Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Cieľom programu Generácia 3.0 je šíriť inovatívne vzdelávacie prístupy do škôl – prihlasovanie otvorené

VEDA NA DOSAH

Generácia 3.0

Nadácia Pontis vyhlasuje výzvu na prihlasovanie do programu Generácia 3.0. Hľadá projekty škôl a mimovládnych organizácií, ktoré prinášajú inovácie do vzdelávania. 5 najlepších získa odbornú mentoringovú podporu v EDUakcelerátore v hodnote minimálne 10 000,00 €, ako aj ďalších 5- až 20-tisíc € na rozvoj svojho projektu.

Program Generácia 3.0 nahrádza po 2 roky udeľovanú Cenu Generácia 3.0, ktorou Nadácia Pontis oceňovala výnimočné vzdelávacie prístupy: „Po dvoch ročníkoch Ceny Generácia 3.0 sa nám ukázalo, že na to, aby sa dokázali vzdelávacie projekty šíriť, je potrebné poskytnúť im komplexnú pomoc a podporu viacerých oblastí. Školy a mimovládne organizácie sa totiž často boria napríklad s personálnymi problémami, nedostatkom financií alebo im chýba biznisový pohľad na ich projekt. Jednorazové ocenenie sme preto zmenili na ročný program, ktorého výstupom budú projekty pripravené na šírenie do ďalších škôl,“ objasňuje Norbert Maur, senior programový manažér Generácie 3.0.

Samotný program je určený pre organizácie a školy, ktoré:

  • už realizujú svoje vzdelávacie projekty, a ktoré, v súlade s víziou Generácie 3.0, rozvíjajú zručnosti, vedomosti a postoje potrebné pre 21. storočie;
  • majú záujem rozvíjať svoj projekt, sú ochotné prijímať spätnú väzbu a aktívne spolupracovať s mentorom počas dlhšieho časového obdobia (3 mesiace);
  • majú cieľ sledovať dopad svojho projektu a šíriť ho do čo najviac škôl po celom Slovensku.

Cyklus Generácie 3.0

Na šírenie pripraví EDUakcelerátor

Kľúčovou aktivitou programu je EDUakcelerátor – intenzívny mentoringový program. Predchádzať mu bude 3-dňový EDUcamp, na ktorom Nadácia Pontis prepojí projekty s odborníkmi z biznisu a vzdelávania, aby si stanovili plán pre rozvoj projektu. 5 najlepších dostane pozvanie do EDUakcelerátora, v ktorom získajú svojho osobného mentora a spoločne budú pracovať na tom, aby bol prístup pripravený na šírenie do ďalších škôl.

Pre účastníkov EDUakcelerátora sú okrem toho pripravené aj školenia a workshopy na mieru (z oblasti projektového manažmentu, merania dopadu, komunikácie, apod.), ktoré im pomôžu nadobudnúť potrebné zručnosti na rozvoj ich vzdelávacieho prístupu. Zároveň budú mať možnosť získať granty vo výške od 5 000,00 do 20 000,00 €, podľa individuálnych potrieb. Taktiež spolu s výskumníkmi vo vzdelávaní nastavia proces sledovania dopadu svojho projektu, ktorý budú následne priebežne vyhodnocovať.

„Nemyslím si, že by sme na niečo zmysluplné prišli bez akcelerátora. Potrebovali sme upratať. Otázky a pozitívne rýpanie nám pomohlo nazerať na veci inak. Keby nebol akcelerátor, pohoreli by sme – nevedeli by sme, čo ďalej,“ uviedol Viktor Križo zo Základnej školy Dubová v Bratislave, jeden z účastníkov minuloročného EDUakcelerátora.

Prihlasovanie prebieha na stránke www.generacia30.sk do 15. februára 2019.

 

Informácie a foto poskytla: Zuzana Schaleková, PR manažérka Nadácia Pontis

Redigovala: ZVČ

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky