Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

4. miesto Slovákov na Intel ISEF 2019

VEDA NA DOSAH

Peter Škripko, Aneta Anna Dunajová a Ján Maťufka na súťaži

V máji sa v meste Phoenix, v americkom štáte Arizona, uskutočnila najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Súťaž sa koná každoročne s celkovým počtom vyše 1 500 účastníkov z viac ako 70 štátov sveta. V tomto roku sa súťaže Intel ISEF zúčastnili slovenskí finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET – stredoškoláci Aneta Dunajová, Peter Škripko a Ján Maťufka. Peter s Jankom získali krásne 4. miesto…

Prvý ročník súťaže ISEF sa konal v roku 1950, a od roku 1997 do 2019 bol finančne podporovaný spoločnosťou Intel. Prestíž súťaže spočíva v poskytovaní cien v celkovej výške viac ako 4 milióny amerických dolárov. Na súťaži získavajú ocenení odmeny ako napríklad štipendiá, špeciálne pobyty, ako aj samotné finančné ocenenia.

Vyhlasovanie hlavných cien ISEF

Pri vyhlasovaní hlavných cien ISEF zaviala aj slovenská vlajka. V kategórii Materiálových vied obsadili Peter Škripko a Ján Maťufka výborné 4. miesto. Peter a Janko z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove vypracovali tímový projekt „Náhrada syntetických UV-absorbentov lignínom“ (pozn. redakcie: viac o projekte Petra a Janka sa dozviete z nášho rozhovoru).

Peter Škripko a Ján Maťufka na súťaži

Aneta Dunajová z Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Snine prezentovala v kategórii Biomedicínske inžinierstvo projekt „Detekcia vírusu chrípku impedimetrickým biosenzorom“ (pozn. redakcie: rozhovor s Anetkou o jej projekte).

Vedúcim slovenskej delegácie bol jeden z porotcov celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET RNDr. Michal Zajaček, PhD., ktorý po prílete povedal:

„Som rád, že na tejto najprestížnejšej svetovej súťaži pre stredoškolákov opäť zaviala slovenská vlajka. Z Festivalu vedy a techniky AMAVET viem, že máme veľmi šikovných a talentovaných žiakov, len im treba vytvoriť priestor na sebarealizáciu a ´posunúť´ ich do sveta, aby svoje vedátorské projekty mohli porovnať so svojimi rovesníkmi vo svete. Už teraz sa tešíme na úspešné prezentovanie projektov slovenských stredoškolákov na ISEF 2020 v Anaheim v Kalifornii. Spoločnosť Intel po 23 rokoch už skončila s finančnou podporou a ISEF hľadá v súčasnosti sponzora. Verím, že aj takáto motivácia podporí tvorbu kvalitných projektových prác žiakov, ktorí z krajských súťaží Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) postupujú na celoslovenské finále počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku. 22. ročník FVAT zorganizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku od 7. do 8. novembra 2019.“

Michal Zajaček, Peter Škripko, Aneta Anna Dunajová a Ján Maťufka

 

Informácie poskytol: Ing. Ján Nemec, AMAVET

Zdroj foto: Facebook AMAVET

Uverejnila a redigovala: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky