Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v májovom Quarku

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK  – máj 2016

Hlavnou témou májového Quarku je určenie základnej referenčnej plochy, ktorá by prechádzala stredom ustálenej hladiny mora na celom svete. Táto referenčná plocha je dôležitá pre určovanie presnej polohy bodov na zemskom povrchu a na jej výpočte sa podieľali aj vedci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ďalším zaujímavým článkom v čísle je rozhovor o skládke nebezpečného odpadu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa a tiež článok o tom ako fungujú airbagy v autách. Tak ako každý mesiac, aj v máji ponúka časopis Quark – magazín o vede a technike, množstvo ďalších zaujímavostí aj vo svojich pravidelných rubrikách.

 

Z obsahu májového Quarku vyberáme:

Je more meter nad morom?

ilustračné fotoVďaka dobrým výsledkom a metodike výpočtov sa stali vedci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave súčasťou vedeckého tímu, ktorý mal za úlohu presne definovať referenčnú hladinovú plochu s nulovou výškou.

Prevrat v plastickej chirurgii

Nová 3D tlačiareň dokáže tlačiť živé tkanivá a stáva sa významnou súčasťou zdravotníctva.

Virtuálna realita realitou

Systémy využívajúce virtuálnu realitu už nenájdeme len v počítačových hrách, ale čoskoro sa stanú štandardom aj v medicíne, IT sektore či v ťažkom priemysle.

Plaziaci sa zabijak

Podarí sa zachrániť najvýznamnejší zdroj pitnej vody na Slovensku? Rozhovor s Milanom Šindlerom o toxickej skládke v bratislavskej Vrakuni a hrozbe ekologickej katastrofy.

Ohrozené kengury

Skalné kengury žijú v Austrálii na ťažko prístupných skalných stenách. Priamy lov, zásahy do životného prostredia, viac potravových konkurentov aj európskych predátorov zapríčinili dramatický pokles populácie týchto vačkovcov. Na ich záchrane sa už pracuje.

Rozkvitnuté hory

Vysokohorské rastliny neustále bojujúce o svetlo, teplo, vlahu, živiny a každodenné prežitie a v extrémnych podmienkach nás vždy na jar prekvapujú svojou krásou a rozmanitosťou.

Paleontológia 21. storočia

Zobrazovanie skamenelín pomocou najpokročilejších technológií zachraňuje vzácne pozostatky prehistorických tvorov pred nenávratným zničením.

Kto boli habáni?

Habánska keramika – to sú ozdobné či úžitkové predmety z hliny, ale aj pekné kachlice na keramické kachle. Nenájdete na nich červenú farbu. Kto vlastne boli habáni a prečo k nám prišli?

Bicykel, ktorí vás posilní

Záujem o bicykle vybavené elektromotormi vo svete rastie. Ak máte radi jazdu naplno, pomôže vám zlepšiť výkon a zrýchliť, ak ste turistický cyklista, zvládnete s jeho pomocou aj náročnejšie horské výstupy.

Cena verejnosti pre Tokaj

Turistická rozhľadňa Tokaj v tvare dreveného vínneho suda, vysoká 12 m, je v noci krásne osvetlená. Získala Cenu verejnosti za rok 2015 v súťaži Stavba roka.

Žmurkajte!

Nová aplikácia Eyeblink stráži naše oči pred ochorením známym ako syndróm suchého oka.

Povolené výbušniny v autách

ilustračné fotoAirbagy v automobiloch už považujeme za samozrejmosť. Ich zlyhanie však môže byť fatálne. Aké je ich technické zloženie a čo sa deje pri náraze?

Významný slovenský kartograf

Pred 190 rokmi zomrel Ján Lipský, jeden z najvýznamnejších kartografov v Uhorsku, rodák zo Sedličnej. Je autorom Generálnej mapy Uhorska, prvej mapy vytvorenej skutočne vedeckými metódami.

Dejiny písané Rímom

Vojtech Zamarovský písal knihy o histórii pútavo a okrem faktov odhaľoval aj ich vzájomné historické prepojenie. Jeho Dejiny písané Rímom približujú vývoj jedného z najvýznamnejších národov staroveku – Rimanov.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 5/2016).

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky