Preočkovávanie súčasnými vakcínami už nebude stačiť. Budeme potrebovať vakcíny so spike proteínom z aktuálnych kmeňov vírusu.
S omikronom, novým superinfekčným variantom koronavírusu, už bojuje takmer celý svet. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z druhej tretiny decembra to bolo 89 krajín, dnes sa ich počet blíži k stovke. Omikron získava dominanciu nad predchádzajúcim delta variantom mimoriadne rýchlo, a to v priebehu dvoch až troch týždňov, odkedy sa usídli v novej krajine. Podľa Britského úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) infikuje v priemere každých 10 infikovaných ľudí 12 až 15 ďalších ľudí. Počet nových infekcií rastie každý deň o 3 až 6 percent.
O omikrone sme sa rozprávali s virologičkou Tatianou Betákovou, vedúcou vedeckou pracovníčkou Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) a docentkou Katedry mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (PRIF UK).
Na jednej strane je omikron infekčnejší, šíri sa mimoriadne rýchlo, na druhej strane sa zdá byť menej nebezpečný, pretože nepoškodzuje pľúca do takej miery ako predchádzajúce varianty koronavírusu. Znamená to, že koronavírus slabne? Alebo nás ešte môže prekvapiť?
To, že vírus slabne, je veľmi relatívne. Máme veľa ľudí, ktorí prekonali infekciu koronavírusom, a zároveň máme milióny zaočkovaných ľudí. Vírus je stále nebezpečný hlavne pre tých, ktorí patria do rizikových skupín – vek, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, obezita a podobne. Navyše v nemocniciach narastá počet detí nainfikovaných omikronom. V USA už začali proti covidu očkovať deti od roku. Asi vedia prečo…
Vedci vo Francúzsku pred pár dňami objavili ďalší nový koronavírusový variant, ktorý predbežne nazvali IHU. Kým omikron má na spike proteíne 34 mutácií, takmer dvojnásobne viac ako delta variant, IHU ich má až 46. Znamená to, že môže ešte viacej oslabiť účinnosť vakcín, prípadne imunity získanej po prekonaní covidu?
Nový kmeň IHU sa ešte len bude študovať, zatiaľ nebol zaradený medzi vírusy, ktorých sa treba obávať ako delty a omikronu. V dohľadnom čase budeme mať vakcínu, kde bude zmenený – aktualizovaný spike proteín.
Čo to prakticky znamená?
Problém je, že veľa ľudí vakcináciu odmieta. Vírus sa teda môže stále množiť, mutovať a šíriť sa. Koronavírus patrí medzi RNA vírusy, čo znamená, že veľmi rýchlo a ľahko mutuje. Samozrejme, vírus sa snaží unikať imunite. Vakcíny boli ale efektívne a zabraňovali aj šíreniu vírusu. Riziko prenosu vírusu od zaočkovaného človeka bolo o 84 percent nižšie ako u nezaočkovaných. Za mutácie a šírenie vírusu sú stále zodpovední nezaočkovaní ľudia. WHO preto vyzýva, aby sa riešilo aj očkovanie v chudobnejších krajinách, pretože tam vírus pretrváva. Ak to nebudeme riešiť, budú sa tam objavovať nové vírusy.
Kým sa budú objavovať nové mutácie koronavírusu, bude potrebné dať sa očkovať posilňovacími dávkami v kratších intervaloch, ako sme predpokladali? Teda nie raz za pol roka, ale raz za štvrť roka a možno ešte častejšie? Je to pre organizmus bezpečné?
Očkovaním sa reaguje na konkrétnu situáciu. Zo začiatku sa predpokladalo, že po zaočkovaní získame celoživotnú alebo aspoň dlhodobú imunitu. Ukázalo sa, že množstvo protilátok a T buniek (T bunky, B bunky a iné sú osobitné druhy buniek v krvi, kostnej dreni a v celom tele, ktoré sa podieľajú na imunitnej reakcii organizmu na vírusy a baktérie – viac nájdete TU – pozn. red.) časom klesá. Do toho prišli mutácie. V budúcnosti nám preto už nebude stačiť preočkovávať ľudí súčasnými vakcínami, ale vakcínou, ktorá bude obsahovať spike proteín z aktuálneho kmeňa vírusu.
Je dôležité sledovať imunitu ľudí. Ľudia, ktorí infekciu prekonali, by sa mali očkovať až po mesiacoch. Samozrejme, treba brať do úvahy, či naozaj prekonali ochorenie alebo mali iba pozitívny PCR test.
Výrobcovia vakcín už pracujú na prispôsobení vakcín variantu omikron, zároveň však oznámili, že to potrvá niekoľko mesiacov. Viete odhadnúť, koľko mesiacov to môže trvať? Čo z toho pre nás vyplýva?
Každá zmena, ktorá sa robí vo vakcíne, si vyžaduje aj testy, aby sa potvrdilo, že je bezpečná. Plus nejaký čas trvá výroba. Okrem toho bude treba vyrobiť veľa dávok vakcín, čo si tiež vyžaduje čas. Predpokladám, že v jarných mesiacoch by mohla byť nová, aktualizovaná vakcína na trhu.