Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v májovom Quarku 2017

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK – máj 2017

Hlavnou témou májového čísla Quarku je kontinent extrémov. Antarktída je najjužnejší svetadiel, kontinent s najdrsnejším podnebím na Zemi. Najmä na pobreží tohto kontinentu sa zachoval najpôvodnejší, unikátny a človekom nezmenený ráz prírody.

Najrevolučnejšie auto desaťročia je podľa Nemeckého centra manažmentu (CAM) vodíková Toyota Mirai. Mirai v japončine znamená budúcnosť. Vodíkový pohon sa považuje za jedno z možných riešení pre automobily budúcnosti, hoci sa s týmto najjednoduchším chemickým prvkom zatiaľ ešte len experimentuje. Pritom prvé vodíkové auto je podstatne staršie ako tie, čo jazdia na benzín. Je vodík budúcnosťou automobilizmu?

Až 47 miliónov pacientov na svete trpí Alzheimerovou chorobou, takmer 10,5 milióna z nich žije v Európe. Pri tomto ochorení je nevyhnutná skorá diagnostika a následná liečba, ktorá dokáže spomaliť škodlivé procesy v ľudskom mozgu. V roku 2018 majú celosvetové výdavky na boj s touto chorobou presiahnuť jeden bilión amerických dolárov. Aj to je motivácia pre vedcov, aby našli liek, ktorý by vedel chorobu výrazne spomaliť a možno aj zastaviť. V priebehu najbližších dvoch až troch rokov sa od výskumu tejto choroby, na ktorom sa podieľajú aj slovenskí vedci, očakávajú nádejné výsledky.

Okrem hlavnej témy a témy o Alzheimerovej chorobe nájdete v májovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých tém. Priestor si v ňom našli témy z oblasti IT, ale aj téma týkajúca sa milovníkov e-bicyklov. Práve na nich markantne vidieť, ako nové ekologické technológie posúvajú šľapohyby do inej úrovne. Batériám, ich vývoju a praktickým radám ako prispieť k ich lepšiemu využívaniu venujeme dvojstranu nášho časopisu. V rozhovore s Jánom Kepičom z Výskumného centra PROMATECH, sa dozviete, že aj materiály majú svoj zrod a život, počas ktorého sa mení ich štruktúra, a tým aj ich vlastnosti. Prichádza jar a v článku dlhoročného prispievateľa Quarku, Ing. Miroslava Sanigu, približujeme – slovom aj fotografiami – atmosféru panujúcu v prírode počas mesiaca lásky, ktorú nemožno pomenovať výstižnejšie ako veľkolepý majáles. Z technických vied sú to najmä články o možnostiach využitia röntgenového lasera našimi vedcami pri zapojení sa do špičkového svetového vedeckého programu, o plánovom tuneli pre morské lode a o unikátnej drevostavbe v Česku. Článok z paleontológie nadväzuje na legendu, podľa ktorej trvalo 3 000 rokov, než sa čínsky drak vyliahol z vajca. Vieme o jednom, ktorý skamenel a pokoril čas a k výskumu jeho pôvodu prispel aj slovenský vedec. V máji pokračuje seriál o tom ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad a množstvo ďalších článkov z vedy aj techniky.

 

Z obsahu májového Quarku vyberáme:

Supermateriál zo sójového oleja

Olej, tak dobre známy každému kuchárovi, poslúžil tímu vedcov na vytvorenie grafénu. Ide o prelomový úspech, ktorý môže výrazne znížiť cenu a zložitosť výroby tohto supermateriálu.

Na kontinente extrémov

Antarktída je najjužnejší svetadiel, kontinent s najdrsnejším podnebím na Zemi. Zachoval sa tu najpôvodnejší, človekom nezmenený ráz prírody.

ľad na pobreží

Komfortné vozenie sa

Sezóna milovníkov bicyklov je v plnom prúde a na cestách čoraz väčšmi pribúdajú e-bicykle. Práve na nich markantne vidieť, ako technológie posúvajú šľapohyby do inej úrovne.

Umelci, traste sa!

Digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Odborníci predpovedajú, že sa čoskoro dočkáme ďalších prevratných zmien. Na scénu vstupuje umelá inteligencia.

O vzniku a živote materiálov

Aj materiály majú svoj zrod a život. O tom, ako sa študujú materiály, ako sa ovplyvňuje ich štruktúra a na čo vplýva, sme sa pýtali Jána Kepiča z Výskumného centra PROMATECH.

TRAPPIST-1, sedem planét

Drahokam medzi planetárnymi systémami. Taký je TRAPPIST-1. Je unikátny, nádherný a historický. Vedľa neho blednú všetky známe výtvory autorov sci-fi.

Poézia jari

Atmosféru, ktorá panuje v prírode počas mesiaca lásky, možno najvýstižnejšie nazvať ako veľkolepý majáles. V zátišiach hôr, lesov, lúk a močiarov sa odieva do farieb všetko živé.

Iné ako ostatné

Orchidey sú známe pomerne častým výskytom najrozličnejších abnormalít. Najčastejšie ide o farebné mutácie alebo odchýlky v stavbe kvetu a vo vegetatívnych častiach rastlín.

Špičková veda s využitím röntgenového lasera

Májová vedecká škola v Liptovskom Jáne je pre našich vedcov príležitosťou zapojiť sa do špičkového výskumu využitím röntgenového lasera. Možno ho využiť v rôznych aplikáciách.

Budúcnosť – para z výfuku?

Najrevolučnejšie auto desaťročia je podľa Nemeckého centra manažmentu (CAM) vodíková Toyota Mirai. Mirai v japončine znamená budúcnosť. Je vodík budúcnosťou automobilizmu?

Prvý tunel pre lode

Nórsko bude prvou krajinou na svete, v ktorej vybudujú tunel pre námorné lode. Dôvodom pre stavbu tunela pod polostrovom Stad je bezpečnosť plavby.

České lesy v lese

Nové sídlo lesnej spoločnosti bude – ako sa na takúto inštitúciu patrí – vrastať do lesa a les do budovy. Autori víťazného návrhu poňali nové riaditeľstvo Lesov ČR ako jeden veľký strom.

Nájdi v sebe vedca

Priviesť deti k vede je cieľom nového projektu štyroch ústavov Slovenskej akadémie vied Nájdi v sebe vedca. Deti interaktívnou formou získavajú informácie z vedeckého života.

Záhada dračieho vajca

Symbol draka ovplyvňuje čínsku kultúru už tisíce rokov. Legenda hovorí, že trvalo 3 000 rokov, než sa drak vyliahol z vajca. Vieme o jednom, ktorý skamenel a pokoril čas.

Alzheimerova choroba si nevyberá

Až 47 miliónov pacientov na svete trpí Alzheimerovou chorobou. Pri tomto ochorení je nevyhnutná skorá diagnostika a liečba, ktorá spomalí škodlivé procesy v mozgu.

Priekopník röntgenológie u nás

Po objavení lúčov X sa aj na Slovensku vytvorila skupina vedcov v novom vedeckom odbore. Röntgenológom svetového mena sa stal lekár z Kežmarku Vojtech Alexander.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 5/2017).

Uverejnil: ZVČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 5/2017), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky