Hlavnou témou májového Quarku je hrozba inváznych komárov a spôsoby boja proti nim.
Invázne komáre sú strašiakom, o ktorom počúvame každé leto. Minulý rok bola uverejnená správa o výskyte japonského druhu Aedes japonicus aj u nás na Slovensku. S inváznymi komármi však vie bojovať každý z nás. A práve naša snaha je najdôležitejšia, aby sme sa ubránili nebezpečenstvu, ktoré tieto komáre prinášajú.
Nevítaní návštevníci
Šesť druhov komárov z rodu Aedes, a to Aedes albopictus, Ae. aegypti, Ae. japonicus, Ae. koreicus, Ae. atropalpus, Ae. triseriatus, pôvodne obývajúcich ázijské krajiny, Afriku a Severnú Ameriku, začalo v posledných desaťročiach osídľovať nové územia a nekontrolovateľne sa šíriť po celom svete. Práve vďaka tomu dostali pomenovanie nepôvodné druhy, v angličtine tiež označované ako alien species. Na nových územiach sa uvedené druhy veľmi rýchlo šíria, dokonca sa veľmi úspešne adaptujú na nové podmienky prostredia.
Keď však začnú negatívne ovplyvňovať prostredie, iné druhy živočíchov alebo aj človeka, práve vtedy ich označujeme ako invázne druhy. V populácii komárov je veľmi náročné odpozorovať všetky faktory a jednotlivé druhy správne ekologicky klasifikovať. Zjednodušene sa preto často komplexne nazývajú inváznymi druhmi komárov.
Nežiaduce skryté tajomstvá
O gudrónových jazerách, nebezpečných odpadoch a možnostiach, ako sa ich zbaviť, sme sa rozprávali s Ladislavom Štibrányim z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.
Farba života a smrti
Slovom kyáneos označovali starovekí Gréci modrú farbu. Toto slovo nájdeme v chemických, geologických, medicínskych a iných názvoch. Kde všade sa skrýva?
Pohľad cez priepasť času
Vďaka jantáru môžeme aspoň približne vidieť dávnych obyvateľov našej planéty tak, ako vyzerali, keď ešte žili. V mjanmarskom jantári sa mimoriadne dobre zachoval malý prajašter Retinosaurus hkamtiensis.
Výhoda pre vidiečanov, Praveké operácie lebky, Spolupráca vtákov a včiel, Aróma nebezpečenstva, Superrýchle jaštery, Záhadný sluch psov, Rybia aritmetika, Sucho vyhnalo Vikingov, Poklady na Merkúre, Aj šaty môžu mať uši, Proti chrumkavej zmrzline, Vyšľachtená mimika psov. To je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v májovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.
Výber článkov májového čísla časopisu Quark
Unikátna interaktívna tabuľka
Periodická tabuľka prvkov je unikátnou metódou zobrazenia chemických prvkov. Jej modernú interaktívnu verziu predstavili nedávno na UPJŠ v Košiciach.
Čierne diery pred splynutím
Astronómovia objavili dvojicu superhmotných čiernych dier, ktoré krúžia okolo seba s obežnou dobou dva roky. Tím astronómov zachytil tieto čierne diery pred splynutím do jedného objektu.
Zosnované pod kôrou smreka
Neveľký lykožrút dokáže už desaťročia názorovo rozdeľovať lesníkov a ochranárov. Bola by však škoda devalvovať celý problém na jednoduchú rovnicu lykožrút = škodca.
Vzácny chránený jasoň
Jasoň chochlačkový je zákonom chránený motýľ. Rozumná činnosť človeka však môže prispieť k prežívaniu, či dokonca rozširovaniu tohto druhu.
Voňavý máj
Máj, ktorý prichádza po najpremenlivejšom mesiaci v roku, má svoje vlastné meteorologické zvláštnosti, napríklad poveternostnú singularitu, nazvanú ľadoví muži.
Tíšenie vetra
O aerodynamike už počul azda každý, kto sa zaujíma o autá či lietadlá. Čo je však aeroakustika? Tá môže prispievať k tomu, aby jazda vozidlami nebola pre posádku utrpením.
Rozbiť či zlúčiť atóm
Je možné, aby sa obávaná jadrová energetika stala nespochybniteľne bezpečnou a aj ekologickou? Mnohí veria, že jej účinnosť je dostatočným dôvodom, prečo sa o to usilovať.
Diagnostika pomocou cukrov
Jeden z aktuálne riešených výskumov v laboratóriu Chemického ústavu SAV v Bratislave sa zameriava na zmeny v pľúcnom tkanive po úmrtí pacientov s ochorením covid-19.
Miznúce farby
Optické ilúzie, lom svetla či úplný odraz, to všetko môžu kúzelníci využívať pri svojich trikoch. My si ukážeme, ako môže farebný obrázok zmiznúť priamo pred našimi očami napriek tomu, že tam naďalej bude.
A pečieme do hneda
V tejto časti seriálu Veda v kuchyni si priblížime vplyv teploty na výslednú chuť produktu a na samotný aspekt prenosu tepla pri príprave jedla.
Gravitačné šošovky
Gravitačné šošovkovanie poznáme viac ako storočie, aj keď jeho prvé pozorovanie – ten istý objekt bolo vďaka nemu na oblohe vidno dvakrát – sa udialo pred ani nie polstoročím.
Dve strany mince aspergera
So stúpajúcim množstvom prijímaných informácií začína naša myseľ postupne rezignovať. U autistických ľudí dochádza rýchlo k preťaženiu mozgu na kognitívnej, emocionálnej aj sociálnej úrovni.
Memento z histórie Mezoameriky
Nie všetky zložité spoločnosti pôvodných Američanov poznali písmo. No v niektorých, ktoré ho poznali, prispelo ku koncentrácii moci.
Mosty majú budúcnosť
Slovensko je hornatá krajina s množstvom vodných tokov najrôznejších veľkostí. Je preto celkom prirodzené, že je aj krajinou s veľkým množstvom mostov. Od dôvtipných moderných konštrukcií až po nenápadné, no o to vzácnejšie pamiatky.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. mája 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.
Zdroj: Quark
(GL)