Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ani potkany neodolajú dobrému rytmu, tvrdia vedci

VEDA NA DOSAH

Podľa novej štúdie sa do hudby dokonca intuitívne pohybujú.

Potkan na gramofóne. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Podľa novej štúdie publikovanej v odbornom časopise Science Advances potkany považujú rovnako ako ľudia rytmické beaty za neodolateľné.

Japonskí vedci vybavili skupinu potkanov miniatúrnymi bezdrôtovými akcelerometrami na meranie najmenších pohybov hlavy a pustili im Mozartovu Sonátu D dur pre dva klavíry v štyroch rôznych tempách – o 25 percent pomalšom, presnom a dva- a štyrikrát rýchlejšom. Následne skúmali ich reakcie.

Hlodavce sa na hudbu inštinktívne pohybovali, čo dokazuje, aký silný vplyv na mozog a emócie hudba má. Čerstvý objav podľa odborníkov zároveň poskytuje celkom nový pohľad na zvieraciu myseľ a pôvod hudby a tanca. Túto schopnosť totiž doteraz považovali za výsostne ľudskú.

„Potkany vykazovali vrodenú synchronizáciu s rytmom bez akéhokoľvek tréningu alebo predchádzajúceho vystavenia sa hudbe,“ povedal Hirokazu Takahaši z Tokijskej univerzity. „Ukazuje to, aký má hudba významný vplyv na mozog, emócie a poznanie,“ dodal.

Internet je síce plný videí rôznych zvierat tancujúcich na hudbu, no Takahašiho štúdia je v skutočnosti jedným z prvých vedeckých výskumov tohto fenoménu.

Hlodavce vnímajú čas podobne ako my

Vedci sa spočiatku domnievali, že potkany budú preferovať rýchlejšiu hudbu, pretože ich telá pracujú rýchlejšie ako ľudské, napokon majú i rýchlejší srdcový tep. Čas ako taký však jednotlivé druhy vnímajú podobne, a to napriek odchýlkam vo fungovaní ich tiel.

Do štúdie vedci pre porovnanie zapojili aj dvadsať ľudí a zistili, že potkaní aj ľudskí účastníci mali optimálnu synchronizáciu úderov, keď im púšťali hudbu v rozsahu 120 až 140 úderov za minútu. Mozartova kompozícia má 132 úderov za minútu. Práve vďaka tomu si môžeme s potešením klopkať do rytmu – Mozartova Sonáta D dur je totiž skomponovaná v rytme, ktorý je pre nás prirodzený.

Kývali hlavami takmer rovnako

Ľudia a potkany na Mozartovu skladbu kývali hlavami do rytmu takmer synchrónne – so zrýchľujúcim sa tempom sa však pohyby ich hláv redukovali. „Optimálne tempo pre našu synchronizáciu s rytmom skladby totiž závisí do veľkej miery od časovej konštanty v mozgu,“ vysvetlil Takahaši.

Vedci potkanom prehrali aj skladby Lady Gaga, Michaela Jacksona či skupiny Queen. Z ich reakcií na popové piesne však zatiaľ nerobili žiadne závery.

Takahaši so svojím tímom plánuje v blízkej dobe preskúmať, ako súvisia s dynamikou našich mozgov ďalšie hudobné parametre ako melódia či harmónia, a zaujíma ho aj využitie hudby pre šťastný život.

Zdroje: The Guardian, Science Advances
(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky