Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na ostrove Lanzarote pestujú vinič v lávovej hmote

VEDA NA DOSAH

Vinič tam rastie v niekoľko metrov širokých vyhĺbeninách a jeho plody sa obvykle vytrvale plazia po zemi.

Na ostrove Lanzarote pestujú vínnu révu v lávových vyhĺbeninách. Zdroj: fb Kabinet Kuriozit

Na ostrove Lanzarote pestujú vinič v lávových vyhĺbeninách. Zdroj: fb Kabinet Kuriozit

Na ostrove Lanzarote sa vinič pestuje celkom netradičným spôsobom. V rokoch 1730 až 1736 sa v tejto oblasti, ktorá je súčasťou Kanárskych ostrovov, spustili mohutné sopečné erupcie, ktoré predurčili ďalší život miestnych obyvateľov.

Jednou z odlišností, na ktoré v našich podmienkach nie sme zvyknutí, je napríklad tamojší spôsob pestovania viniča. Základom preň je totiž lávová hmota, ktorá v noci viaže vlhkosť z ovzdušia.

Neexistujú tu žiadne podpery, vinič sa doslova plazí po zemi a jeho plody sú v priamom kontakte so sopečnou pôdou.

Ako ochrana pred vetrom slúžia kamenné múriky. Zdroj: fb Kabinet Kuriozit

Ako ochrana pred vetrom slúžia vinárom kamenné múriky. Zdroj: fb Kabinet Kuriozit

Ďalším typickým javom danej oblasti je neustály vietor, ktorý prináša vlahu od Atlantiku. Aby bol vinič chránený proti silnému vetru, vysádzajú ho obvykle do niekoľko metrov širokých vyhĺbenín.

Ochrannými prvkami sú kamenné steny rôznych tvarov dotvárajúce charakteristický vzhľad vinárskej krajiny. Na ostrove nájdeme asi 2000 hektárov viníc, z ktorých vyrábajú miestni vinári špičkové víno.

Prirovnávajú ho k Marsu

Väčšinu ostrova Lanzarote pokrýva púšť charakteristickej červenohnedej farby tvorená lávovými vyvrelinami. Stuhnutej lávy je na ostrove toľko, že by si z nej každý človek na Zemi mohol odniesť 50 kg. Vďaka svojej farbe zvyknú krajinu prirovnávať k povrchu Marsu.

Okrem pestovaných viničov tu rastú iba drobné, mnohokrát endemické rastliny, sukulenty alebo lišajníky. Celoročný silný vietor a nedostatok vlahy bráni intenzívnejšiemu hospodárskemu využitiu krajiny. Veľká časť ostrova je kategorizovaná ako prírodná rezervácia a chránená.

Z histórie ostrova

Lanzarote bol z Kanárskych ostrovov zrejme osídlený ako prvý. Toto tvrdenie podporuje aj jeho zemepisná poloha. V roku 1100 pred naším letopočtom sa tu usídlili Feničania. Prvé zmienky o ostrove priniesol vo svojom diele, prírodopisnej encyklopédii Historia naturalis, veliteľ časti rímskej flotily a neskôr spisovateľ a filozof Plínius Starší.

Zdroj: Facebook Kabinet Kuriozit, Wikipedia

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky