Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hlavné mestá kultúry 2015

VEDA NA DOSAH

Aj v tomto roku bude mať Európa svoje dve hlavné mestá kultúry! Plzeň a Mons budú mať po celý tento rok možnosť predstaviť Európe svoj kultúrny život, svoju originálnosť a tvorivý potenciál.

Ako isto mnohí viete, v roku 2013 sa mohli titulom Európskeho hlavného mesta kultúry pýšiť Košice a Marseille. V roku 2015 štafetu preberajú od švédskeho mesta Umeå a lotyšskej Rigy naši susedia Česi ako aj Belgičania.

Mestá Plzeň a Mons sa rozhodli tento rok ukázať celému svetu vo veľkom štýle. Vo svojom programe ponúkajú veľké množstvo divadelných predstavení, koncertov, výstav, umeleckých podujatí, festivalov a mnoho iných aktivít. Tento rok bude pre všetkých veľkou príležitosťou objavovať, čo všetko kultúra znamená, koho oslovuje a čo nám môže priniesť do budúcnosti. Pre všetkých umelcov, organizátorov, divákov i všetkých občanov z Plzne a Mons je to príležitosť hostiť európskych umelcov, diskutovať o európskych otázkach a hlavne ukázať vlastnú perspektívu a originalitu.

Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry 2015

V Plzni sa v tomto roku uskutoční viac ako 600 akcii. Organizátori sľubujú, že všetci budú môcť „ochutnať“ krásu jedinečného stretnutia tradície a inovácie. Na programe je opera, ktorá vás dojme k slzám a výstavy, ktoré vás naučia k tolerancii k iným kultúram. Najviac sa môžete tešiť na Francúzsky cirkus, na výstavu Ateliéru Jiřího Trnku, na medzinárodný folklórny festival CIOFF, na Tanec Praha a na mnoho ďalších podujatí a výnimočných projektov.

Mons – Európske hlavné mesto kultúry 2015

Belgické mesto Mons v nádhernom Valónskom regióne je pripravené zapojiť do aktivít Európskeho hlavného mesta aj niekoľko ďalších miest a vytvoriť tak tzv. kreatívny región s takmer 300 hlavnými akciami a s tisíckou kultúrnych a umeleckých aktivít. Tento projekt však nie je iba o kultúre, ako znie aj jeden zo sloganov mesta, ide hlavne o otváranie brán predstavivosti a príležitosť, ako ukázať svetu možnosti celej generácii mladých ľudí.

Zdroj: Európska komisia

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky