

Cieľom projektu je zvýšenie bezpečnosti turistov na značených trasách v prípade zhoršených poveternostných podmienok. Projekt je založený na najnovších poznatkoch v oblasti pasívnej navigácie a využíva obnoviteľné zdroje energie.

5. Eco-social Innovation – Turning textile waste into a resource with social engagement

Cieľom projektu je využitie nežiaducich odevov, transformácia starého oblečenia na nové výrobky z recyklovanej netkanej textílie a zamestnávanie ľudí v núdzi.

„Okrem finančnej podpory získavajú víťazi účasť v 9-mesačnom programe, ktorého cieľom je podporiť spoluprácu výrobných firiem a inovátorov. To bol aj hlavný motív projektu OpenMaker,“ uviedol projektový manažér pre Slovensko Ľubomír Billý.

Do súťaže sa celkom zapojilo 137 partnerských konzorcií výrobných firiem a inovátorov zo Slovenska, Talianska, Španielska a z Veľkej Británie. Najviac, až 51 spoločných projektov, zastupovalo práve Slovensko.

„Boli sme milo prekvapení rekordným počtom žiadostí zo Slovenska. Enormný záujem, spolu s vysokou mierou inovatívnosti a kvality projektov len potvrdzujú, že koncept otvorených inovácií má svoju budúcnosť aj na Slovensku. Naša podpora pritom nekončí pri 5-tich víťazných projektoch. Našou snahou je intenzívne podporovať aj ostatné kvalitné a zmysluplné projekty a pomáhať im tak prinášať inovácie do výrobného sektora na Slovensku,“ dodal Ľubomír Billý.

OpenMaker podporí spolu 20 európskych projektov (päť v každej zapojenej krajine), ktoré prinášajú prelomové riešenia do sveta výroby, obohatené o širší spoločenský dosah. Každý z projektov získa 20 tis. €. Tieto nové partnerstvá majú potenciál priniesť veľkú spoločenskú hodnotu inovovaním európskeho výrobného odvetvia a navrhovaním nových trvalo udržateľných podnikateľských modelov. 

Ako bonus organizátori predpokladajú aj priamu účasť viac ako 7 000 jednotlivcov, čím sa vytvoria nové pracovné príležitosti v kľúčových odvetviach pre inteligentný rast.

Projekt OpenMaker pokračuje aj v roku 2018. Už v januári sa konajú tematické workshopy „Ako pripraviť úspešný projekt“ a „Univerzity a firmy – spolu na ceste k inováciám“.

Cieľom workshopu Ako pripraviť úspešné projekty? je predstaviť, ako pretvoriť inovatívnu myšlienku na úspešný projekt. Workshopom budú prevádzať konzultanti, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s prípravou a implementáciou vlastných projektov, ako aj projektov pre klientov. Predstavené budú medzinárodne uznávané metodiky Project Cycle Management (PCM) a International Project Management Association (IPMA), tiež tipy a rady, ako pripravovať úspešné medzinárodné aj lokálne projekty, v neposlednom rade účastníci priblížia svoje skúsenosti zo súťaže projektu OpenMaker a tiež najčastejšie chyby a ako sa ich vyvarovať. Workshop sa uskutoční 18. januára 2018 v Centire, Bratislava.

Vo februári sa začne ďalšie kolo inovačnej súťaže, v rámci ktorej budú môcť výrobné firmy v priebehu niekoľkých mesiacov získať celé spektrum inovačných riešení od inovátorov, a to nielen zo Slovenska.
Projekt OpenMaker podporuje vytváranie partnerstiev a inovačných projektov medzi existujúcimi výrobnými firmami a kreatívnymi inovátormi (po anglicky makers). Spoločná spolupráca môže byť prínosná pre obe strany. A navyše efekt ich spolupráce môže mať pozitívny vplyv na lokálnu ekonomiku a širšiu spoločnosť.

Inovatívny charakter projektu OpenMaker sa odráža aj v jeho aktivitách. Budovanie komunity zloženej z výrobných firiem a inovátorov prebieha súčasne v štyroch krajinách – na Slovensku, v Taliansku, v Spojenom kráľovstve a v Španielsku. Nadväzovanie kontaktov aj výskumná stránka projektu bude podporená digitálnou platformou, ktorá zvýši udržateľnosť projektu.

Projekt OpenMaker realizuje desať partnerov zo šiestich európskych krajín od novembra 2016 do októbra 2018 a je podporený v rámci programu Horizont 2020. Dlhodobou snahou Centire je zapájať sa do medzinárodných projektov a prinášať na Slovensko zaujímavé a inovatívne témy.

 

Viac informácií o projekte

Informácie poskytol: Ľubomír Billý, projektový manažér pre Slovensko a konzultant projekt OpenMaker

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky