Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Olomouc bol magnetom pre fanúšikov vedy

VEDA NA DOSAH

Univerzitné mesto Olomouc sa v dňoch 14. – 19. 4. 2015 stalo dejiskom jubilejního 50. ročníka najväčsieho európskeho festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO). Festival, ktorého organizátorom je Univerzita Palackého, oslávil polstoročie svojej existencie vo veľkom štýle. O programovú skladbu AFO bol extrémny záujem. Navštívilo ho 5 800 divákov (v minulom roku ich bolo 4 067) a viac než 300 českých a zahraničných hostí.

Historické mesto Olomouc sa vďaka festivalu premenilo v ojedinelé miesto, ktoré žilo popularizáciou vedy prostredníctvom prednášok, panelových diskusií a projekcií stoviek najlepších českých a zahraničných prezentácií za osobnej prítomnosti ich tvorcov. Najväčší divácky nápor festival zaznamenal predovšetkým vďaka spoločnému dialógu dvoch vplyvných vedeckých osobností – britského evolučního biológa Richarda Dawkinsa a amerického teoretického fyzika Lawrence M. Kraussa. Ich intelektuálna debata prebehla v rámci projektu Arizonskej štátnej univerzity Origins Dialoge, ktorý sa do Českej republiky (a celej Strednej Európy ) dostal vôbec prvýkrát v histórii. Inšpiratívna debata o vesmíre, vede a jej uplatneniu v pozemskom živote zaplnilo olomoucke kino Metropol na prasknutie a prilákalo tisíce Dawkinsových fanúšikov. Organizátori už teraz majú presný termín ďalšieho ročníka: AFO51 sa uskutoční 19. – 24. apríla 2016.       

„50. ročník AFO byl grandiózním úspěchem a potvrdil stále rostoucí renomé tohoto festivalu v mezinárodním měřítku. Letos v jeho průběhu Univerzita Palackého také otevřela interaktivní centrum pro popularizaci vědy Pevnost poznání, která jiným způsobem zpřístupňuje taje vědy veřejnosti. A věřím, že koncept Pevnosti poznání bude stejně úspěšný a pozitivně vnímaný jako AFO,“ zhrňuje  rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller svoje pocity z priebehu festivalu a z otvorenia progresívního múzea vedy, ktoré len za tri dni navštívilo 2 000 ľudí.

Celkovo bolo prihlásených do súťažných sekcií 530 prezentácií z celého sveta s tým, že do užšieho výberu medzinárodnej súťaže zvolila dramaturgická skupina festivalu 19 najlepších, do českej súťaže 16, rovnako ako do súťaže krátkych filmov. V závere festivalu bolo udelených 7 štatutárnych cien. Cenu RWE za najlepší český populárno-vedecký dokumentármy film si odniesol príbeh o kontroverznom sociálnom experimente k riešeniu rómskej otázky s názvom Zatajené dopisy režiséra Tomáša Kudrnu, Cenu za najlepší medzinárodný populárno-vedecký dokumentárny film zase britský dokument o vzniku a vývoji logiky s názvom Potěšení z logiky. Cena divákov nakonec podľa očakávaní patrila vtipnému a poučnému dokumentu Pidiobři 3D. Ide o vizuále strhujúcu sondu do života malých hlodavcov, exkluzívne natočenú miniatúrnymi 3D kamerami. Špeciálne pre AFO ju naviac nadaboval herec Jiří Lábus.

Slávny evolučný biológ a zakladateľ tzv. nového ateizmu Richard Dawkins si zo slávnostného zakončenia festivalu odniesol Cenu za osobní přínos popularizaci vědy, obdobného ocenenia sa dostalo aj bostonskej stanici PBS (Public Broadcasting Service), konkrétne za dlhoročný dokumentárny program Nova, ktorý sledujú diváci vo viac ako 100 rôznych krajinách. „Byl to naprosto výjimečný týden s obrovským přesahem. Univerzita otevřela své moderní muzeum vědy i vlastní originální shop UPoint a především jako první v České republice zprostředkovala výjimečný dialog dvou intelektuálních titánů. AFO se k padesátce dočkalo absolutního vrcholu a je skvělou vizitkou jak pro Olomouc, tak právě pro Univerzitu Palackého,“ uzatvára vedúci Centra popularizace UP Matěj Dostálek.  

Zdroj: AFO; Tlačová správa

Foto: CVTI SR

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

      

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky