Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

4 tipy kam za vedou počas leta

VEDA NA DOSAH

4 tipy na výlet za vedou; Zdroj: Pexels /rawpixel.com/

Leto je za dverami, teploty na teplomere sa šplhajú nad 30 °C, klimatizácie podávajú svoje „životné“ výkony. Práve teraz je ten správny čas začať rozmýšľať nad oddychom a spriadať plány na výlet. Prinášame vám preto niekoľko tipov na zaujímavé miesta, ktoré stojí za to spoznať a počas leta navštíviť. Prečítajte si, kam za oddychom, KAM ZA VEDOU.

Dovolenka „ultra last minute“ Slovensko

Ak sa tento rok nechystáte dovolenkovať za hranicami, ale plánujete dovolenku na Slovensku, nemusíte ľutovať. Slovensko ponúka mnoho miest, kde môžete príjemne zrelaxovať. Napríklad Piešťany sú v lete svojou atmosférou veľkou konkurenciou prímorským letoviskám. Navyše s liečivou vodou a výlet zvládnete aj bez zložitého plánovania dopredu.  

Piešťanské kúpele sú známe hlavne v oblasti liečby ťažkých chorôb pohybového ústrojenstva, ako aj ochorení svalového a kostného systému, dny a reumatických ochorení. Najdôležitejším komponentom pre liečbu ochorení pohybového aparátu je vysoký obsah síry, ktorá sa vo vode vyskytuje v rôznych formách a chemických zlúčeninách. Dôležitý je aj vysoký obsah sírovodíka. Piešťanská termálna minerálna voda sa získava z desiatich prameňov s priemerným obsahom 1 500 mg minerálnych látok na 1 liter minerálnej vody. Teplota prameňov je 67 až 69 °C.

Termálnu vodu nájdete napríklad aj na kúpalisku Eva v Piešťanoch; Zdroj: Pixabay.com /Free-Photos/
Termálnu vodu nájdete napríklad aj na kúpalisku Eva v Piešťanoch; Zdroj: Pixabay.com /Free-Photos/

Okúpať sa v liečivej vode môžete aj keď nie ste kúpeľní hostia. Verejné kúpalisko EVA, ktoré sa nachádza na Kúpeľnom ostrove, disponuje tiež termálnou vodou. Svoje brány otvorilo 1. júna a kúpať sa bude dať až do septembra. Stačí zbaliť plavky, osušku a hlavne dobrú náladu.

Ak sa chcete o Piešťanských kúpeľoch dozvedieť viac, prečítajte si náš starší článok

Kam za zvieratkami

Ďalším tipom je návšteva ZOO, kde sa zabavia hlavne deti, ale aj dospelí. Na Slovensku máme viacero zoologických záhrad, stačí si len vybrať, kam máte chuť ísť na výlet. Napríklad Košice?

Zoologická záhrada v Košiciach je najväčšou zo štyroch ZOO na Slovensku. Svoje brány pre verejnosť otvorila v roku 1985. V súčasnosti okrem časti so zvieratami, nájdete v areáli aj DinoPark s modelmi pravekých jašterov. 

ZOO Košice sa zameriava prevažne na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom snažia čo najviac priblížiť prírodným podmienkam. Nachádza sa tu približne 1 200 jedincov a každý rok pribúdajú nové a nové zvieratká. Najnovšie medzi obyvateľov pribudol samček toka hrubozobého a samček pekari bielopáseho. Pred pár dňami sa v ZOO dokonca narodilo mláďa byvolca bieločelého. Obdivovať môžete ďalej tučniaky, ťavy, levy či krokodíly. Z našich končín sa v ZOO nachádza miestny chlpáč – medveď hnedý.

Košická ZOO je najväčšia na Slovensku; Zdroj: Pixabay.com /dimitrisvetsikas1969/
Košická ZOO je najväčšia na Slovensku; Zdroj: Pixabay.com /dimitrisvetsikas1969/

Košická ZOO sa môže pochváliť aj jedinečným unikátom. Od roku 2006 je v DinoParku umiestnená živá druhohorná rastlina WOLLEMIA NOBILIS, ktorá sa na Zemi vyskytovala už pred 175 mil. rokov. Tento druh pravekej borovice bol objavený v roku 1994 v austrálskej divočine v počte iba 39 exemplárov.

