Aplikácia s názvom FLAPRIS spresní predpoveď vrátane aktuálneho odhadu nebezpečenstva prívalových povodní.
Systém predpovede nebezpečenstva vzniku prívalových povodní vyvíjajú vedci z Fakulty aplikovanej informatiky a Fakulty logistiky a krízového riadenia Univerzity Tomáša Baťu (UTB) v Zlíne. Ide o aplikáciu s názvom FLAPRIS, ktorá umožní významné spresnenie predpovede. Vedci počas vývoja a programovania systému využili aj umelú inteligenciu.
Spresní predpoveď pre obce
„Aplikácia bude vedieť spresniť predpoveď, či už z hľadiska aktuálneho stavu, alebo predikcie na tridsať minút vopred. Český hydrometeorologický ústav vydáva výstrahy pre územie obcí s rozšírenou pôsobnosťou, výhodou nami vyvíjanej aplikácie je miera spresnenia pre úroveň obcí,“ priblížil vedec David Šaur, hlavný riešiteľ projektu z Fakulty aplikovanej informatiky UTB.
„Táto metóda nám dokáže spresniť predpoveď vrátane aktuálneho odhadu nebezpečenstva prívalových povodní. Aplikácia počíta s terénom v danom mieste, so sklonom, s druhom pôdy i jej nasýtenosťou a so schopnosťou absorbovať vodu. Dokáže vypočítať, kadiaľ v prípade prívalových povodní potečie voda a v akom množstve,“ dodal Jakub Rak z Fakulty logistiky a krízového riadenia UTB, ktorý na projekte tiež pracuje.
Otestujú jej spoľahlivosť
Aplikáciu už teraz využíva napríklad Krajský úrad v Zlíne, ktorý poskytuje vedcom dáta z ich meteorologického radaru. „Je dôležité povedať, že systém je zameraný najmä na prívalové povodne, keď veľké množstvo zrážok spadne v jeden okamih na malom území. Voda často steká z kopcov, berie so sebou bahno. Aplikácia vie rozpoznať, aký je tam typ pôdy, aká je jej nasýtenosť, a predpovedá, aké je riziko a ktoré územie je ohrozené,“ vysvetlil Jakub Rak.
Vedci majú aktuálne hotový softvér, teraz nastavujú a dolaďujú radar. „Prívalových povodní máme v kraji ročne desiatky. Mapujeme, ako vyzerali, a spätne porovnávame s predikciou aplikácie,“ uviedol Jakub Rak. Dáta získavajú aj od hasičov, ktorí tento rok v lete niekoľko ráz zasahovali napríklad počas prívalových povodní v obciach na Zlínsku. Musia nazbierať celý rad podobných udalostí, aby overili najmä spoľahlivosť aplikácie. „Potom budeme systém testovať. Podľa prvotných výsledkov to zatiaľ vyzerá tak, že by spoľahlivosť mohla byť celkom vysoká,“ uviedol David Šaur.
Vyvíjajú aj systém na detekciu tornád
Na vývoj aplikácie získali vedci viac ako desať miliónov korún od Ministerstva vnútra ČR. Po tom, čo overia funkčnosť, chcú systém ponúknuť Českému hydrometeorologickému ústavu. Využívať by ho mali napríklad aj krízové štáby obcí s rozšírenou pôsobnosťou.
Autori aplikácie FLAPRIS už teraz pripravujú aj systém pre detekciu tornád TORPIS a radi by sa zúčastnili aj na medzinárodnom projekte HORIZON, ktorý sa bude zameriavať na nebezpečenstvo zosuvu pôdy.
Zdroj: TS Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne
(zh)