Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov AFO má už svoj 52. ročník

VEDA NA DOSAH

AFO 2017

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia film Olomouc (AFO) sa počtom akreditovaných divákov radí medzi najväčšie kinematografické prehliadky v Českej republike venovanej popularizácii vedy. Organizuje ho Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966. Festival každoročne predstavuje tie najlepšie súčasné vedecké filmy prestížnej svetovej produkcie, ktoré aj osobne uvádzajú renomovaní predstavitelia českej i zahraničnej vedy či zástupcovia filmového televízneho priemyslu.

The Future Is Now!… je nielen ústredným sloganom futuristického 52. ročníka AFO, ale taktiež zhrnutím celého programu. Tohtoročný Medzinárodný filmový festival Academia Film Olomouc (AFO) sa uskutoční v dňoch 25. – 30. apríla 2017. Do troch súťažných sekcií sa prihlásilo tento rok rekordných 3 000 populárno-vedeckých filmov, na viac, festival ako novinku uvádza česko-slovenskú súťaž.

„Mnoho ľudí si myslí, že témy, ktorým sa festival chce venovať, ako sú životné prostredie, umelá inteligencia, robotika či globálne otepľovanie, sú vecou budúcnosti, problémom ďalších generácií. Nie je to tak! Budúcnosť je teraz a jedine my sme tí hlavní aktéri, my všetci musíme zasiahnuť. Ako nakoniec nedávno prehlásil sám Stephen Hawking  – žijeme v najúžasnejšej dobe, ale tiež v najnebezpečnejšej dobe v dejinách nášho druhu“, sumarizuje poslanie a filozofiu AFO52 programový riaditeľ Jakub Ráliš.

Niektoré filmy z produkcie HBO alebo National Geographic uvidia diváci na AFO v exkluzívnej českej premiére. Filmový festival Univerzity Palackého v Olomouci nevynechá aktivistický dokument Je s nami koniec? z produkcie oscarového Leonarda DiCapria.

ukážka 

Budete mať možnosť uvidieť tiež očakávanú TV sériu Génius o živote a diele Alberta Einsteina, ktorá sa intenzívne natáčala v celej Českej republike. Veľkolepé 3D dobrodružstvo z divokej prírody strhne všetky generácie. Návštevníci sa môžu tešiť na premiéru Predátorov od tvorcov úspešného westernu o hlodavcoch Tiny Giants 3D (český názov Pidiobři) alebo zážitok, ktorý vtiahne každého do deja – s názvom Na krídlach vtákov 3D z produkcie vizionárskej BBC.

ukážka 

Do užšieho súťažného výberu dramaturgovia nakonec vyberali z rekordného počtu 3 000 populárno-vedeckých filmov z celého sveta. Nakoniec vybrali presne 52. Z toho 19 do medzinárodnej súťaže, 16 do česko-slovenskej a 17 do súťaže krátkych filmov.

„Mám radosť, že sme českú a slovenskú produkciu konečne začlenili do spoločnej súťaže. Chceme zvýšiť kvalitu súťaže, a taktiež silnejšie prepojiť slovenských a českých vedcov a producentov. Zavádzame preto novú česko-slovenskú súťaž, ktorej hlavným znakom je primárne jazyk filmov zrozumiteľný obom stranám“, dopĺňa Ráliš.

AFO sa v tomto roku môže na viac pochváliť najhutnejším hudobným programom vo svojej histórii. Festivalový soundtrack dotvorí priamo Radio Wave Live Session v rámci ktorého vystúpia v priestoroch historickej Kaplnky Božieho Tela víťazi posledných dvoch ročníkov talentovej súťaže Czeching – VR/NOBODY a Himalayan Dalai Lama, ako aj iní poprední umelci.

 

Spracovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: AFO

Ďalšie informácie: Súťažný výber 2017 (Medzinárodná súťaž, Česko-slovenská súťaž, Súťaž krátkych filmov

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky