Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Maďarskí odborníci navrhli jedinečné základne pre ľudí na Mesiaci

VEDA NA DOSAH

Architektonická spoločnosť prezentovala svoju štúdiu na najprestížnejšom svetovom vesmírnom podujatí – Medzinárodnom astronautickom kongrese v Paríži.

Návrh vesmírnej základne z mesačného kameňa. Zdroj: Paulinyi & Partners

Návrh vesmírnej základne z mesačného kameňa. Zdroj: Paulinyi & Partners

Maďarskí odborníci skúmali podmienky prevládajúce na Mesiaci a navrhli architektonické riešenia, ktoré by sa v budúcnosti dali použiť na vytvorenie vesmírnych kolónií známych len zo sci-fi filmov.

Sú odolné proti extrémnym výkyvom teplôt a radiácii a so svojou podlahovou plochou až 14 000 štvorcových metrov poskytujú dostatok životného priestoru pre 150 ľudí aj 384 400 kilometrov od Zeme.

Materiál na kupolové stavby bude pochádzať z Mesiaca

Architektonická spoločnosť Paulinyi & Partners prezentovala svoju štúdiu na najprestížnejšom svetovom vesmírnom podujatí – Medzinárodnom astronautickom kongrese v Paríži. Tím na základe svojho výskumu navrhol modulárnu konzolu postavenú z univerzálnych blokov, ktoré sa dajú využiť nielen ako obytné priestory, ale aj ako zemiakové plantáže, podobné, aké sme videli vo filme Marťan.

Zdroj: Paulinyi & Partners

Zdroj: Paulinyi & Partners

Odborníci museli zohľadniť špecifické tepelné a environmentálne podmienky Mesiaca a čelili aj rôznym logistickým a stavebným výzvam. Keďže zatiaľ nikto v dejinách nepostavil nič na nebeskom telese, nemáme žiadne skúsenosti. Určite by bolo mimoriadne nákladné a komplikované doviezť materiál zo Zeme – aj raketa s najväčšou kapacitou unesie len 38 ton –, a preto sa maďarskí architekti rozhodli využiť suroviny priamo z Mesiaca.

Podľa plánov by sa nosné tyče a centrálne prvky, ktoré tvoria štruktúru, vyrábali na Mesiaci pomocou regolitu, lunárnej horniny, z ktorej pozostáva mesačný povrch. Tavením a formovaním horniny sa dá ľahko vyrobiť široká škála prvkov na vybudovanie kupoly, ktorá by pokrývala celú základňu a chránila ľudí aj konštrukciu pred meteoritmi a žiarením.

Konštrukcia musí byť odolná

Mesačná základňa musí odolať teplotným výkyvom pohybujúcim sa od mínus 170 stupňov Celzia v noci po 110 stupňov Celzia nad nulou cez deň. Celá konštrukcia musí mať zároveň radiačný štít s hrúbkou viac ako dva metre.

„Vo vesmíre nemôžeme robiť chyby. Na niekoľkomesačnej misii musí lunárna základňa slúžiť ľuďom, pre ktorých treba vytvoriť dokonalé životné podmienky. Systémy musíme donekonečna testovať, aby sme predišli všetkým možným chybám,“ zdôraznil Gergely Paulinyi, generálny riaditeľ spoločnosti Paulinyi & Partners.

Mesiac nemá atmosféru, takže riadenie tlakového rozdielu medzi exteriérom a interiérom budovy si vyžiadalo náročné výpočty špecialistov. Keďže Mesiac má približne 1/49 hmotnosti Zeme, má aj menšiu gravitáciu. Spoločnosť využila tento jav a navrhla konštrukciu tak, že vďaka nej unesie omnoho väčšiu váhu, než by to zvládla na Zemi.

Zdroj: technology, Paulinyiandpartners

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky