Potrebujeme vakcíny proti vírusom?
Hosť: RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. vedecká pracovníčka Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave
Dátum: 26. októbra 2017, o 17.00 hod.
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.
Pozývame vás do októbrovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o vírusoch a o potrebe očkovania proti nim, ale aj o tom, prečo sa nedajú vyrobiť univerzálne vakcíny.
RNDr. Tatiana Betáková, DrSc., sa vo svojom výskume venuje hlavne vírusu chrípky. Vírusy ako patogény potrebujú na svoje rozmnožovanie živé bunky. Ten istý vírus môže u nainfikovaného jedinca spôsobiť iba mierne ochorenie, u ďalšieho sa môžu objaviť veľké zdravotné problémy a niektorí nemusia infekciu vírusom prežiť. Na väčšinu vírusových ochorení nemáme lieky a liečime iba symptómy, ktoré vírusová infekcia vyvoláva. Jedinú šancu ako zabrániť infekcii vírusom a výrazne ovplyvniť jeho rozmnožovanie predstavujú vakcíny. V súčasnosti koluje v populácii o vakcínach veľa nepresných a zavádzajúcich informácii.
V prednáške priblížime vírus chrípky, ktorý predstavuje svetovo najrozšírenejší patogén a ktorý ročne zabije asi 500 000 ľudí. Objasníme jeho životný cyklus, jeho schopnosť unikať nášmu imunitnému systému, jeho schopnosť adaptovať sa na nového hostiteľa a aké závažné ochorenia môže spôsobiť. Budeme hovoriť aj o rozdieloch medzi ľudskými, zvieracími a vtáčími vírusmi chrípky a aké druhy vakcín je možné proti tomuto vírusu použiť. Dozvieme sa, čo obsahujú tieto vakcíny, o ich výhodách a nevýhodách, komu vakcínu odporučiť, prečo očkovanie opakovať a prečo sa nedajú vyrobiť napríklad univerzálne vakcíny.
Na záver prednášky predstavíme v krátkosti program Svetovej zdravotníckej organizácie na elimináciu osýpok z ľudskej populácie a vysvetlíme, prečo sa vírus osýpok považuje za nebezpečný vírus.
Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí