Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na stáž do USA poputuje pätica úspešných uchádzačov zo Slovenska

VEDA NA DOSAH

foto: CIC Cambridge

Pätica úspešných uchádzačov sa môže tešiť na medzinárodný stážový pobyt v Cambridge Innovation Center, Massachusetts, USA. Ide o uchádzačov: RDL Labs. s. r. o., SourceCall, s. r. o., SPECTER SPORTS a. s., Bohumil Pokštefl a RVmagnetics, a. s. Uspeli v rámci iniciatívy Startup Sharks, zameranej na zlepšenie podmienok pre start-upy, ktorá poskytuje mladým, začínajúcim slovenským podnikateľom možnosť vycestovať na stážový pobyt do prestížnych centier na podporu podnikania v zahraničí.

Na základe výzvy uverejnenej na webovej stránke Slovak Business Agency zasadla 5. januára 2018 odborná komisia, ktorá rozhodla. Päť úspešných žiadateľov získalo zabezpečenie pobytu v období od 20. 1. do 18. 2. 2018 pre dvoch svojich zástupcov. Pobyt zahŕňa možnosť využiť pracovné miesto, mentoringové a konzultačné služby a množstvo workshopov a networkingu priamo v Massachusetts.

Stáž je určená pre začínajúcich podnikateľov, ktorí majú odvahu a chuť porovnať svoj biznis s celosvetovou konkurenciou a sú im blízke inovácie, technológie, skrátka všetko okolo start-upov. Súťaže sa celkovo zúčastnilo 20 záujemcov (podnikateľov), z nich 3 podnikatelia boli neoprávnení z pohľadu kritérií výzvy. Výberu pred odbornou komisiou sa tak zúčastnilo 17 zaujímavých podnikateľských nápadov a komisia vybrala 5 najperspektívnejších.

foto: CIC CambridgeOdborníci hodnotili najmä technologickú stránku nápadu a potenciál využitia programu stáže pre rast a rozvoj tohto nápadu. Rozhodovanie bolo náročné, nakoľko všetky prihlásené nápady boli veľmi kvalitné. Ak by výzva umožňovala vyslať viac záujemcov, priestor na vybratie viac ako piatich žiadateľov by sa určite našiel. Nakoniec medzi vybrané podnikateľské nápady, ktoré pôjdu na mesiac do Cambridge Innovation Center, patria nápady ako inovatívna nabíjačka na bicykel pre smartphony, aplikácia na monetarizovanie času, špeciálna páska na hokejky, platforma na podporu lepšej a cielenejšej reklamy na sociálnych sieťach alebo špeciálna technológia výroby mikrodrôtov pre priemysel.

„Dúfame, že vybrané nápady využijú potenciál stáže v USA a získajú veľa nových poznatkov a biznis kontaktov,“ konštatovali zástupcovia Slovak Business Agency.

foto: CIC CambridgeCambridge Innovation Center je špičkové inovačné centrum a už od roku 1999 predstavuje v USA významnú inštitúciu, orientovanú na rozvoj a podporu inovácií, technológií a start-upov z celého sveta. Úspešní uchádzači tu okrem pracovného miesta pre dve osoby získali aj lukratívny program v podobe mentoringu s lokálnymi expertmi a iné individuálne formy poradenstva, workshopy či networking s členmi lokálneho ekosystému a investormi (v inovačnom centre alebo v iných partnerských inštitúciách, napr. Harvard University alebo Massachusetts Institute of Technology).

Účastníci majú mať počas stanoveného obdobia k dispozícii spoločný kancelársky priestor priamo v Cambridge Innovation Center. Prístup k týmto priestorom je zabezpečený denne počas trvania pobytu. Ďalej je možnosť zúčastniť sa min. 12 interaktívnych workshopov alebo seminárov a min. 8 networkingových príležitostí, ktoré sú primárne určené pre začínajúcich podnikateľov, orientovaných na podnikanie v oblasti technológií a inovácií. Kvalitu zabezpečujú známi odborníci z praxe ako Christa Bleyleben, Abigail Barrow, Robert Barrow a pod. Rovnako tak je zaujímavým jedinečný individuálny mentoring a konzultácie, ktoré poskytujú priamo odborníci z Cambridge Innovation Center. Títo uznávaní experti z praxe môžu výrazne posunúť každé podnikanie a tak ho naštartovať na vyššiu úroveň.

Nefinančná forma pomoci je úspešným žiadateľom poskytovaná v rámci Schémy na podporu start-upov (2017 – 2015).

Vybraným žiadateľom gratulujeme a prajeme úspešný pobyt v USA, uviedla Slovak Business Agency.

 

Viac informácií: SBA

Informácie poskytla: Katarína Zeleníková, Slovak Business Agency

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Foto: CIC Cambridge

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky