Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede otvára registráciu do 8. ročníka programu

VEDA NA DOSAH

Ocenenie v hodnote 21-tisíc eur získajú tri výskumníčky do 40 rokov. Výhru môžu uplatniť aj na osobný rozvoj.

Do predošlého ročníka projektu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo takmer 40 vedkýň. Zdroj: L'Oréal Slovensko

Do predošlého ročníka projektu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo takmer 40 vedkýň. Zdroj: L'Oréal Slovensko

Spoločnosť L’Oréal na Slovensku spolu s partnermi Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenskou komisiou pre UNESCO a platformou Žijem vedu spustila prihlasovanie do 8. ročníka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede.

Tri vedkyne do 40 rokov si odnesú finančnú odmenu vo výške 21-tisíc eur. Výhru si môžu uplatniť na výskumné účely aj osobný rozvoj. Záujemkyne môžu svoje vedecké práce prihlásiť na webe www.prezenyvovede.sk do 29. februára 2024.

Ženy majú vo vede dôležité miesto

Hlavnými cieľmi programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je motivovať vedkyne pôsobiace na Slovensku a oceniť ich prácu. V 8. ročníku programu, do ktorého sa možno prihlásiť do konca februára budúceho roka, si ocenenie v celkovej sume 21 000 eur rozdelia tri výskumníčky do 40 rokov (vrátane) z oblasti environmentálnych vied, fyzikálnych vied a matematiky či informatiky.

Ceny budú najúspešnejším projektom celkovo udelené v troch kategóriách: Inžinierske vedy a technológie, Vedy o živej prírode a Fyzikálne a formálne vedy.

Navýšili výhru o 7-tisíc eur

Novinkou aktuálneho ročníka je navýšená finančná odmena o 7-tisíc eur, ktorá nie je limitovaná iba na použitie vo vedeckom výskume. Víťazky tak môžu uvedenú sumu použiť na profesijný rozvoj, ale aj na súkromné účely.

„Veríme, že podobne ako do predošlých ročníkov nášho programu, tak aj do toho ôsmeho sa prihlásia brilantné mladé dámy, ktoré sú budúcnosťou slovenskej vedy. Plne stojíme za ženami, ktoré pôsobia vo vedeckom výskume a sme hrdí na to, že ich už dlhé roky podporujeme,“ uviedol Ing. Petr Štěpánek, PhD., MBA, vedecký riaditeľ L´Oréal Slovensko.

Ocenené vedkyne 7. ročníka

Do predošlého 7. ročníka projektu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo takmer 40 vedkýň, pričom ceny boli udelené v troch výskumných oblastiach.

V kategórii Inžinierske vedy a technológie zvíťazila Dr. Akansha Mehta, ktorá pôsobí na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vo svojom ekologickom projekte premieňa odpadové farmaceutické sklo na vysokoporézne fotokatalytické keramické membrány, ktoré sú určené na čistenie odpadových vôd za pomoci slnečného žiarenia.

Laureátkou kategórie Fyzikálne a formálne vedy sa stala Mgr. Olga Vyviurska, PhD., z Ústavu analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo svojej práci využíva viacfaktorové matematické modely na to, aby sa pri analýze komplikovaných chemických vzoriek znížil počet jednotlivých meraní, a celý proces spracovania vzoriek sa tak zjednodušil.

V kategórii Vedy o živej prírode určila komisia ako víťazku doc. RNDr. Miroslavu Rabajdovú, PhD., pôsobiacu na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zaoberá sa neinvazívnou diagnostikou zmien v in vitro fertilizačnom procese pomocou RNA molekúl. Určuje kvalitné embryá vhodné na transfer do maternice, embryá s najvyšším implantačným potenciálom, ako aj receptivitu endometria, čiže vnímavosť maternice ženy.

O programe L’Oréal – UNESCO For Women In Science

Program L´Oréal UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien vedkýň. Cieľom programu je oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a ich vplyv odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, ako i poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku ich kariéry. Program sa postupne rozšíril do mnohých svetových krajín a vyznamenal viac ako 3 900 žien zo 110 štátov.

Profesorky Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnová, laureátky medzinárodného programu L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede z roku 2016, získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu. Nadviazali tak na laureátky medzinárodného programu 2008, ktoré v roku 2009 získali Nobelovu cenu vo svojej oblasti odborných znalostí. Boli nimi Elizabeth Blackburnová v odbore medicína a fyziológia a Ada Jonathová v odbore chémia.

O programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už ôsmy rok. Doposiaľ bolo ocenených 16 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 70 000 eur.

Zdroj: TS AMI Communications Slovensko

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky