Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v júlovom Quarku 2016

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK – júl 2016

Hlavnou témou júlového Quarku je najdlhší železničný tunel na svete. V alpskom masíve Gotthard ho stavali 17 rokov a po slávnostnom otvorení – 1. júna 2016 – sa stal sa pýchou Švajčiarska. Je dlhý 57 kilometrov, spojí dve európske veľkomestá, Zürich a Miláno, a významne urýchli dopravu medzi severnou a južnou Európou.

Júnová séria článkov z prírody sa venuje plaziacim sa živočíchom – od hadov po červy a prináša aj unikátne výsledky z výskumu slovenských vedcov. Záujemcovia o technické novinky sa iste potešia reportáži o návšteve najväčšieho, najťažšieho a najdlhšieho lietadla na svete – An-225 Mrija v Prahe. O tom, že svet fyziky je zaujímavý a plný malých zázrakov sa môžete presvedčiť z unikátnych fotografií Daniely Rapavej v rubrike Spektrum. Technikov poteší aj článok o nenápadnom, ale krásnom moste v španielskom meste Girona a zaujímavé využitie rádioaktívneho žiarenia v boji proti vírusu zika.

 

Z obsahu júlového Quarku vyberáme:

Netopiere a drony

Najnovšie výskumy spôsobu lietania netopierov môžu prispieť k zlepšeniu konštrukcie dronov.

Pýcha Švajčiarska

V novootvorenom najdlhšom železničnom tuneli sveta budú osobné železničné súpravy jazdiť rýchlosťou do 250 km/h, takže cesta popod Gotthardský masív potrvá iba 13 minút.

Slaná chuť bez soli

Máte vysoký krvný tlak, od lekára zákaz solenia a chutia vám slané jedlá? Už to nemusí byť problém.

Jeden to nezvládne

O riešení problémov s prehustenou dopravou v mestách sme sa porozprávali s profesorom Ing. Jánom Čelkom zo Žilinskej univerzity.

Potenciálne obývateľné exoplanéty

Astronómovia objavili trojicu planét na obežnej dráhe okolo hviezdy vzdialenej 40 svetelných rokov od Slnka. Sú porovnateľné so Zemou či Venušou a sú vhodné na hľadanie života mimo Slnečnej sústavy.

Ako prišli hady o nohy

Medzi súčasnými hadmi existuje dôkaz o ich štvornohej prehistórii. Navyše – nálezy dokazujú, že existovali aj dvojnohé hady.

Kostra predných a zadných končatín druhu Tetrapodophis amplectus.

 

Votrelec z Francúzska

Na území strednej Európy sa začínajú objavovať parazitárne ochorenia, ktoré sa tu doteraz nevyskytovali. Spôsobujú problémy chovateľom, niektoré sú dokonca prenosné na človeka.

Tesla otvára Gigafactory

Americký podnikateľ Elon Musk otvára v júli novú gigatováreň na výrobu lítiovo-iónových článkov pre elektromobily Tesla.

Mrija na návšteve v Prahe

Mrija je najväčšie, najdlhšie a najťažšie lietadlo, aké kedy postavili. V máji tohto roku pristálo po desiatich rokoch opäť v Prahe.

Fyzika vo fotografii

Svet okolo nás je plný malých zázrakov, pri ktorých sa oplatí zastaviť. Najlepšie je objavovať ich vlastnými očami a zvečniť fotoaparátom.

Nenápadný, ale krásny

Minulý rok v marci otvorili v španielskom meste Girona nový most cez rieku Ter. Architektonicky zaujímavý projekt spája centrum mesta so severnou časťou Katalánska.

Slovenský LEGO robot najlepší

V rámci celosvetového podujatia First Lego League tím TalentumSAP z Košíc získal v konkurencii 116 tímov prvé a tretie miesto.

Zika, tras sa!

Zdá sa, že radiačná technika SIT, ktorá spôsobuje sterilizáciu komárov, patrí k najefektívnejším formám boja proti šíreniu vírusu zika.

Architekt velebiaci prírodu

Diela katalánskeho architekta Antonia Gaudího sú neprehliadnuteľné. Bohaté na dizajnérske, technologické a architektonické inovácie. Inšpiráciou mu bola príroda.

Používanie rozbitých črepín obkladačiek na vytváranie mozaiky by sme v dnešných časoch hodnotili ako skvelú ekologickú recykláciu. Gaudí tvrdieval, že neexistuje nič, čo by sa nedalo použiť druhýkrát, hoci aj na iný účel. Fasáda (domu) Casa Batlló je obložená celá takýmito úlomkami, ktoré staviteľovi bezplatne venovala spoločnosť Pelegrí. Impozantné sú dokonca aj komíny tohto domu. Hoci ich zdola z ulice nevidno, architekt ich aj tak vyšperkoval k dokonalosti.

 

Kopernikov predchodca

Na bratislavskej univerzite Academia Istropolitana pôsobili významní učenci tej doby z európskych krajín. Takým bol aj bavorský učenec Johannes Müller-Regiomontanus.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 7/2016).

Uverejnila: ZVČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 7/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky