Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ig Nobelove ceny 2015 alebo aj veda vie byť zábavná

VEDA NA DOSAH

Ig Nobel

Ak sa domnievate, že taká udalosť ako odovzdanie Nobelovej ceny musí byť len extrémne vážna záležitosť,  mýlite sa.  Keď totiž skúmate také javy ako stupnicu bolesti po uštipnutí hmyzom, metódu ako natvrdo uvarené vajce dostať opätovne do čiastočne tekutého stavu  alebo univerzálnosť slova „Huh?“, máte dôvod na úsmev.  Keď k tomu pridáte bádanie, aká je štandardná rýchlosť vyprázdňovania močového mechúra či zdravotné účinky bozkávania, o zábavu máte postarané.

Sedemnásteho septembra 2015 v Cambridgei, Massachusetts, USA  prebehlo v historickom divadle Sanders na pôde Harvardovejuniverzity udeľovanie ocenení za vedecké výsledky pod názvom Ig Nobelove ceny 2015. Cieľom Ig Nobela je hlavne ROZOSMIAŤ a následne by sa mali ľudia nad udelenými cenami ZAMYSLIEŤ. Slávnostná ceremónia, na ktorej sa zúčastnilo 1 100 divákov, bola plná bozkávajúcich sa dvojíc, bolestivých štípancov od hmyzu, úpravy natvrdo uvarených vajíčok späť do čiastočne tekutej formy, výkonných riaditeľov, ktorí majú radi pohromy, slovíčka „Huh?“, zvierat, rastlín, archaeí, operných spevákov, papierových lietadiel a pravdepodobných potomkov Moulaya Ismaela – Krvilačného (Sharifianskeho vládcu Maroka).

Tradícia trvajúca roky

Ig Nobelova cena sa udeľovala už  25. raz a v poradí už 21. raz bolo jej udelenie vysielané cez internet. Väčšina nových víťazov cestovala do Harvardu prebrať ceny na svoje vlastné náklady. Každý víťazný tím taktiež dostal hotovosť, a to 10-triliónovú bankovku zimbabwianskych dolárov.

Ig Nobela udelí skutočný „Nobel“

Ig Nobelove ceny boli výhercom odovzdané skutočnými laureátmi Nobelových cien: Carol Greider (fyziológia alebo medicína, 2009), Jack Szostak (fyziológia alebo medicína, 2009), Eric Maskin (ekonomika, 2007), Frank Wilczek (fyzika, 2004) a Dudley Herschbach (chémia, 1986). Carol Greider a Jack Szostak boli „pridelení ako výhra“ (šťastnému divákovi z publika) v súťaži „vyhrajte-rande-s-laureátom-Nobelovej-ceny“.

Vedecký časopis a opera

Podujatie bolo usporiadané vedeckým humoristickým časopisom „Annals of Improbable Research“ (AIR) a tiež podporené Harvard-Radcliffe Science Fiction Association a Harvard-Radcliffe Society of Physics Students. Súčasťou slávnostnej  ceremónie bola premiéra „The Best Life“, trojaktová miniopera o súťaži, v ktorej VŠETKY, a teda milióny druhov života, budú súťažiť, aby zistili, KTORÝ z nich bude oficiálne zvolený ako „najlepší“. V opere účinkovali sopranistka Maria Ferrante, barytonista Scott Taylor a chemik Daniel Rosenberg spolu s chórom „All-Species Chorus“ (zložený z výskumníkov z oblasti Bostonu a laureátov Nobelových cien).

Spievajúci laureát

Niekoľko minulých víťazov Ig Nobelových cien sa tiež zúčastnilo na tejto slávnosti. Dr. Yoshiro NakaMats predviedol špeciálne hudobné vystúpenie. Je to plodný (viac ako 3 000 patentov) japonský vynálezca (politik), autor, ktorý bol ocenený Ig Nobelovou cenou v roku 2005 za to, že fotografoval každé jedlo, ktoré zjedol počas predchádzajúcich 34 rokov. Dr. Nakamats, ktorému nedávno diagnostikovali smrteľnú formu rakoviny, napísal špeciálnu pieseň práve na túto tému a zaspieval si ju spoločne s publikom. Každý z víťazov mal povolený maximálne 60-sekundový akceptačný príhovor. Tento časový limit bol kontrolovaný pekným, no neúprosným 8-ročným dievčatkom „Miss Sweetie Poo“. Na oslavách výročného 25. odovzdávania Ig Nobelových cien sa zúčastnila aj väčšina z bývalých „Miss Sweetie Poo“ dievčat, ktoré majú v súčasnosti viac ako 8 rokov, a vrátili sa sem, aby pomáhali.

Opäť o rok

Marc Abrahams, ceremoniár (a redaktor z časopisu „Annals of Improbable Research“), uzavrel ceremóniu tradičnou vetou: „Ak ste dnes nevyhrali Ig Nobelovu cenu – a najmä ak ste ju dnes vyhrali – prajeme viac šťastia v budúcom roku.“ Ceremónia bola vysielaná naživo prostredníctvom internetu. Záznam z nej bude čoskoro k dispozícii aj na YouTube. Upravený záznam z ceremónie bude odvysielaný na stanici National Public Radio v programe „Science Friday“ nasledujúci deň po Dni vďakyvzdania.

 

Čo je Ig Nobel

Ig Nobelova cena je americké ocenenie parodujúce Nobelovú cenu. Ceny každý rok udeľuje časopis Annals of Improbable Research (slovensky Anály málo pravdepodobného výskumu) za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu.  Komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien. Odovzdávanie  cien prebieha na Harvardovej univerzite.

Prvé Ig Nobelove ceny boli udelená v roku 1991 za objavy, ktoré „nemôžu alebo by nemali byť  opakované“, časopis neskôr definíciu zmenil na objavy, ktoré majú ľudí „najskôr rozosmiať a potom ich donútiť sa zamyslieť. Ročne sa udeľuje 10 cien vo veľa kategóriách napríklad: nobelovská fyzika, chémie, fyziológia/medicína, literatúra a mier.

V roku 2010 sa Andre Geim stal prvým človekom, ktorý získal ako Nobelovu cenu, tak aj Ig Nobelovu cenu.

Cena  Ig Nobel je venovaná fiktívnemu bratovi slávneho Alfreda Nobela – Ignácovi Nobelovi. Názov „Ig Nobel prize“ je súčasne slovná hračka; rovnako vyslovovaný anglický výraz ignoble znamená „potupný“, „sprostý“ či „nešľachetný“.

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Preložila: LŠ

Foto: Ig Nobel

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky