Prednáška
OD FEIGLEROVCOV K HARMINCOVI
O tvorcoch architektúry dlhého storočia
Hosť:
prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD.
Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave
26. september 2019 o 17.00 hod
Konferenčná miestnosť CVTI SR
na 2. poschodí.
Pozývame vás do septembrovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o tom
- prečo je 19. storočie v architektúre označované ako tzv. dlhé storočie,
- čím je výnimočné, v čom spočíva jeho špecifickosť a rozmanitosť
- a akú úlohu v ňom zohrali samotní architekti, stavitelia či mecenáši.
Predstavíme výnimočných tvorcov architektúry, ktorí sú doslova fenoménom v ére dlhého storočia nielen v našom regióne, ale aj v širšom európskom kontexte.
Dlhé storočie bolo dlho neprávom prehliadané, napriek plejáde výnimočných tvorcov či symbolickej úlohe premostiť či spájať historizujúcu tradíciu s nastupujúcou modernou. Patrili k nim kľúčové osobnosti – tri generácie bratislavských architektov, staviteľov i stavebných podnikateľov Feiglerovcov i Michal Milan Harminc, architekt dvoch storočí a jeden z nestorov slovenskej architektúry.
V prednáške priblížime ich životy a diela, ktoré spoľahlivo zrkadlia podstatné fenomény dlhého storočia v architektúre, ale i doby, v ktorej žili a tvorili, a ktorá ich formovala v duchu európskych kultúrnych prúdov. Patrili k nim typologická rôznorodosť, flexibilnosť a štýlová pluralita.
Našim hosťom bude uznávaná vedkyňa, architektka, historička a pedagogička architektúry, prof. Ing. arch. Jana Pohaničová, PhD., z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa špecializuje na výskum dejín architektúry 19. storočia a je autorkou aj prvej vedeckej monografie o architektúre 19. storočia na Slovensku. V kategórii veda a výskum bola v tomto roku nominovaná na Slovenku roka 2019.
Septembrová vedecká kaviareň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2019. Európska noc výskumníkov 2019 otvorí vedeckú jeseň podujatí zameraných na popularizáciu vedy a výskumu. Festival sa uskutoční v piatok 27. septembra 2019 v 5 slovenských mestách Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Poprad. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 Akciami Marie Sklodowska Curie grantová zmluva č. 818109 a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŠVVaŠ SR.
Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný. Ak k nám nemôžete prísť, môžete ho sledovať aj cez Živé vysielanie.