Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Do Bratislavy prídu diskutovať svetoznámi fyzici Kip Thorne a Brian Cox

VEDA NA DOSAH

Na podujatí sa môže zúčastniť verejnosť.

Plagát k diskusii Kipa Thorna a Briana Coxa. Zdroj: Seesame

Plagát k diskusii Kipa Thorna a Briana Coxa. Zdroj: Seesame

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award prináša do Bratislavy verejnú diskusiu s vedeckými osobnosťami, ktoré patria medzi najväčšie v súčasnosti. V utorok 12. októbra 2021 o 18.00 h sa v historickej budove SND stretnú laureát Nobelovej ceny Kip Thorne s britským fyzikom a popularizátorom vedy Brianom Coxom. Rozprávať sa budú o tom, či je veda riešením všetkých výziev ľudstva.

Podujatie je prístupné pre verejnosť. Lístky sú dostupné na webe Predpredaj.sk, pričom sa dajú kúpiť spolu s knihami oboch vedcov. Jedna je The Science of Interstellar. V nej Thorne vysvetľuje vedecké pozadie javov vo filme. Druhá sa volá Planéty a opisuje súčasné poznatky nielen o planétach slnečnej sústavy, ale aj tých vzdialených. Súčasťou podujatia bude aj autogramiáda.

Vzhľadom na pandemickú situáciu je podujatie určené len pre plne očkovaných.

Thorne je americký fyzik a medzinárodne známy odborník na gravitačnú fyziku a astrofyziku, pričom sa zameriava na relativistické hviezdy, čierne diery a gravitačné vlny. Bol aj vedeckým poradcom pri tvorbe filmu Interstellar. Zároveň bude predsedať medzinárodnej komisii ocenenia ESET Science Award. Bol blízkym spolupracovníkom a priateľom Stephena Hawkinga a Carla Sagana.

Britský fyzik Brian Cox je držiteľ radu britského impéria, vedecký popularizátor a bývalý hudobník. Pôsobí ako profesor časticovej fyziky na Manchesterskej univerzite i ako profesor pre verejnú angažovanosť vo vede pre Kráľovskú spoločnosť (The Royal Society). Je známy tiež svojou dokumentárnou prácou pre televíziu BBC.

„Teší nás, že slovenská verejnosť môže zažiť naživo diskusiu dvoch svetových vedeckých kapacít. Oboch spája vášeň skúmania vesmíru, nadšenie sprostredkovať toto poznanie a kladenie kritických otázok. Aj preto v rámci diskusie dostanú priestor odpovede na otázky z celosvetovej kampane Ask Kip a Question (Polož Kipovi otázku),“ vysvetľuje Anton Zajac, člen Správnej rady spoločnosti ESET.

Organizátorom diskusie je Nadácia ESET spolu so spoločnosťou ESET.

Zdroj: Tlačová správa Seesame

(MAT)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky