Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aj veda vie byť zábavná

Martina Pitlová

Zábavné interaktívne podujatie Vedecký veľtrh 2016 sa konalo 14. septembra na námestí nákupného centra Eurovea v Bratislave

Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti. Naše vedomosti sú dané iba vecami, ktoré momentálne vieme a ktorým rozumieme, predstavivosť však znamená všetko, čo ešte môžeme objaviť a vytvoriť.

Výrok Alberta Einsteina je heslom projektu Veda nás baví n. o., ktorý chce poskytnúť deťom skúsenosti s bádaním už v mladšom veku a podnietiť tak ich záujem o vedné odbory i v budúcnosti. Poslaním neziskovej organizácie Veda nás baví je nadchnúť mladých ľudí pre štúdium vedy, s cieľom vychovať budúcich vedúcich predstaviteľov v oblastiach vedy a technológie, a to cestou podmanivých a interaktívnych výukových programov. Veda nás baví n. o. v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR sa rozhodla usporiadať prvý ročník Vedeckého veľtrhu.

Bohatý program

V piatok 14. septembra 2016 sa na námestí nákupného centra Eurovea v Bratislave uskutočnilo celodenné zábavné interaktívne podujatie Vedecký veľtrh 2016. Slávnostné otvorenie zahájili organizátori o 9.30 hod., po ktorom nasledoval bohatý program. Ako prvá vystúpila na pódiu doc. RNDr. Lucia Krišková, PhD. s prednáškou Ako rozumieť zvieratám napriek tomu, že ste sa nenarodili ako doktor Doolittle. Následne sa predstavil kúzelník Talostan s vedecko-magickou show, kde odhalil matematické kúzlo s magickým štvorcom či kúzlo so špagátom, ktorý mal nekonečné množstvo koncov. S druhou prezentáciou sa predstavil RNDr. Andrej Lúčny, PhD., ktorý porozprával o tom Ako matematika pomáha zistiť výrobcu a typ pneumatiky. Na obed sa program presunul k nábrežiu Dunaja, kde sa po vzlietnutí dronov odohrala neobyčajná lietajúca show. Nasledovala pútavá prednáška mladej genetičky RNDr. Jaroslavy Durdiakovej, PhD. na tému Po kom to dieťa je? Za všetko (ne)môžu gény! Po obede prišlo na rad diskusné fórum Úspešní mladí vedci, ktoré moderoval Miroslav Vajs z denníka Pravda, či hudobná polhodinka s rádiom Best FM. Okolo tretej popoludní sa už pred pódiom začali zbiehať zvedaví návštevníci a návštevníčky, aby si vypočuli zaujímavé rozprávanie Dr. Michaely Musilovej o tom, Ako sa stať astronautom a letieť do vesmíru. Posledný vystúpil Ing. Zoltán Kassai, PhD. s prednáškou Rádioaktivita v prospech ľudstva. 

Účastníci 1. Vedeckého veľtrhu sa mohli zapojiť do rôznych pokusov a vedeckých hier

 

Vyše päťdesiat vystavovateľov

Počas celého trvania programu bolo na Vedeckom veľtrhu 2016 prítomných vyše päťdesiat vystavovateľov. Za mnohých možno spomenúť Astronomický klub Bratislava, ktorý si pripravil pre návštevníkov veľtrhu pozorovanie Slnka. Dozvedeli sme sa, ako ho môžeme pozorovať aj bez špeciálnej techniky a prečo v čase sond a vesmírnych ďalekohľadov stále chodia astronómovia pozorovať úplné zatmenia Slnka. Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) predstavila maketu 1. slovenskej družice skCUBE vrátane jej komponentov a stratosferickú sondu. SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu, Bratislava, predviedla prácu s animačným štúdiom, v ktorom sa vyrábajú animované filmy. AMOS – celooblohový systém na pozorovanie svetelných úkazov na nočnej oblohe, najmä meteorov predstavila Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Taktiež sme mohli vidieť dve víťazné práce študentov Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave, ktoré uspeli v celoštátnej i medzinárodnej súťaži. Katedra genetiky Prírodovedeckej fakulty UK, Bratislava zas odprezentovala modelové organizmy v genetike (drozofila, kvasinky, riasy), mikroskopia a elektroforéza DNA. Stredná odborná škola chemická v Bratislave si zas pripravili množstvo pokusov, medzi inými aj výrobu chemického piva.

Na veľtrhu sa prezentovalo vyše päťdesiat vystavovateľov

 

Súťaž s portálom Veda na dosah

Na prvom Vedeckom veľtrhu 2016 sa prezentovalo aj Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré bolo partnerom celého podujatia. Pre návštevníkov a návštevníčky sme si pripravili súťaž s portálom Veda na dosah o zaujímavé vedecko-populárne knižky. Po vyplnení správnych odpovedí na kvízové otázky boli všetci súťažiaci zaradení do žrebovania.

Víťazmi súťaže sa stávajú Saskia z Bratislavy, Júlia z Malaciek a Michal z Bratislavy. Výherkyniam a výhercovi srdečne blahoželáme!

Na veľtrhu sa prezentovalo aj Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré bolo partnerom celého podujatia

Autor: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: autor

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky