Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v novembrovom Quarku 2016

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK – november 2016

V pondelok 7. novembra sa začne na Slovensku Týždeň vedy a techniky a nie náhodou Quark informácie o tomto podujatí prináša pod heslom Zaži vedu naživo!. V tento deň sa totiž slávnostne otvárajú brány dlho očakávaného zážitkového centra vedy Aurelium. Nájdete ho v Bratislave na Bojnickej ulici a vedu a techniku v ňom budete môcť spoznávať prostredníctvom vlastných skúseností a zážitkov.

Veda aj technika majú svoje vízie, ktoré s podporou politikov posúvajú vedecký a technický pokrok míľovými krokmi dopredu. V druhej polovici minulého storočia bolo takou politickou podporou dobývanie kozmu medzi dvoma najväčšími svetovými veľmocami. Dnes by výzvou pre celé ľudstvo, podporenou vedcami aj politikmi, mohlo byť zastavenie produkcie emisií, ktoré vznikajú spaľovaním fosílnych palív. S plánom, ako tento problém riešiť, prichádzajú i slovenskí vedci. Tí dosiahli úspechy na medzinárodnom fóre aj v oblasti výskumu supravodivosti. Rozhovor k návrhu nového globálneho energetického systému a prehľad aplikácií a možností využitia supravodivých materiálov sú hlavnými článkami nášho novembrového čísla.

 

Z obsahu novembrového Quarku ďalej vyberáme:

Zika – nové komplikácie

Vírus zika sa stal veľmi nebezpečným neuropatologickým prenášačom, s ktorým je spojených viacero neurologických komplikácií.

Supravodivé materiály a ich využitie

Celkový počet materiálov so supravodivými vlastnosťami sa v súčasnosti odhaduje na niekoľko tisíc. Zlepšili a pomohli skvalitniť život mnohým ľuďom.

ilustračné foto z článku

Zobuď sa a pridaj!

Pokiaľ máte v desktopovom počítači viacero dátových úložísk, pri práci s Windows sa stáva, že ak ste na nesystémový disk dlhšie nepristupovali, bude uspaný.

Poznáme počítačových Oskarov

V polovici minulého mesiaca odovzdali na podujatí IT Gala prestížne ocenenia za rok 2016 IT spoločnostiam a osobnostiam.

Energetický systém budúcnosti

Rozhovor s Františkom Zvrškovcom o tom, ako preniknúť do zemskej kôry a zabezpečiť pre ľudstvo nekonečný, obnoviteľný a lokálny zdroj energie.

Gancedo – tridsaťtonový meteorit

Tím Astronomickej spoločnosti z provincie Chaco v Argentíne vyzdvihol zo zeme obrovský, takmer 30-tonový kus horniny, ktorý je veľmi pravdepodobne železno-niklový meteorit.

Exotika v našich lesoch

Huby patria k zvláštnym organizmom. Niektoré z nich vyzerajú tak exoticky, akoby do našej prírody ani nepatrili.

Ultraľahké operené helikoptéry

V početnej jedenásťtisícovej rodine operencov celého sveta patria kolibríky k najmenším a najrýchlejším vtákom.

Menia svet

Už tradične prvá polovička októbra patrí oznámeniam mien nositeľov Nobelovej ceny za daný rok. Od roku 1901 dostalo toto ocenenie 874 ľudí a 26 organizácií.

Laser stráži rýchlosť

Využitie impulzov blízkych infračervenej oblasti spolu s citlivými fotodiódovými detektormi zjednodušuje policajnú kontrolu rýchlosti vozidiel.

Hravý Guliver

Medzinárodná porota rozhodla, že víťaznú architektonickú cenu CE.ZA.AR 2016 v kategórii občianske a priemyselné budovy získal projekt škôlky Guliver v Banskej Štiavnici.

ilustračné foto z článku

Zaži vedu naživo!

Druhý novembrový týždeň bude opäť patriť vede a technike. V pondelok 7. 11. 2016 sa začne Týždeň vedy a techniky na Slovensku (TVT) a potrvá až do nedele 13. novembra 2016.

Superpočítače pre atóm

Moderné jadrové elektrárne musia vydržať aj mimoriadne udalosti, ktoré sa štatisticky stanú len raz za milión rokov. Na simuláciu takýchto udalostí slúžia superpočítače.

Lemaître a jeho vesmír

Pred 65 rokmi akceptovala Pápežská akadémia vied Lemaîtrovu teóriu, ktorá je známa ako teória veľkého tresku.

Slovenský Schliemann

Napriek tomu, že Andrej Kmeť nemal odborné vzdelanie v archeológii, bol jeden z prvých slovenských vzdelancov, ktorý sa systematicky venoval tomuto odboru.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 11/2016).

Uverejnila: ZVČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 11/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky