Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Olomouc skončil svoju 52. kapitolu príbehu vedy a filmu

VEDA NA DOSAH

Ceny AFO 52

Najväčšie podujatie svojho druhu v ČR AFO Olomouc privítalo na svojom 52. ročníku rekordných  5 603 návštevníkov, ktorí si mohli pozrieť 150 filmov z celého sveta. Predstavili sa filmy, ktoré aktuálne patria medzi to najlepšie z aktuálnej populárno-vedeckej produkcie. Tematické sekcie boli zamerané na víziu budúcnosti, robotiku, umelú inteligenciu a virtuálnu realitu. Vo finále bolo na festivale rozdaných 8 oficiálnych ocenení a 4 čestné uznania.

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov a ocenení počas 52. ročníka zožal úspech nezávislý ruský dokument Jezero Vostok režisérky Jekateriny Jeremenko. Film je o extrémnom vedeckom výskume v pravekom jazere. Cenu INNOGY za najlepší česko-slovenský film si odniesol dokument Hon na Parkinsona o netušených možnostiach spolupráce špičkových neurológov s odborníkmi z elektrotechniky. Diváci ocenili epické rodinné dobrodružstvo filmu Predátoři 3D.

AFO 52Už v priebehu slávnostného otvorenia sa stihla odovzdať Cena za osobný prínos popularizácii vedy – a to priamo legende českej astronómie – Jiřímu Grygarovi. Jiří Grygar je skutočne už legendárnou postavou nielen českej popularizácie vedy. Svojou televíznou reláciou Okná vesmíru dokorán inšpiroval dokonca jednu celú generáciu vedcov nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. S nevídanou vitalitou sa venuje popularizácii vedy dodnes.

Ďalšie významné ocenenie bolo ako prekvapenie odovzdané v interaktívnom múzeu vedy Pevnost poznání, a to priamo CERN-u. Cena za prínos popularizácii vedy bola odvzdaná najväčšiemu vedeckému počinu v dejinách ľudstva. „Na príklade CERN-u môžeme vidieť, že akonáhle sa ľudia spoja, môžu spoločne vytvárať úplne výnimočné veci,“ približuje túto voľbu programový riaditeľ AFO Jakub Ráliš. Cenu si osobne prevzala Anna Godinho, vedúca komunikácie CERN-u.

Najlepším medzinárodným populárno-vedeckým počinom sa stal už spomínaný ruský film Jazero Vostok o živote výskumného tímu uprostred jednej z najlegendárnejších oblastí južnej pologule. „Na základe rozhodnutia poroty sme tento rok udelili cenu primárne nezávislým tvorcom, z čoho mám obrovskú radosť! Výnimočný dokument Jezero Vostok vznikal celých 18 rokov a cena festivalu mu veľmi  zásadne pomôže v jeho ďalšom ťažení. AFO tak skutočne plní jeden zo svojich hlavných cieľov, ktorým je dopomôcť vzniku ďalšej kvalitnej pop-vedeckej tvorby,“ zdôvodňuje programový riaditeľ Jakub Ráliš.

K ústredným oceneniam patrí aj Cena European Academy of Science Film (EURASF), ktoré pre obsahovo i formálne spracovanie získal výnimočný dokument Kód Origami, francúzskeho režiséra Francoisa-Xaviera Vivese. Film ponúka pohľad do tradičnej techniky skladania papiera prizmou vedy a mapuje rozmanité oblasti, v ktorých umenie origami nachádza uplatnenie v medicíne, robotike, matematike či vo výskume samotných počiatkov vesmíru. „Pri zrode tejto ceny stálo hneď niekoľko významných európskych vedeckých festivalov vrátane Academia Film Olomouc. Svojím spôsobom ide o obdobu amerického Oscara a zároveň skvelý nástroj k tomu, ako propagovať nielen jednotlivé dokumenty a samotné festivaly, ale celý žáner populárno-vedeckého filmu. Je nám ohromnou cťou, že práve počas AFO 52 na pôde Univerzity Palackého v Olomouci cenu odovzdal Johan van de Woestijne z festivalu InScience z holandského Nijmegenu,“ približuje riaditeľ AFO Matěj Dostálek unikátne európske ocenenie, ktorého odovzdávanie bude naďalej putovné.

odovzdávanie cien

Kompletný zoznam ocenených z AFO 52:

Cena za osobitný prínos popularizácii vedy: Jiří Grygar
Cena za prínos popularizácii vedy – inštitúcia: CERN
Cena divákov: Predátoři 3D
Cena RCPTM za najlepší medzinárodný populárno-vedecký film: Jezero Vostok: Hory šílenství
Čestné uznanie poroty mezinárodnej súťaže: Potěšení z logiky / Je s námi konec?
Cena INOGY za najlepší česko-slovenský populárno-vedecký film: Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona
Čestné uznanie poroty česko-slovenskej súťaže: Život v oblakoch
Cena za najlepší krátky populárno-vedecký film: Pod nulou
Čestné uznanie poroty súťaže krátkych filmov: Moje vina?
Cena študenskej poroty Univerzity Palackého: Brouci – malí superhrdinové přírody

 

Nasledujúci ročník AFO 53 sa uskutoční v apríli 2018 a vydá sa pod morskú hladinu.

 

Spracovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: AFO 52

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky