Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Vedeckom veľtrhu 2016 bude poodhalený svet vedy

Martina Pitlová

V stánku Cirkevnej strednej odbornej školy elektrotechnickej P.G. Frassatiho z Bratislavy predvedú, ako si  zostrojiť vlastný počítač

Celodenný zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou, sa uskutoční 14. septembra 2016 na námestí nákupného centra EUROVEA v Bratislave. Účastníci 1. Vedeckého veľtrhu sa budú môcť zapojiť do rôznych pokusov a vedeckých hier, taktiež je pripravený pútavý program, ktorý bude zaujímavý aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť.

Veda je všade okolo nás

Organizátorom Vedeckého veľtrhu je nezisková organizácia Veda nás baví n. o. v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizátori veľtrhu si stanovili za cieľ hravou formou priblížiť vedu hlavne žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým. Vysoké a stredné odborné školy, priemyselné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa veľtrhu zúčastnia, vo svojich stánkoch dokážu, že veda je všade okolo nás v každodennom živote. Deti si budú môcť formou interaktívnych experimentov sami overiť mnohé skutočnosti a javy. Vysoké a stredné odborné školy budú mať príležitosť predstaviť šikovných študentov a predviesť ich vynálezy, ktorými neraz získali rôzne ocenenia doma i v zahraničí. Malí návštevníci si budú môcť niektoré pokusy sami vyskúšať alebo si overiť svoje schopnosti a znalosti v súťažných kvízoch. Patrónom 1. Vedeckého veľtrhu je prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied. Záštitu nad podujatím prevzalo Hlavné mesto Slovenskej republiky a Juraj Draxler, exminister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Po celý čas Vedeckého veľtrhu 2016 bude návštevníkov a návštevníčky sprevádzať moderátor a zabávač Richard Vrablec.

Stredná odborná škola elektrotechnická v Bratislave predvedie skladanie a programovanie robotov.

 

Čo Vás čaká

Jedným z vystavovateľov na veľtrhu bude Stredná odborná škola v Starej Turej, ktorá predvedie ukážky týkajúce sa možností využitia obnoviteľných zdrojov energie z oblasti robotiky a filmovania. Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) zas predstaví maketu 1. slovenskej družice skCUBE vrátane jej komponentov, stratosférickú sonduFakulta architektúry STU v Bratislave má pripravené názorné ukážky využitia virtuálnej reality v oblasti architektúry a možno nebude chýbať ani simulátor kozmickej lode. Taktiež sa budete môcť dozvedieť, že aj LEGO je súčasťou edukácie a vedy. Stredná odborná škola elektrotechnická v Bratislave okrem iných zaujímavostí predvedie skladanie a programovanie robotov. Stredná odborná škola v Hlohovci odprezentuje prenosné laboratórium, v ktorom Vás čakajú interaktívne pokusy z chémie. Agentúra pre vzdelanie a vedu v Bratislave predvedie na Vedeckom veľtrhu prácu s animačným štúdiom, v ktorom sa vyrábajú animované filmy. V stánku Cirkevnej strednej odbornej školy elektrotechnickej P. G. Frassatiho z Bratislavy sa okrem toho, ako si poskladať vlastný počítač, naučíte ako si vyrobiť potlač na tričko, vlastnú webovú stránku, či vyrobiť obálku školského časopisu. Modelové organizmy v genetike (drozofila, kvasinky, riasy), mikroskopia a elektroforéza DNA. To sú témy, ktoré všetkým účastníkom veľtrhu odprezentuje Katedra genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Ak Vás zaujíma práca moderátora alebo redaktorky v rádiu, Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave prinesie svoje vlastné študentské rádio Aetter. Príďte sa pozrieť ako vyzerá práca v rádiu naživo a vyskúšajte si priamo na mieste, aké je to byť moderátorom či redaktorom v živom vysielaní. Zaujíma Vás virtuálna realita? Viete, aké sú aktuálne vývojové trendy v oblasti architektúry a dizajnu? Fakulta architektúry STU v Bratislave má pre Vás pripravené názorné ukážky využitia virtuálnej reality v oblasti architektúry. Vystavovateľom 1. Vedeckého veľtrhu 2016 v Bratislave bude aj Rádioklub STU – OM3KFF, ktorého história siaha až do roku 1953, kedy ho založila skupinka študentov – nadšencov pre túto oblasť. Na podujatí predvedú amatérsku rádiostanicu na krátke vlny, nadväzovanie spojenia fóniou, telegrafiou, digitálne módy cez PC. Po krátkej inštruktáži si odvážnejší návštevníci budú môcť sami vyskúšať fónické spojenie a telegrafný kľúč na cvičné „pípanie“. Tento skutočne bohatý program plný vedy na Vás čaká 14. septembra 2016, od 8.30 do 17.30 hod. na námestí nákupného centra EUROVEA v Bratislave.

Príďte a presvedčte sa na vlastné oči, že na Slovensku máme nádejných budúcich vedcov a vedkyne.

 

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: www.vedeckyveltrh.sk

Foto: FB Vedecký veľtrh

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky