Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Za nedostatok železa môžu byť zodpovedné imunitné bunky čreva

VEDA NA DOSAH

Ak telu tento stopový prvok chýba, výsledkom je anémia.

Potraviny bohaté na železo. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Nedostatok železa je jednou z piatich hlavných príčin vážneho zhoršenia zdravotného stavu. Postihuje 30 percent svetovej populácie, najmä ženy. Doposiaľ nie je dostatočne objasnené, prečo majú niektorí ľudia nedostatok železa napriek tomu, že ho prijímajú v dostatočnom množstve prostredníctvom stravy.

Výskumný tím z MedUni vo Viedni zistil, že špeciálne imunitné bunky v čreve hrajú dôležitú úlohu pri vstrebávaní železa. Výsledky štúdie publikovanej v časopise Blood môžu poskytnúť nový prístup k možným terapeutickým opatreniam.

Prísun železa obmedzujú makrofágy

Pre vyvážený metabolizmus železa je dôležité prijať potravou denne jeden až dva miligramy tohto stopového prvku, ktorý potom absorbujeme v dvanástniku. Výskumný tím vedený Nyamdelgerom Sukhbaatarom a Thomasom Weichhartom z MedUni Viedenského centra pre patobiochémiu a genetiku po prvýkrát ukázal, že určité imunitné bunky (makrofágy) v tejto časti čreva riadia vstrebávanie železa.

Výskum konkrétne odhalil, že aktivácia makrofágov priamo v dvanástniku vedie k neprístupnosti železa v tele. „Dokázali sme určiť, že makrofágy v dvanástniku takpovediac požierajú transportnú molekulu železa transferín. To znamená, že železo zostáva v črevných bunkách a už sa nemôže dostať do krvného obehu,” vysvetľuje prvý autor Nyamdelger Sukhbaatar.

Štúdia navyše zistila, že makrofágy sa aktivujú aj počas pôstu, príjmu potravy alebo počas črevnej infekcie, čiže sa v čreve mení množstvo transferínu. „Naše zistenia teda predstavujú skutočný posun paradigmy. Predtým sa totiž predpokladalo, že transferín je vždy prítomný v rovnakých množstvách všade v tele a v skutočnosti nehrá žiadnu úlohu pri regulácii železa,“ zdôrazňuje vedúci štúdie Thomas Weichhart.

Tabletka železa. Zdroj: iStockphoto.com

Tabletka železa. Zdroj: iStockphoto.com

Terapeutické možnosti

Na pozadí výsledkov svojej štúdie výskumný tím v súčasnosti skúma, či by makrofágy v čreve a regulácia transferínu mohli byť narušené aj pri zápalových ochoreniach čriev, črevných infekciách alebo gastritíde.

Potenciálne terapeutické prístupy už pritom poznáme. Na zvieracích modeloch boli klinicky schválené lieky (inhibítory mTOR alebo blokátory serínových proteáz) schopné zvýšiť množstvo transferínu a obnoviť dostupnosť železa pre organizmus. To, či sa uvedené možnosti liečby budú alebo nebudú môcť použiť aj u ľudí, sa bude skúmať v ďalších štúdiách.

Dôležité železo

Vyvážený metabolizmus železa je nevyhnutným predpokladom každého zdravého človeka. Železo je dôležitou súčasťou hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za transport kyslíka v červených krvinkách. Ak telu tento stopový prvok chýba, výsledkom je anémia.

Rovnako fatálny je nadbytok železa vyvolaný určitými genetickými chorobami, ako je hemochromatóza, pri ktorej nadmerné ukladanie železa dlhodobo ničí mnohé orgány. Náš organizmus si preto vyvinul niektoré čiastočne nadbytočné mechanizmy vstrebávania presného množstva železa. Medzi najčastejšie príčiny nedostatku železa a anémie však patrí nielen výživa, ale aj zhoršené vstrebávanie železa napriek jeho dostatočnému prísunu v potrave. Nová štúdia naznačuje, že za problémy s absorpciou železa môžu byť zodpovedné imunitné bunky v dvanástniku.

Zdroj: Eerekalert

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky