Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

17. ročník Detskej Univerzity Komenského v Bratislave začína

VEDA NA DOSAH

Detská Univerzita Komenského 2019

Začali sa letné prázdniny, ku ktorým už niekoľko rokov neodmysliteľne patria aj detské univerzity. Vzdelávanie detí počas leta je jednou z tradícií viacerých univerzít, nevynímajúc ani Univerzitu Komenského v Bratislave, ktorá v spolupráci s divadlom Aréna spúšťa v tomto roku už 17. ročník denného štúdia Detskej Univerzity Komenského v Bratislave.

Prednášky na témy ako napríklad ´Prečo nás detstvo ovplyvní na celý život?, Prečo potrebujeme dýchať?, Prečo sa bojíme? ….´, zvedavé otázky detí, ale aj mnoho ďalších aktivít vo forme worshopov či prehliadok, sa nezadržateľne blížia. Po vedomostiach „dychtiace“ deti čaká ich tohtoročná imatrikulácia, ako aj prvá prednáška na tému Prečo si (ne)môžeme kúpiť mobil?, ktorú prednesie prof. JUDr. Marek Števček, PhD., rektor Univerzity Komenského, už v stredu 3. júla 2019 v Aule UK v Bratislave. Počas úvodnej ceremónie už tradične zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského (DUK) a študenti dostanú svoje prvé univerzitné indexy.

„Bez váhania sme súhlasili s pokračovaním Detskej Univerzity Komenského, pretože ju považujeme za zmysluplný projekt, aj prostredníctvom ktorého si vychovávame svojich budúcich študentov. Nie je nič krajšie, ako keď pedagóg môže odovzdať svoje vedomosti žiakom“, uviedol na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia 17. ročníka DUK prof. JUDr. Marek Števček, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Je ešte možné zúčastniť sa Detskej Univerzity Komenského?

Detská Univerzita Komenského je určená pre deti od 9 do 14 rokov a v súčasnosti je prihlasovanie na denné štúdium DUK 2019 uzatvorené.

No netreba zúfať. Pokiaľ vás témy DUK 2019 zaujali, organizátori už po deviatykrát ponúkajú aj možnosť on-line štúdia. Prihlásiť sa je možné prostredníctvom webovej stránky www.dukonline.skdo 31. júla 2019. Videoprednášky budú zverejňované každý utorok od 9. júla do 3. septembra na stránke www.dukonline.sk, kde po prednáške deti cez on-line formulár vyplnia skúšobný test. Veľkou výhodou je možnosť si prednášku alebo jej časť prehrať znova. Diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského Online získajú tí študenti, ktorí úspešne absolvujú aspoň 6 z 9 testov, a bude im zaslaný poštou do 15. septembra.

Rovnako ako DUK, aj DUK on-line je určené pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. So študentmi bude on-line komunikovať DUK on-line koordinátor, ktorý im bude nielen posielať výsledky on-line testov, ale aj zodpovie akúkoľvek otázku k štúdiu, prednáškam či profesorom. On-line štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a už spomínaný vek študenta od 9 do 14 rokov. Odborným garantom a realizátorom unikátnej vzdelávacej on-line formy DUK Online je spoločnosť DATALAN.

Detská Univerzita Komenského 2019

História DUK

Nositeľom myšlienky a realizátorom projektu Detskej Univerzity Komenského (DUK), ktorý bol prvým tohto druhu v Čechách a na Slovensku, je riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Organizácia Detskej Univerzity Komenského bola v rámci Európskej únie popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni zaradená medzi vzorové detské univerzity Európy.

Približne 340 detských študentov, vrátane detí z detských domovov, môže prostredníctvom DUK počas letných prázdnin spoznávať a objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášky prezentujú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ktorí svoje prednášky vždy prispôsobujú veku detí. Počas doterajších ročníkov fungovania DUK dosiahol počet unikátnych prednášajúcich viac ako 140, medzi ktorými boli aj vedecké kapacity a profesori z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Basileja, Prahy, Brna či Berlína.

Celkovo počas uplynulých ročníkov denného štúdia absolvovalo DUK 5 400 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 4 284 študentov.

Počas uplynulých 8. ročníkov on-line štúdia absolvovalo DUK 2 529 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 1 377 študentov. A ako hodnotí on-line prednášky jeden z ich absolventov?

„Na DUK Online spomínam veľmi dobre. Povedala mi o tom babka, keď som bol u nej na prázdninách a mňa to okamžite veľmi zaujalo a hneď som sa prihlásil. Spolu sme prednášky pozerali a debatovali o nich,“ spomína si na prvý ročník DUK Online Boris Gera. Dnes študuje manažment podniku na SPU v Nitre a ako dodáva, práve detská univerzita ho naštartovala a utvrdila, že chce raz študovať na VŠ.

 

Informácie poskytli:

Ján Lukáč, marketing a PR, Divadlo Aréna

Slávka Boldocká, PR Manager mediamedia, s. r. o.

Spracovala a z tlačovej konferencie doplnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto: duk.sk

https://www.facebook.com/detskauniverzitakomenskeho

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky