Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študentská expedícia BARSIV bola najúspešnejšia od roku 1993

VEDA NA DOSAH

Tím pod vedením vedcov Slovenskej akadémie vied spoznal aj unikátny systém evidencie tigrov operovaných indickou umelou inteligenciou.

Divokú indickú prírodu pozorovali aj z chrbtov slonov.

Divokú indickú prírodu pozorovali aj z chrbtov slonov. Zdroj: SAV. Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i., a Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

Z indickej džungle sa úspešne vrátila výprava BARSIV, ktorú viedli vedci Slovenskej akadémie vied. V Dillí sa tím stretol aj s riaditeľom indickej ochrany prírody.

Víťazné tímy z Gymnázia na Gröslingovej ulici v Bratislave a Gymnázia J. B. Magina vo Vrbovom absolvovali pobyt v provinciách Telangána, Maháráštra, Ásam, Madhjapradéš a Dillí. Niekoľko okamihov pobudli aj v Bhutáne. Výpravu žiakov tvorili Tomáš Cuľba, Jakub Hladík, Matúš Miklík, Martin Pištovčák, Martin Roman a Nela Schlosserová.

Najlepší ročník od roku 1993

Podľa vedúceho projektu Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., bol tento ročník vôbec najlepšie pripravený od roku 1993. „Celú logistiku mala na starosti indická vláda v súčinnosti s Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a pod záštitou jej excelencie Apoorvy Srivastavy,“ priblížil vedec SAV. Vyhodnotenie podujatia sa uskutočňuje aj v súčinnosti s Harvardovou univerzitou. „Tím na vlastnej koži pocítil efektivitu modernej indickej ochrany prírody, ktorá je unikátna v celosvetovom vnímaní svojou proaktívnou činnosťou,“ zdôraznil P. Vršanský.

Výprava sa vrátila plná zážitkov. Okrem objavenia nových lokalít fosílií žiaci pozorovali cez deň aj v noci divokú prírodu z chrbtov slonov a sledovali i posledné stáda divokých slonov či nosorožcov s mláďatami.

Zapojili sa tiež do monitoringu bengálskeho tigra

Videli aj viac ako desať tigrov v divokej prírode a posledné riečne delfíny. Džungľu si prešliapali i peši a zapojili sa do monitoringu bengálskeho tigra. Zoznámili sa tiež s unikátnym systémom evidencie tigrov operovaných indickou umelou inteligenciou.

Aktívny prístup k ochrane prírody a unikátnu novú sieť biokoridorov, nadjazdov a diaľničných podjazdov pre zvieratá tlmočila výprava aj slovenskej vláde.

Vedeckú súťaž organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (pod záštitou ministra), jej excelenciou veľvyslankyňou Indie na Slovensku a so združením AMBA pod záštitou UNESCO.

Zdroj: SAV. Text: Andrea Nozdrovická

Foto: Peter Vršanský, Ústav zoológie SAV, v. v. i., a Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky