Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede posúva termín prihlášok

Tamara Leontievová

Zdroj: L’Oréal

Pôvodne mala v tomto období už zasadať porota a vyberať 12 finalistiek, vzhľadom na situáciu sa však organizátori rozhodli vyhlásiť nový termín odovzdávania prihlášok. Záujemkyne majú čas do 30. júna 2020.

Organizátori tiež oznámili, že vzhľadom na aktuálnu situáciu nebude prebiehať osobná prezentácia vedkýň a ich projektov. Víťazky, ktoré vyberie odborná porota, budú predstavené v médiách osobne počas slávnostného galavečera až v roku 2021.

Projekt L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede podporuje ženy vedkyne po celom svete už viac ako 20 rokov. Oceňuje ich výnimočnosť a prínos v oblastiach, ktorým sa venujú. Na Slovensku pokračuje projekt v spolupráci so SAV a Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) už 4. rok. Ocenenie sa udeľuje v dvoch kategóriách. Prvá je určená pre vedkyne do 35 rokov, druhá pre vedkyne od 36 do 45 rokov.

Kým pôvodný termín odovzdávania prihlášok do súťaže uplynul koncom marca, nový termín je do 30. júna 2020. Svoje prihlášky môžu vedkyne aj naďalej zasielať pomocou platformy www.forwomeninscience.com.

Odborná porota vyberie 2 víťazky spomedzi slovenských vedkýň. Tie organizátori odmenia ocenením vo výške 5 000 eur. Súťaž je zároveň podporená spoluprácou so Slovenskou akadémiou vied a so Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity.

Do tretieho ročníka sa zapojilo 24 slovenských vedkýň, do finále sa ich prebojovalo celkom 12. So svojimi projektmi predstúpili vedkyne 7. júna 2019 pred odbornú porotu. Tá bola zostavená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, Slovenskej komisie pre UNESCO. Členom komisie bol tiež generálny riaditeľ spoločnosti L’Oréal Tomáš Hruška.

Pôvodný program L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien – vedkýň. Program si celosvetovo kladie za cieľ oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a vplyv ich odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, ako aj poskytovať podporu mladým vedkyniam na samom počiatku kariéry.

 

(TL)
Zdroj: Tlačová správa www.loreal.sk

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky