Michal Géci zo SEPS nás zasvätí do fungovania inteligentných sietí a ich výhod pre spotrebiteľov aj životné prostredie.

PODCAST: Všetko o inteligentnej elektrine (Michal Géci zo SEPS). Zdroj: CVTI SR
Zázrak elektriny už vnímame ako samozrejmosť. A je to asi v poriadku. Znamená to, že príbeh elektriny sa môže vyvíjať ďalej. Digitalizácia intenzívne mení svet okolo nás a na tieto zmeny musí reagovať aj energetický priemysel.
Anomálie v sieti môžu spôsobiť hneď niekoľko problémov až po úplnú tmu, tzv. blackout. Pojem označuje výpadok elektriny v rozsiahlych oblastiach krajiny. Môže ísť aj o celú krajinu, alebo viacero krajín. Takýto hororový scenár sme na Slovensku zatiaľ nezažili.
Príčinou veľkých výpadkov elektriny môže byť nerovnováha v sústave – teda zápcha na diaľnici. Úplnú tmu môžu zapríčiniť externé faktory, ako sú veľké prírodné katastrofy, prípadne poruchy zariadení. Najčastejšie blackout spôsobuje kombinácia viacerých nepredvídateľných okolností, ktoré spustia kaskádu na seba nadväzujúcich porúch.
Náš hosť Mgr. Michal Géci, MBA, pôsobí ako vrchný riaditeľ úseku ICT v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS). V podcaste na portáli VEDA NA DOSAH nám priblíži, ako fungujú inteligentné siete, takzvané SMART GRIDS, a v čom spočíva ich obrovský potenciál. Vysvetlí nám, ako funguje prenosová sústava, čo sú jej základné funkcie a ako chce reagovať na intenzívne zmeny, ktorých spoločným menovateľom je digitalizácia. Správne využitie môže byť totiž šetrné k výdavkom spotrebiteľov, ako aj k životnému prostrediu.
O SEPS
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zabezpečuje, aby sa elektrina dostala od zdroja výroby až k nám – ku konečným spotrebiteľom. Zjednodušene by sa dalo povedať, že medzi zdrojom výroby a zdrojom spotreby vytvára takpovediac diaľnice. Poslanie SEPS je ale tiež v tom, aby zaručila bezpečnosť a stabilitu celej prenosovej sústavy. Elektrina sa totiž nedá skladovať, musí sa permanentne vyrábať a spotrebovávať.
Mgr. Michal Géci, MBA, vyštudoval medzinárodné vzťahy na Bolonskej univerzite a získal diplom MBA z University Bocconi v Miláne v Taliansku, kde aj niekoľko rokov pôsobil ako výskumný pracovník. Viac ako 20 rokov zastával seniorské pozície v oblasti digitálnych transformácií. Bol senior manažérom globálnej poradenskej skupiny Capgemini, kde sa podieľal na implementáciách komplexných IT a strategických transformačných projektov v sektoroch ako energetika, telekomunikácie, finančné služby, verejný sektor a iných v regióne SVE (strednej a východnej Európy). Následne viedol strategické iniciatívy transformácie v oblasti služieb popredných nadnárodných firiem, pôsobil i ako expert na transfer technológií a inovačný manažment v Európe a Ázii. Posledné roky sa venuje podpore startupov v oblasti sociálnych inovácií a blockchainových technológií na Slovensku. Krátko pôsobil tiež ako poradca ministra financií, prezidentky finančnej správy SR, bol členom panela expertov v EUBOF (The European Union Blockchain Observatory and Forum), think tanku zriadeného Európskou komisiou pre oblasť technológií distribuovaného záznamu (tzv. DLT) a blockchainu. V štátnej správe zastával výkonné pozície na Úrade vlády SR, Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, kde sa venoval implementácii Plánu obnovy SR. Momentálne pôsobí ako vrchný riaditeľ úseku ICT v spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS).
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
Zdroj: CVTI SR
(zh)