Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aprílová Vedecká cukráreň: Ako mať kvalitné vzťahy alebo je naozaj nešťastím s nikým nechodiť?

VEDA NA DOSAH

S vedkyňou Nikolou Kallovou sa pozrieme na to, či najšťastnejší ľudia na svete, skúmaní vedcami, majú alebo nemajú romantické vzťahy.

Banner k podujatiu Vedecká cukráreň na tému Ako mať kvalitné vzťahy alebo je naozaj nešťastím s nikým nechodiť? Prednášajúca: Mgr. Nikola Kallová, PhD. Zdroj: CVTI SR

Na prednáške si s doktorkou Nikolou Kallovou spoločne preberieme, či je k šťastiu skutočne potrebný partnerský vzťah. Pozrieme sa na to, či najšťastnejší ľudia na svete, skúmaní vedcami, majú alebo nemajú romantické vzťahy. Zistíme, ako sa podľa výskumov žije single ľuďom a aké výhody má život nezadaných. Oboznámime sa s niekoľkými štatistikami vedcov zo zahraničia, ktoré nám potvrdia, že na to, aby vzťahy náš život nezhoršovali, ale, naopak, zlepšovali, musia spĺňať tri podmienky. O tých sa dozvieme z výskumu s mladými ľuďmi zo Slovenska a ukážeme si aj niektoré tipy a triky na hladko fungujúce partnerstvá.

Aby sme sa inšpirovali, ako sa ponaučiť zo zle fungujúcich vzťahov, predstavíme si na záver niekoľko reálnych príbehov mladých Slovákov a Sloveniek, ktorým romantické a intímne vzťahy namiesto radosti priniesli nešťastie.

Na tieto a mnohé ďalšie otázky budeme hľadať odpovede v aprílovej Vedeckej cukrárni, ktorá sa uskutoční v utorok 9. apríla od 9.00 do 11.00 hod. v konferenčnej miestnosti Centra vedecko-technických informácií (CVTI SR).

Otázky pre prednášajúcu môžete zasielať e-mailom na  ncpvat@cvtisr.sk do 8. apríla 2024. Videozáznam z podujatia bude neskôr zverejnený na YouTube CVTI SR.

O prednášajúcej

Mgr. Nikola Kallová, PhD., je mladou vedeckou pracovníčkou Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied, v. v. i., v Bratislave. Výskumu partnerských a intímnych vzťahov sa venuje piaty rok. Okrem iného sa v ňom zameriava na to, či a ako vzťahy súvisia so šťastím, prípadne čo z toho možno uplatniť v školskej praxi. Inšpiráciu pre svoju prácu hľadá na výskumných pobytoch v zahraničí, a to v USA či v Juhoafrickej republike. V súčasnosti intenzívne pracuje na novom štvorročnom projekte, ktorý sa zaoberá schopnosťou mladých ľudí na Slovensku ponaučiť sa zo svojich romantických skúseností. Popri výskume ju zamestnáva pozícia výkonnej redaktorky medzinárodného vedeckého časopisu Human Affairs.

Čo je Vedecká cukráreň?

Ide o pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí populárnou formou a jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a v technike. Vo vedeckej cukrárni sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch a svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá asi 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).

Zdroj: CVTI SR

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky