Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Odhaľte tajomstvá vedy v iQLANDII

Antónia Germanovová

ilustračné foto (srdce)

iQLANDIA je centrum vedy, ktoré ako evokuje jeho názov, má za cieľ podnietiť myslenie zábavnou formou. Science centrum iQLANDIA otvorilo svoje brány prvým návštevníkom 28. marca 2014. Hlavným lákadlom je humanoidný robot Thespian, prvý svojho druhu v Českej republike. Medzi ďalšie exponáty patrí napríklad Hviezdny kolotoč, termokamery, alebo Planetárium. Centrum vedy ponúka viac ako 400 interaktívnych exponátov, vrátane sprievodného lektorského programu. Centrum, ktoré prináša inteligentnú zábavu pre ľudí všetkých vekových kategórií z Čiech aj zahraničia, ponúka aj aktuálne novinky.

V iQLANDII môžete pomocou ôsmych stanovíšť objaviť svoj Talent!, môžete si prejsť kozmonautickým výcvikom, preskúmať v Mars Rovery Červenú planétu, uvidieť pitvu mimozemšťana, vydať sa na cestu z vnútra planéty až do vzdialených galaxií. Môžete zažiť simuláciu zemetrasenia a víchricu, ale taktiež pochopíte, ako fungujú najrôznejšie veci, ktoré doma denne používate, ako napríklad kuchynské spotrebiče.

4D glóbus

Prekonané (?) vynálezy!

Centrum vedy sprístupnilo návštevníkom novú interaktívnu výstavu Prekonané (?) vynálezy. Zoznámite sa tu s vecami, ktoré sa donedávna používali v bežnom živote, a ktoré dnes patria do učebníc dejepisu. Pamätníci budú určite nadšení, mladšie generácie naopak budú musieť potrápiť svoje mozgové bunky, aby vôbec prišli na to, na čo niektoré z exponátov slúžili.

Planetárium

Planetárium v iQLANDII predstavuje svetovú špičku. Na 9 metrovej okrúhlej ploche a v pohodlných sedačkách môžete precestovať slnečnú sústavu, preskúmať vývoj života na Zemi alebo sa presvedčiť o zázrakoch nočnej oblohy. Pred každou projekciou sa môžu diváci tešiť na tzv. „Živák“, počas ktorého lektori iQLANDIE predstavia návštevníkom aktuálne dianie na nebi.

Planetárium

Lektorské programy

iQLANDIA nie je len o exponátoch. Vďaka nabitému sprievodnému programu nebudete vedieť, kam skôr. Na výber máte zo Science show plnej ohňa, bleskov a dymu, tematických workshopov, počas ktorých budete napríklad skúmať faunu a flóru pod mikroskopom. Určite vás ohromia bádateľské aktivity, ochutnávka hmyzích špecialít či makromolekulárnej kuchyne.

Kriminálka iQLANDIA

Po celom centre prebieha napínavá detektívna hra Kriminálka iQLANDIA, v ktorej neznámy páchateľ zavraždil uznávanou vedkyňu Dr. Pospíšilovou. Agenti iQLANDIE majú šesť hlavných podozrivých, medzi ktorými sa ukrýva aj skutočný vrah. Spolu s agentmi sa môžete zapojiť do prípadu, stať sa policajným vyšetrovateľom a odhaliť vinníka. Na piatich rôznych stanovištiach rozmiestnených po budove iQLANDIE na vás čakajú komplikované úlohy z odborov forenzných vied ako napríklad skúmanie odtlačkov topánok, zostavovanie skice podozrivého alebo identifikácia vzoriek DNA. Ten, komu sa podarí odhaliť zločinca, postupuje do zlosovania o zaujímavé ceny.

Nadväznosť na iQPARK

Liberecká iQLANDIA nadväzuje na tradíciu libereckého iQPARKU. Okrem už spomínaných aktivít ponúka aj ďalšie služby. Zahraniční turisti si môžu užiť exponáty, premietanie aj program v jazykových mutáciách – ČJ, AJ, NJ, PJ. Centrum je bezbariérové a je vhodné na usporiadanie firemných večierkov, rodinných osláv či najrôznejších prezentácií. K dispozícii je parkovisko, reštaurácia aj iQshop.

Putovná expozícia

iQLANDIA počas tohto roku pripravila pre záujemcov aj putovnú výstavu, na ktorej majú návštevníci obchodných centier možnosť vyskúšať niektoré z exponátov, a preveriť svoje schopnosti. Aktuálne sa putovná výstava plná zaujímavých exponátov, optických klamov, postrehových a silových aktivít nachádza v Banskej Bystrici v OC Europa. Výstavu IQLANDIA tam môžete navštíviť do 21. augusta 2016. Putovná výstava, ktorá zahŕňa viac ako 50 exponátov z centra vedy IQLANDIA je prístupná aj na prenájom. Na nekomerčné účely poskytuje IQLANDIA zľavu.

 

Viac informácií o IQlandii

 

Spracovala: Antónia Germanovová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto: TS IQLANDIA Liberec, www.iQlandia.cz

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky