Teleskop Ultraviolet Explorer alebo UVEX poskytne viac informácií o vzniku a zániku hviezd.
NASA oficiálne začala misiu a vyšle do vesmíru nový ďalekohľad – Ultraviolet Explorer alebo UVEX. Vesmírny teleskop by mal byť spustený v roku 2030 v rámci misie NASA Astrophysics Medium-Class Explorer.
Skenovaním oblohy v ultrafialovom (UV) spektre budeme môcť študovať najhorúcejšie objekty a udalosti, ako sú napríklad supernovy. Bude doplnkom k už existujúcim ďalekohľadom, ktoré fungujú v optickom a infračervenom svetle, čím dokopy vytvoria mapu kozmu s viacerými vlnovými dĺžkami. Projekt bol vyvinutý Kalifornským technologickým inštitútom.
Ultrafialovú nemáme pokrytú
Pokiaľ ide o teleskopy, ultrafialové žiarenie je akousi prehliadanou časťou svetelného spektra. Zameriavajú sa totiž hlavne na viditeľné a infračervené vlnové dĺžky. Koniec koncov väčšina hviezd nie je v ultrafialovom svetle príliš viditeľná, ale to neznamená, že sa v priestore nič nenachádza. Najhorúcejšie objekty vyžarujú UV svetlo vrátane hviezd na začiatku a na konci ich života či supernovy alebo zrážky medzi neutrónovými hviezdami.
Úlohy UVEX-u
Jednou z úloh UVEX-u je vytvorenie celoplošnej UV mapy v blízkom aj vo vzdialenom ultrafialovom svetle. Vďaka svojim prístrojom, ktoré sú 50- až 100-krát citlivejšie ako tie na Galaxy Explorer (GALEX), jeho predchodcovi, ktorý fungoval v rokoch 2003 až 2013, má byť oveľa detailnejšia a podrobnejšia ako existujúce.
UVEX by sa mal zamerať najmä na hviezdy a galaxie, ktoré sú horúce, ale majú nízku hmotnosť a obsah kovov. Túto triedu je totižto ťažké odhaliť v iných svetelných spektrách. Ďalej bude skúmať i krátke prechodné udalosti, ako sú kolapsy hviezd, vznik supernov či zdroje signálov gravitačných vĺn.
Na ďalekohľade pracujú odborníci už niekoľko rokov, no až teraz ho NASA vybrala pre svoj program Explorers. Predbehol napríklad projekt STAR-X, zameraný na röntgenové žiarenie. Očakáva sa, že UVEX bude spustený v roku 2030.
Od spustenia programu Explorer 1 v roku 1958, ktorý objavil radiačné pásy Zeme, sa podarilo programu Explorers uskutočniť viac ako 90 misií vrátane misií Uhuru a Cosmic Background Explorer, ktoré viedli k udeleniu Nobelových cien.
Spájaním dát získame viac
Ultrafialový prieskum doplní údaje z iných misií vrátane misie Euclid, vedenej Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), a pripravovaného vesmírneho teleskopu NASA Nancy Grace, ktorý sa má spustiť do mája 2027.
Teleskop NASA Nancy Grace je známy aj pod označením Rímsky vesmírny ďalekohľad. Meno teleskopu sa spája s jednou z najvýznamnejších žien v histórii NASA – doktorkou Nancy Grace Romanovou. Bola prvou ženou, ktorá zastávala pozíciu riaditeľky oddelenia astronómie v histórii NASA.
Bude hľadať planéty mimo slnečnej sústavy – exoplanéty – a skúmať fyziku vzdialených hviezd. NASA tvrdí, že má široké zorné pole, ktoré mu umožní vytvárať doteraz nevídané veľké obrázky vesmíru nevyhnutné na riešenie niektorých z najnaliehavejších kozmických záhad. Misia by mala trvať päť rokov.
Nancy Grace Roman Space Telescope poskytne vo svojom ultrahlbokom poli snímky rovnako ostré a podrobné ako Hubblov teleskop, nahliadne rovnako ďaleko do minulosti a okrem toho pokryje oblasť 300-krát väčšiu, takže ponúkne oveľa širší pohľad na celý kozmický ekosystém.
(JM)