Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Časopis Quark prichádza so špeciálnou ponukou

VEDA NA DOSAH

Albert Einstein tvrdil, že základné myšlienky vedy sú väčšinou jednoduché a dajú sa reprodukovať tak, aby im každý rozumel. Quark to potvrdzuje.

Grafika s vyobrazením troch časopisov Quark a knihou Fyzika v slepých uličkách. Zdroj: Quark

Zdroj: Quark

Časopis Quark rozpráva aj zložité veci zrozumiteľným jazykom. Od roku 1995 prináša každý mesiac 56 strán najnovších informácií o vede, výskume, objavoch a novej technike na Slovensku i vo svete.

Čitateľ si v ňom nájde veľa zaujímavého čítania o živej i neživej prírode, pohľady na prácu slovenských i svetových bádateľov, prehľad najnovších typov áut, železníc, lietadiel a lodí, novinky zo sveta mostov, výškových budov či stavieb, prenikanie do tajomstiev jadrovej fúzie, hlbín vesmíru, nanoštruktúr alebo genetiky. Nechýba oddych a prevetranie mozgových buniek.

Kniha o fyzike ako dar

Aktuálne prichádza Quark so špeciálnou ponukou, ktorou potešíte seba aj svojich blízkych. Ak si do konca januára 2022 objednáte dve ročné predplatné tlačenej verzie časopisu Quark, dostanete ako darček novú knihu Juraja Tekela Fyzika v slepých uličkách.

Na portáli Veda na dosah sme o knihe Fyzika v slepých uličkách písali. Je rozdelená na deväť kapitol, ktoré na seba viac-menej nadväzujú, a vytvárajú tak postupné rozprávanie o tom, ako sa vyvíjalo myslenie o podstate sveta. A to od najmenších stavebných prvkov v rozmeroch, ktoré voľným okom nevidíme, až po tie najväčšie vo vesmíre. Čo viedlo k pokrokom a čo, naopak, do slepých uličiek.

Jednoduchý populárno-náučný štýl dokáže priblížiť aj zložitejšie fyzikálne pojmy, ako sú spektrálne čiary (farby špecifické pre daný chemický prvok, ktoré tvoria „akýsi odtlačok prsta“) či kozmologická konštanta. Aj názorné ilustračné obrázky pomáhajú lepšie si vybaviť opisované fyzikálne javy.

Autor si dal za cieľ predstaviť históriu vedy a vzbudiť záujem o ňu na strane bežného čitateľa. A to sa mu darí, lebo nepredkladá len strohé fakty ako v učebnici, ale ich vysvetľuje v súvislostiach, ktoré sa ľahko predstavia a zapamätajú.

Máte už Quark predplatený? Darujte obe predplatné vašim priateľom alebo rodine a knižku získajte pre seba. Po kliknutí na nasledujúci link https://www.quark.sk/predplatne/ sa dostanete na portál Quarku, kde je na výber viacero druhov predplatného tohto magazínu.

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky