Súťaž / celé Slovensko

MarsonautiSK – Prvá slovenská simulovaná vesmírna misia

Prihlášky do súťaže MarsonautiSK - Prvá slovenská simulovaná vesmírna misia môžete posielať do 5. mája 2026.

Prihlášky do súťaže MarsonautiSK – Prvá slovenská simulovaná vesmírna misia môžete posielať do 5. mája 2026. Zdroj: Gemerské osvetové stredisko Rožňava

Košický samosprávny kraj a Gemerské osvetové stredisko vyhlasujú historicky prvú súťaž MarsonautiSK – Prvá slovenská simulovaná vesmírna misia, ktorá je zameraná na výber posádky pre simulovanú vesmírnu misiu.

Pre koho je súťaž určená

Zapojiť sa môžu študenti stredných a vysokých škôl nad 18 rokov. Očakáva sa, že zostavia tím a vypracujú výskumno-popularizačný projekt, ktorý sa stane súčasťou misie.

Staň sa súčasťou elitnej posádky

Hľadajú sa ambiciózni študenti stredných a vysokých škôl, ktorí sú pripravení stať sa špecialistami na misii do vesmíru simuláciou tu na Zemi. Víťazná posádka získa jedinečnú príležitosť stať sa na čas špecialistom na základni vyvinutej na tieto aktivity a praktické vzdelávanie.

Kto, ako a dokedy sa môže prihlásiť

Prihlásiť sa môžu študentské tímy 4 až 6 členov, podmienkou je vek každého jednotlivca nad 18 rokov. Vyplnené prihlášky spolu s projektami je potrebné zaslať do 5. mája 2026.

Prihlasovací formulár

Termíny

  • Uzávierka prihlášok: 5. 5. 2026
  • Finále – prezentácie: 8. 6. 2026
  • Povinný tréning: 9. 6. 2026
  • Simulovaná misia: 10. –  16. 6. 2026

Čo môžem získať

Prvá cena je účasť tímu v posádke simulovanej vesmírnej misie na stanici COSMIC REGION. Tím umiestnený na druhom mieste bude pôsobiť v riadiacom centre Mission Control v rožňavskej hvezdárni. Zodpovedať bude za monitoring a technickú podporu posádky počas celého trvania simulácie. Víťazov čaká intenzívny tréning a okamžitý „katapult“ do sveta výskumnej a popularizačnej komunity analógových astronautov.

Odborná porota, ktorej súčasťou bude Dr. Musilová, slovenský kozmonaut Ivan Bella a ďalší skúsení porotcovia, vyberie do 25. mája 2026 5 najlepších tímov, ktoré postúpia do finále l. kola súťaže. To sa uskutoční 8. júna 2026 a na jeho konci budú známe víťazné tímy.

Misia štartuje 10. júna 2026 a súčasťou programu bude realizácia víťazného projektu a plnenie úloh veliteľky misie Dr. Musilovej.

 

Viac info

https://www.gos.sk/marsonautisk

https://www.gos.sk/novinky/slovensky-unikat-startujeme-simulovanu-vesmirnu-misiu-studenti-zapojte-sa

Detailné pravidlá (.pdf, gos.sk)

Prečítajte si viac o vedkyni