Ak ste zvedaví a chceli by ste si o košickej ZOO prečítať viac, písali sme o nej aj v tomto článku.

Za vedou do Bratislavy

Ak máte radi experimenty a budete sa nachádzať v našom hlavnom meste, nezabudnite navštíviť Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Centrum vedy je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“. Idea je jednoduchá – najlepšie sa učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Centrum vedy využíva interaktívne exponáty, ktoré vzdelávajú a povzbudzujú vaše myslenie. Máte možnosť zábavnou formou preskúmať, čo sa pri experimentoch deje s exponátom, čo sa mení a pritom sa nenásilnou formou učiť. Všetko je do značnej miery vo vašich rukách. Objavíte tu ako funguje veterná elektráreň či teslova cievka, nájdete tu zelenú časť venovanú ekológii a mnohé ďalšie exponáty.

Hlavnou myšlienkou centra vedy je popularizovať vedu tak, aby jej každý porozumel. Tak, aby si každý odniesol nové poznatky, vedomosti a super zážitky. Je určené hlavne mládeži od 12 rokov a dospelým, pretože exponáty si vyžadujú aspoň základné znalosti fyziky.

Veda, technika, experimenty – všetko nájdete v Zážitkovom centre vedy Aurelium. Zdroj: Aurelium.sk
Veda, technika, experimenty – všetko nájdete v Zážitkovom centre vedy Aurelium. Zdroj: Aurelium.sk

Počas leta má Aurelium upravené otváracie hodiny, otvorené je v júni a júli od utorka do soboty. V auguste bude centrum vedy zavreté pre pravidelnú každoročnú údržbu exponátov a svoje brány opäť otvorí v septembri. Tak neváhajte, nech ho stihnete počas leta navštíviť. Viac informácií o Aureliu objavíte na www.aurelium.sk.

Staňte sa aspoň na chvíľu jaskyniarom 

Ochtinská aragonitová jaskyňa je zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO; Zdroj: foto Michal Rengevič, SSJ
Ochtinská aragonitová jaskyňa je zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO; Zdroj: foto Michal Rengevič, SSJ

Tých, ktorých neláka až tak voda, zvieratká či múzeá a chceli by radšej zažiť niečo trošku netradičné, odporúčame navštíviť jaskyne. Máme ich na Slovensku veľké množstvo, preto kým preskúmate tie najzaujímavejšie, o program na celé leto máte postarané.

Napríklad územie Slovenského krasu v sebe ukrýva niekoľko desiatok takýchto unikátnych divov prírody. Jedným z nich je Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá bola kvôli svojej jedinečnej výzdobe vyhlásená za národnú pamiatku a v roku 1995 zapísaná do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Predstavuje unikátny prírodný fenomén pútajúci pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne i svojráznym vznikom a vývojom podzemných priestorov. Obdivovať tu môžete okrem aragonitu nerasty ako kalcit, asbolán, pyrit či opál a mnohé ďalšie.

Vznik Ochtinskej aragonitovej jaskyne sa datuje do paleozoika, presnejšie do obdobia spodného devónu prebiehajúceho pred 464 miliónmi rokov, teda ešte pred érou dinosaurov. Tento prírodný poklad objavili v roku 1954 pracovníci Východoslovenského rudného prieskumu pri prieskumných prácach.

Jaskyňa je pre verejnosť prístupná od utorka do nedele. Vstup je možný od 9.00 do 16.00 hod., každú celú hodinu. Viac podrobností o jaskyni sa môžete dočítať v článku Kryštálový svet – Ochtinská aragonitová jaskyňa.

 

Dúfame, že sme vás inšpirovali, ako stráviť leto a chvíle voľna. Čoskoro vám prinesieme ďalšie tipy na zaujímavé výlety – tipy KAM ZA VEDOU.  

 

Spracovala: Redakcia

Zdroj: Veda na dosah

Ilustračné foto:

Pexels /rawpixel.com/; Pixabay.com / Free-Photos; dimitrisvetsikas1969/; Aurelium.sk; foto Michal Rengevič, SSJ

Uverejnila: VČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky