Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

DANUBE UP v Bratislave ponúkne pestrý program v znamení vody

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto (voda)

DANUBE UP je sprievodným podujatím 7. Európskeho summitu regiónov a miest, ktorý sa koná v dňoch 8. – 9. júla 2016 v Bratislave. Tohoročný summit je oficiálnym podujatím slovenského predsedníctva Rady Európskej únie a jeho hostiteľmi sú Bratislavský samosprávny kraj a mesto Bratislava. Hlavnou témou summitu je potreba investícií a lepších cezhraničných spojení, aby sa mohol uvoľniť potenciál rastu, ktorý ponúka bohatá rôznorodosť európskych regiónov. Summit bude mať výrazný stredoeurópsky a najmä slovenský rozmer, ktorý sa prejaví aj v kultúrnych podujatiach a verejných diskusiách.

DANUBE UP sa bude niesť v znamení vody a jej významu pre ľudstvo. Na všetky uvedené podujatia je vstup zdarma!

Z programu vyberáme

Piatok, 8. júla 2016:

DANUBE UP: EXPO (Eurovea, 15.00 – 22.00 hod.)

Nechajte sa očariť prezentáciou EXPO! Prezentácie najatraktívnejších zaujímavostí z 15 európskych destinácií. Zúčastnené krajiny: Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Malta, Holandsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko, Ukrajina, Čierna Hora a Slovensko.

DANUBE UP: VODA AKO STRATEGICKÁ SUROVINA (Eurovea, 15.00 – 16.15 hod.)

Vedecko-popularizačná diskusia na tému „Voda ako strategická surovina“. Hostia: Ing. Yvetta Velísková, PhD., Ústav hydrológie SAV, Ing. Viliam Novák, DrSc., Ústav hydrológie SAV, Ing. Radka Pešoutová, MSc., projektový manažer – Projekt LIFE2Water, Ondřej Nehasil, Ekocentrum Koniklec a projekt „POČÍTÁME S VODOU“, Ing. Zsolt Lukáč, generálny riaditeľ, Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s. Moderátor: Roman Juraško.

DANUBE UP: START-UP (Eurovea, 16.35 – 17.45 hod.)

Prezentácia inovátorov a start-upov zo Slovenska, ako aj z krajín Dunajskej stratégie a „predsedníckeho tria“ so zameraním na tému „Voda“.

MULTIMEDIÁLNA LASEROVÁ SHOW NA DUNAJI (Eurovea, 22.00 – 22.15 hod.)

V piatok večer si nenechajte ujsť jedinečnú show. Priamo z Dunaja bude vytvorená vodná stena, na ktorej budete môcť sledovať videoprojekciu „Význam vody pre ľudstvo“. Tento nevšedný zážitok bude doplnený o laserovú a ohňovú show.

Sobota, 9. júla 2016:

DANUBE UP: VEDA DETSKÝMI OČAMI (Eurovea, 9.00 – 14.00 hod.)

Zábavno-náučný program pre všetky deti. Detské divadielko Zanzara (9.30 – 10.40 hod.) otvorí program predstavením „Vynález – automatický rozveselovač“. Ide orozprávkový príbeh o vynálezcovi a jeho prevratných vynálezoch.

Sprievodný program (mimo hlavného pódia, 9.00 – 14.00 hod.)

Okrem zábavy si deti môžu v stanovištiach vyrobiť vlastnú vodnú raketu, hrať sa a experimentovať s vodou, či skúšať fyzikálne pokusy. Zárukou nevšednej zábavy, nielen pre deti, sú súťaže. Pre všetkých súťažiacich sú pripravené výhry.

Divadlo Fyziky Brno otvorí stánky s výrobou vodných rakiet a experimentmi (vystúpenia: 11.00 – 11.30 hod. a 13.00 – 13.30 hod.)

Vedecký brloh z Košíc predstavíinteraktívne exponáty, experimenty a vedecká zábava pre deti – fyzikálne pokusy (vystúpenia:12.00 – 12.30 hod. a 13.30 – 14.00 hod.).

Počas podujatia DANUBE UP 2016 sa uskutoční, okrem iného, prezentácia turistických atraktivít regiónov a miest Slovenska, ako aj krajín Dunajskej stratégie a „predsedníckeho tria“ so zameraním na tému „Voda a kúpele“.

[Y]Factor – udalosť pravidelne organizovaná stážistami Výboru regiónov Európskej únie. V tomto roku bude iniciatívou [Y]Factor virtuálny výlet regiónmi a mestami Európy končiaci na 7. Európskom samite regiónov a miest. Počas tohto výletu budú stážisti vysvetľovať a prepájať činnosť Výboru regiónov Európskej únie so záujmami mladých ľudí, so zameraním na ich nezamestnanosť. Získané informácie a živé vstupy budú zverejnené na sociálnych sieťach.

Miesto konania podujatí DANUBE UP 2016

Eurovea

Nákupná pasáž EUROVEA je súčasťou modernej mestskej štvrte EUROVEA, ktorá sa nachádza v jedinečnej nábrežnej lokalite v priamom susedstve historického centra Bratislavy. EUROVEA bola navrhnutá tak, aby sa stala novým komerčným centrom a zároveň ohniskom spoločenského života v Bratislave.

Námestie M. R. Štefánika

Súčasťou modernej štvrte Eurovea je Námestie M. R. Štefánika, ktoré je ohraničené novou budovou Slovenského národného divadla, nákupným centrom Eurovea Galleria, 5* hotelom Sheraton Bratislava a apartmánmi River places. Južnú stranu námestia lemuje nábrežná promenáda. Na námestí sa nachádzajú tri fontány.

STRÁNKA PODUJATIA a PROGRAM DANUBE UP

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

http://www.cor.europa.eu/bratislavasummit/

http://cor.europa.eu/BratislavaSummit/publicevents.aspx?lang=sk

https://www.facebook.com/events/1736361926653472/

Foto:

http://cor.europa.eu/BratislavaSummit/practicalinformation.aspx?lang=sk

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky