Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v marcovom Quarku

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK  – marec 2016

Quark – magazín o vede a technike je v marci rozšírený o 32 strán. Nájdete v ňom aj prílohu Svet prírody za nezmenenú cenu.

Tajomstvo stredovekej cisterny

Ján Beljak: Torzo brány hraduNajväčšiu cisternu, akú možno nájsť na slovenských stredovekých hradoch, opäť preskúmali archeológovia. Nachádza sa na Pustom hrade vo Zvolene a nový výskum poukázal na monumentálnosť a dôležitosť tohto objektu. Poznatky z nového výskumu posúvajú čas výstavby cisterny do 13. storočiaa sú príkladom neustále sa vyvíjajúcich vedeckých metód, a tým aj nových, respektíve neustále spresňovaných údajov pri systematických archeologických výskumoch. Výsledky výskumu cisterny na Pustom hrade z roku 2015 rozšírili naše poznatky najmä o stredovekom tesárstve a stavebnej technike.

 

Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy ale aj z vybraných oblastí techniky. Napríklad o záhadnej stehennej kosti objavenej v Číne, o samoskladacom papieri, o arktickej námesačnosti, o tom prečo vtáky nešedivejú, ale aj o tom ako kyslík kúzli v LED-kách.

Rubriky venované digitálnym a informačným technológiám prinášajú informácie o softvéri, ktorý dokáže odhaliť lož s presnosťou až na 75 %. Aj ďalší článok je z oblasti kriminalistiky, venuje sa písmoznaleckému skúmaniu digitálneho vlastnoručného podpisu. V treťom veľkom článku z tejto rubriky sa dozviete o bezpečnostných rizikách, ktoré prináša internet vecí a správa veľkých dát.

Rozhovor s Luciou Kučerovou, vedeckou riaditeľkou Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV, ktorá získala ocenenie Vedkyňa roka SR 2014. Myslí si, že toto ocenenie pomohlo zviditeľniť a spropagovať aj prácu celého kolektívu, ktorý vedie. Skĺbiť riaditeľskú funkciu s vedeckou prácou nie je pre ňu teraz jednoduché, v rámci možností venuje najviac času študentom.

Astronómia – dlhé, plytké brázdy tiahnuce sa na povrchu Fobosu, mesiaca planéty Mars, sú pravdepodobne prvými náznakmi štrukturálnej poruchy, ktorá ho zničí. Pôvodne si astronómovia mysleli, že ryhy na Fobose vznikli pri zrážke s iným kozmickým telesom, nové modely však ukazujú, že vznikli pôsobením slapových síl.

Miroslav Saniga: Šafran Heuffeleov (Heuffel's Crocus)Príroda – marec je prvý jarný mesiac. Počas neho sa kvety tlačia spod zeme, aby priniesli hmyzu potravu a ľuďom potešenie. Medzi prvými jarnými druhmi je veľa kvetov modrej farby. Pavúky prinášajú šťastie. Azda najkontroverznejší vzťah ľudí k živočíchom je vzťah ľudí k pavúkom. Veľa ľudí sa obáva ich jedovatého uhryznutia, viacerým sú nesympatické, pre niektorých sú zasa zaujímavé, iní ich priam zbožňujú.

Doprava – BUDD-e vraj bude. Dobré meno Volkswagenu naštrbila aféra Dieselgate. Napraviť renomé automobilky má elektromobil, ktorý sa aktivuje jednoduchým pozdravom Hallo Budd-e.

Spektrum – prináša informácieo obnovenej výrobe plutónia v USA, o raketopláne, ktorý vyvíja India, o ultramodernej toalete s nanomembránou a o tom, že pravekí ľudia v Arktíde žili oveľa skôr ako sa doteraz predpokladalo.

Technické stavby – dlho očakávaný prieplav skráti doterajšiu týždňovú plavbu z Rotterdamu do Paríža na jeden, resp. dva dni. Pri prieplave vzniknú aj nové vnútrozemské prístavy.

Veda v centre – medzi najzaujímavejšie marcové akcie Centra vedecko-technických informácií SR patrí vedecká kaviareň, ktorej témou bude Peľ a životné prostredie a tiež vedecká cukráreň, v ktorej sa dozviete o tom prečo potrebujeme matematiku. Samostatný článok je venovaný senzačnému objavu gravitačných vĺn.

Mladí a veda – Z vlny vlnobitie?, článok v ktorom sa dozviete všetko o vývoji vo svete virtuálnej reality. Nahliadnutie do sveta častíc, Povolanie podnikateľ, príbehy z AMAVET-u, to sú ďalšie zaujímavé články z tejto rubriky.

Klub tvorivosti – pripomíname si v ňom 100 rokov od úmrtia geniálneho slovenského vynálezcu a konštruktéra Jána Bahýľa. Bol prvým človekom na svete, ktorý lietal na vrtuľníku vlastnej konštrukcie.

Osobnosti vedy, Okienko do histórie techniky – pred 150 rokmi sa narodila žena, prvá slovenská botanička, ktorá sa navždy zapísala do dejín botaniky – Izabela Textorisová. V okienku do histórie techniky vám predstavujeme unikátny mechový (sklopný) fotoaparát.

Aerobik pre mozgové bunky aj Test – o tom ako poznáte ostrov Srí Lanka v Indickom oceáne.

 

Samostatné články:

NASA: MarsNazeranie pod povrch Marsu – v rámci vedy o planétach vedci zatiaľ venovali najväčší záujem Marsu. Nová sonda Insight, ktorú na túto planétu vysiela NASA bude zisťovať, čo sa deje pod jej povrchom. Na tento prieskum je vybavená unikátnymi prístrojmi.

Záhadný podzemný komplex – v závere minulého storočia čínsky roľník náhodou objavil obrovské podzemné jaskyne nachádzajúce sa pri meste Tunxi v čínskej provincii Anhui. K mnohým známym záhadám starobylej Ríše stredu tak pribudla ďalšia.

Ľadový raj bádateľov – Grónsko je plné paradoxov. Drvivú väčšinu jeho povrchu pokrýva ľadovec, no táto krajina je na štúdium minulosti Zeme výnimočná vďaka tomu, že pod povrchom ľadu ukrýva jedny z najstarších hornín na Zemi.

Novinky zo sveta vrtuľníkov – nová generácia vrtuľníkov prichádza s výkonnými motormi, kompozitnými materiálmi, novou avionikou a s ďalšími vylepšeniami, ktoré zvyšujú komfort a bezpečnosť posádky.

 

Na záver čísla:

Rubriky: Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy odŠtefana Lubyho: Šibalstvá a roztopaše.

 

V prílohe Svet prírody nájdete rozhovor s rektorom Univerzity Komenského prof. RNDr. Karolom Mičietom, PhD., článok o záhadných pieskovcových jaskyniach na stolových horách vo Venezuele, pokračovanie seriálu o neutrínach aj príspevok o histórii inštitucionalizácie prírodných vied na Slovensku.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 3/2016).

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky