Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Video: Mozog v strese: Čo sa deje v našich hlavách, keď sme pod tlakom?

VEDA NA DOSAH

Vedeli ste, že existuje dobrý a zlý stres? V čom sa líšia? Ako ovplyvňujú naše telo? Dokáže sa mozog pred zlým stresom brániť? Každý z nás zažíva stresujúce situácie sebe vlastným spôsobom. Niekto prežíva stres, keď má skúšku, ďalší „stresuje“ kvôli známkam alebo rodičom. Iný zažíva stres, keď sa sklame v láske.

Náš mozog, ktorý všetko prežíva s nami, prechádza radom reakcií. Tie nás jednak pripravujú na to, ako takejto situácii čeliť, jednak nás chránia pred potenciálnymi hrozbami. Niekedy stres dokáže zlepšiť schopnosť zapamätať si podrobnosti o tom, čo sa deje. Inokedy vedie k tomu, že oveľa viac zabúdame, sme vyčerpaní, unavení a smutní.

Kto je Eszter Bögi

Mgr. Eszter Bögi, PhD. pracuje ako vedecká pracovníčka v Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. Podieľa sa na výskume vplyvu antidepresív počas gravidity a laktácie na potomkov. Venuje sa hlavne emocionálnemu, kognitívnemu a sociálnemu správaniu zvierat, pričom odchýlky v správaní koreluje so zmenami na úrovni mozgu.

Čo je Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky