Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo čaká návštevníkov 54. ročníka AFO?

VEDA NA DOSAH

Plagát k filmovému festivalu AFO 2019

Filmy, prednášky, workshopy, hudba, hostia a hlavne VEDA. Organizátori festivalu už pracujú na tom, aby vás festival zaujal a spĺňal atribúty najlepšieho festivalu v rámci popularizácie vedy.

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov organizuje Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966. V priebehu rokov sa komornej uzavretá akcia premenila v jednu z najväčších vzdelávacích udalostí v Európe. Ide o jedinečný festival v Českej republike, na ktorom sa spoločne zišli napríklad teoretický fyzik Lawrence M. Krauss a evolučný biológ Richard Dawkins.

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO) opäť prichystá výber toho najlepšieho zo sveta vedy. Festival je jednou z najväčších európskych udalostí zameraných na popularizáciu vedy. Tohtoročný už 54. ročník organizuje Univerzita Palackého od 23. do 28. apríla 2019 a uvedie veľké mená svetovej vedy a filmu. Po štyroch rokoch sa na festival vracia slávny evolučný biológ Richard Dawkins. Podľa jeho slov sa pre neho Olomouc stal špeciálnym miestom. Prednášať do zahraničia už nechodí, ale urobí výnimku a pre české publikum pripraví si novú prednášku. Svet seriálových Vikingov predstaví sám jeho tvorca Michael Hirst. S ním príde aj jeho dcéra, herečka Georgia Hirst, ktorá v seriáli stvárnila rolu Torv. Hold českej egyptológie vzdá aj egyptský Indiana Jones, Zahi Hawass. Ten je jedným z najslávnejších archeológov a egyptológov a je oceňovaný nielen za svoju odbornú činnosť, ale aj za popularizáciu archeológie a vedy ako také. Festivalová súťaž tento rok ponúkne dvojnásobok snímok, ktoré české publikum len tak inde neuvidí.

AFO 2019

Čo na divákov počas Academia Film Olomouc ešte čaká?

Bohatý festivalový program, ktorý priblíži tajomstvá našej planéty i vesmíru a predstaví zásadné posuny vo vedeckých objavoch formou faktografických filmov, dokumentov a diskusií, prednášok či panelových debát s hosťami z oblasti vedy i filmového priemyslu. Návštevníci tak už mohli preniknúť do výskumu vzdialených planét, pozemských oceánov a globálneho otepľovania, vývoja robotiky a umelej inteligencie, diskutovať sa bude o postavení žien vo vede a spoločnosti, ľudských závislostiach, ale aj dôležitosti sci-fi žánru pre popularizáciu vedy. Festivalový tím si dáva záležať aj na sprievodnom programe. Od intervencií do verejného priestoru, cez virtuálnu realitu a 3D tlač až po hudobný program, ten do Olomouca privádza interpretov svetovej alternatívnej scény.

Program a sekcie

Odkrývať mýty a prísť na kĺb pravde sa organizátori snažia každý rok. Tento rok sa však MÝTUS stane všadeprítomným, bude totiž zastrešujúcim témou celého programu aj samostatnou sekciou. Tá sa zameria na princípy fungovania mýtov a ich vplyv na ľudské vnímanie sveta, ale predstaví aj nové poznatky a zaujímavosti z mytológie zrodených s prastarými civilizáciami. Princíp spochybňovanie pravdy a jej ohýbanie do podoby mýtov sa stal aj kľúčovým námetom tohtoročného festivalového vizuálu. Všetky programové sekcie: Mýtus, Propaganda, Pôvod umenia, Bojovnica, Mesiac, Zabudnuté dejiny, Archívna horúčka, Žena a veda.

AFO54 bude ročníkom výročí

Česká egyptológia tohto roku oslávi 100. výročie a oslávi to tiež na AFO. Okrem archeológa a egyptológa Zahiho Hawasse príde tiež Mostafa Waziri, generálny tajomník Najvyššej rady egyptských pamiatok. Ďalším dôležitým výročím je 50. rokov od prvého pristátia na Mesiaci. Posádka Apollo 11 vstúpila na mesačný povrch 20. júla 1969 a nasledovalo ju niekoľko ďalších misií. Práve Mesiac bude jednou z tematických programových sekcií tohto ročníka. Návštevníci sa môžu tešiť na výber filmov s mesačnou tematikou a za spolupráce s hvezdárňou Brno vznikne debatné panel, ktorý predstaví minulosť aj budúcnosť výprav na Mesiac a o svoje skúsenosti sa podelia aj kozmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.

Súťaž filmov

Okrem vlastného dramaturgického programu sa festival každoročne zameriava na najlepšie dokumentárne filmy z celého sveta, ktoré sa vďaka súťaži dostanú aj na plátna a k divákom. Jedinečné filmy, ktoré sa mnohokrát ani inde v ČR nevysielajú, súťaží v niekoľkých kategóriách a priblíži súčasné vedecké témy. „Celkovo sme tento rok do súťažných sekcií vybrali 83 snímok. Len hlavná medzinárodná súťaž divákom predstaví 40 unikátnych filmov, čo je viac ako dvojnásobok oproti vlaňajšku. Rozhodli sme sa tak, pretože kvalita prihlásených snímok každým rokom rastie. Bola by škoda, aby sa tak výborné dokumenty so zaujímavými témami nedostali k českému publiku, “ hovorí riaditeľ festivalu Jakub Ráliš a dodáva, že finálny súťažný výber, ktorý sa dostane pred odbornú porotu, vznikol z viac ako 4000 prihlásených filmov. Víťaz medzinárodnej súťaže si odnesie 2000 € a Československá súťaž ocení najlepší film sumou 1500 €. Hodnotiť budú aj diváci, po každom premietaní dostanú šancu hlasovať o vzhliadnutej snímke a najpopulárnejšia snímka publika si odnesie divácku cenu. 

Hybnou organizačnou silou festivalu sú predovšetkým súčasní aj bývalí študenti Univerzity Palackého v Olomouci. Možnosť zasiahnuť do chodu veľkej, produkčne náročnej akcie je pre nich ideálnou príležitosťou otestovať a rozvinúť vlastné schopnosti a zručnosti. AFO je vďaka tomu nielen európsky významným festivalom, ale takisto zavedenou edukačné platformou.

Aké je poslanie a ciele Academia Film Olomouc?

Prostredníctvom špičkových filmov a pozvaných odborníkov vytrvale rúcať zažité mýty a stereotypy o prírodných, humanitných a spoločenských vedách, prezentovať širokej verejnosti vedu, výskum a technológie ako fascinujúce a nesmierne dôležité odbory ľudskej činnosti, približovať pálčivé témy našej civilizácie, planéty a vermíru. Ďalej chce prepojovať akademickú sféru s kultúrnou sférou, podnecovať vznik nových populárno-vedeckých celovečerných filmov, televíznych relácií a ďalších multimediálnych formátov.

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: AFO 2019

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky