Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

AFO54: Od mýtu k pravde

VEDA NA DOSAH

AFO54

54. ročník Medzinárodného festivalu vedecko-populárnych filmov Academia Film Olomouc (AFO), ktorý organizuje Univerzita Palackého, opäť rozžiaril Olomouc pestrým programom zameraným na popularizáciu vedy.

Festival každý rok koncom apríla láka na najkvalitnejšiu a najzaujímavejšiu súčasnú tvorbu z oblasti vedy, ku ktorej sa diváci bežne nedostanú. Aktuálny ročník uviedol množstvo nových dokumentov, ako svetových, tak z domácej tvorby, na festivale súťažilo vyše 80 filmov. Okrem nich, prichystali organizátori návštevníkom nesúťažný program rozdelený do sekcií, odvíjajúcich sa od hlavnej témy festivalu, ktorou bol Mýtus. (AFO Spot 2019)

Mýty ako veľké príbehy našej civilizácie

Začiatok festivalového programu bol tento rok venovaný oslavám 100. výročia českej egyptológie. Pri tejto príležitosti sa ako špeciálny hosť predstavil egyptský Indiana Jones Zahi Hawass, známy najmä zachraňovaním archeologických pamiatok v Egypte. (záznam z prednášky).

Organizátori AFO si pripomenuli aj 50. výročie od pristátia človeka na Mesiaci. Mesiacu venovali celú programovú sekciu, ktorá okrem filmov ako „Prvý človek“ a „Pre celé ľudstvo“, priniesla aj prednášku Vladimíra Remeka o jeho ceste do vesmíru.

prednáška Vladimíra Remeka; Zdroj foto: Academia Film Olomouc

Mýtus vs. pravda

Vzhľadom na tému festivalu v spojení s vedou, bolo centrálnym motívom borenie mýtov ako sú konšpiračné teórie, dezinformácie či fake news. Mýty vo svojej negatívnej podobe a spôsoby, ako s nimi možno bojovať, predstavil jeden z najvýznamnejších hostí festivalu, slávny obhajca evolučnej teórie Richard Dawkins a tiež sekcia s názvom Propaganda. Súčasné formy propagandy na fenoméne internetových mémov ukázal výskumník mýtov Pavel Gončarov, ako aj medzinárodná on-line skupina Clusterduck.

prednáška Richarda Dawkinsa

Cenným bodom programu bola konferencia 4Science a workshop pre začínajúcich filmárov Camp 4Science 2019. Návštevníci sa mohli prísť pozrieť na prezentácie začínajúcich projektov budúcich vedecko-populárnych filmov. Hosťami boli svetoví profesionáli z filmového a televízneho priemyslu, filmoví producenti, distribútori a kreatívci, ktorí sa podelili o svoje znalosti a skúsenosti a mladým tvorcom pomáhali rozvíjať ich vlastné projekty.

Camp 4Science 2019

Slávnostné zakončenie

Slávnostné udeľovanie cien sa začalo Cenou inštitúcií za významný prínos k popularizácii vedy. Získala ju relácia Českého rozhlasu „Toulky českou minulostí“. V historizujúcom duchu sa pokračovalo aj s Cenou za osobný prínos k popularizácii vedy, s ktorou pódium opustil historik Robin Lane Fox.

„Nezaujímam sa o históriu, pretože niekedy niekto niečo urobil. Zaujímam sa o ňu preto, že nás môže naučiť, ako žiť dnes,“ zdôrazňoval pri preberaní Fox dôležitosť štúdia našej minulosti.

Z 23 krátkych filmov si Cenu za najlepší krátky vedecko-populárny film odniesla snímka „Analogový astronaut“. Cenu v česko-slovenskej súťaži udelila odborná porota príbehu družice „Magion“ a jej strojcom. Medzinárodná súťaž mala tento rok rekordných 39 filmov, našťastie sa v rámci nej udeľujú hneď tri ocenenia. Cenu študentskej poroty získal film zamýšľajúci sa nad podstatou násilia páchaného ľuďmi „Vor“. Nasledovala Cena divákov, ktorí za najlepší film tohtoročného súťažného programu zvolili dokument o genetickom inžinierstve „Lidská podstata“. Porotu najviac nadchol tretí dokument režisérky Catherine Gale s názvom „Potěšení z úspěchu“.

Vôbec po prvýkrát sa tiež udeľovala AFO Spotlight cena pre nádejných mladých dokumentaristov. Okrem ocenenia víťaz získal lístok aj na prestížnu konferenciu World Congress of Science and Factual Producers do Tokia. Výhercom sa stal minuloročný víťaz česko-slovenskej súťaže Petr Salaba.

Rôznorodý sprievodný program

Okrem súťaže a hlavných programových sekcií čakala divákov aj virtuálna realita, výstavy, workshopy, premietania, divadlo a hudobný program či sekcia venovaná deťom AFO Junior. Festival tento rok nadviazal spoluprácu i s festivalom Ekologické dni Olomouc.

AFO54

Olomouc ako univerzitné mesto je ideálnym miestom pre festival, ktorý spája vedu a film. Na jeho organizovaní sa podieľajú priamo študenti Univerzity Palackého. Možnosť zasiahnuť do chodu veľkej, produkčne náročnej akcie je pre nich ideálnou príležitosťou otestovať a rozvinúť vlastné schopnosti a zručnosti. AFO je vďaka tomu nielen jedným z najvýznamnejších európskych filmových festivalov, ale tiež edukačnou platformou.

záver AFO 2019

Ďakujeme organizátorom za krásny zážitok a už teraz sa tešíme na AFO55…

Kompletný program Academia Film Olomouc 2019 a všetky ďalšie informácie

 

Zdroj informácií a niektorých foto (prednáška Vladimíra Remeka): AFO

Spracovala: Lucia Kralovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Matej Pok, Lucia Kralovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila a redigovala: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky