Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stredozemné a Červené more – stretnutie dvoch vodných svetov

Marta Bartošovičová

Dr. Robert Hofrichter bol hosťom vedeckej kaviarne Veda v CENTRE

V Stredozemnom mori hrá v súčasnosti migrácia morských živočíchov kľúčovú úlohu. Stredozemné more a Červené more boli kedysi jedným morom, ktoré sa nazývalo Tethys. Pred 20 až 15 miliónmi rokov sa toto more definitívne rozdelilo na dve časti.

Asi 15 miliónov rokov to boli úplne izolované morské regióny s rozličnou flórou a faunou. Stredozemné more v období Messinskej salinitnej krízy vyschlo. Keď sa opäť naplnilo vodou, obnovilo sa už iba spojenie s Atlantikom cez Gibraltár. Zo Stredozemného mora sa tak stalo vnútorné more Atlantického oceánu. Tento stav trval až do konca 19. storočia, kedy bol vybudovaný Suezský prieplav.

Suezský prieplav

Suezský prieplav

Staré spojenie dvoch vodných svetov sa opäť obnovilo. Vodnú cestu začali využívať aj živé tvory oboch morí. Morské organizmy začali migrovať z juhu na sever, oveľa menej však opačným smerom. Začal sa najväčší biogeografický experiment súčasnosti. 

Staviteľom Suezského prieplavu bol francúzsky inžinier Ferdinand Lesseps (1805 – 1894). Na jeho počesť bol fenomén migrácie morských živočíchov nazvaný Lessepovská migrácia.

O tom, prečo tento fenomén migrácie dnes poškodzuje čoraz viac už aj tak ohrozené Stredozemné more, nám vo svojom vystúpení ozrejmil morský biológ Dr. Robert Hofrichter zo Salzburgu v Rakúsku.

Vysvetlil, čo znamená migrácia a tropikalizácia Stredozemného mora. Toto more sa celé zmenilo, pretože sa premenila jeho fauna na tropickú, aká bola predtým v Červenom mori. Miznú z neho atlantické druhy morských organizmov. Zmenou klímy sa táto situácia ešte výraznejšie posilňuje. V Stredozemnom mori žije stále viac tropických druhov z Červeného mora.  Spolu ich je už asi 1000 druhov.

Podmorský svet. Foto: Robert Hofrichter

Dr. Robert Hofrichter mal možnosť precestovať kus sveta a vidieť mnohé moria, potápať sa s veľrybami, žralokmi… Podľa jeho slov, v mori je to krajšie a bohatšie, ako si to môže predstaviť ten, ktorý to nevidel. Negatívne ho však prekvapuje miera, akou dokáže človek ničiť vlastný životný priestor v mori. Je to proces, ktorý prebieha veľmi dlho a už za jeho 30 až 40-ročnej kariéry sa zmenilo veľmi veľa a takmer len negatívnym smerom.

Dr. Robert Hofrichter - obrázok z prezentácie

Dr. Robert Hofrichter

Vyštudoval zoológiu, ale špecializoval sa na morskú biológiu a obzvlášť ho zaujímalo Stredozemné more. Neskôr ho to ťahalo do exotických krajín, takže k jeho záujmu pribudlo Červené more, Pacifik, Atlantik…  Od detstva vedel, že chce byť biológom. Biológia mu dala vlastne všetko, lebo to bolo jediné zamestnanie, ktoré chcel robiť.

Za svetlý bod vo svojom pôsobení považuje to, že môže pracovať s deťmi a mládežou, ktorým prednáša o mori. Považuje to za veľkú prednosť sprostredkovať im nadšenie pre túto matériu a vlastné poznanie, že more je pre každého veľmi dôležité – aj pre tých, ktorí žijú niekde v strede kontinentu, niekde na súši a zdanlivo sú moru vzdialení. 

Prispel tiež k výskumu morských živočíchov. Objavil jednu malú rybku, ktorú opísal. To je sen každého zoológa a biológa objaviť niečo nepoznané. Podľa jeho slov, nejaký veľký svetový význam to nemá, lebo tá rybka má asi 2 centimetre, ale to je ten základný výskum. To sú mnohé malé kamienky vo veľkej stavbe. A tak to aj vidí, že prispel malým kúskom k výskumu. Je rád, že môže mládeži odovzdávať svoje skúsenosti, povzbudzovať ich, že má zmysel robiť aj malé kroky. A zvlášť pri ochrane morí a prírody, kde všeobecne má zmysel niečo vylepšiť, aj keď je to zdanlivo nezmyselné.

Morský biológ Dr. Robert Hofrichter prezentoval tému Stredozemné a Červené more – stretnutie dvoch vodných svetov vo vedeckej kaviarni Veda v CENTRE vo štvrtok 29. 3. 2018 o 17.00 hod. v Centre vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Patrónka, Bratislava.

Dr. Robert Hofrichter pochádza zo Slovenska, narodil sa v Bratislave.  Po opustení Československa v roku 1981 sa usadil v rakúskom Salzburgu, kde žije dodnes. Na Univerzite v Salzburgu vyštudoval morskú biológiu, zoológiu a ekológiu. Štúdium ukončil v roku 1995 získaním doktorátu. Už počas štúdia sa intenzívne venoval Stredozemnému moru a problematike jeho ochrany. K tomu účelu neskôr založil viacero neziskových a mimovládnych organizácií. Je prezidentom medzinárodnej mimovládnej ochranárskej organizácie MareMundi. Založil tiež malú súkromnú morskú školu (Schule am Meer) v Chorvátsku, na ostrove Krk.

V súčasnosti sa venuje cestovaniu, potápaniu, fotografovaniu a produkcii dokumentárnych filmov (zameraných na ochranu mora a prírody)  pre nemecké televízne stanice, a hlavne písaniu popularizačných kníh o prírode a moriach. Publikoval množstvo článkov v rakúskych novinách a časopisoch. Je autorom okolo 25 odborných a populárno-náučných kníh.

 

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Obrázky sú z prezentácie Dr. Roberta Hofrichtera

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky